Szukaj
Szukaj

W jakiej pozycji spać w ciąży?

Spis treści

Wiele przyszłych mam zastanawia się, w jakiej pozycji spać w ciąży, aby sen był bezpieczny dla dziecka i jednocześnie komfortowy dla kobiety. Na przestrzeni lat narosło wiele mitów na temat pozycji do spania. Dla własnej satysfakcji i pewności warto wiedzieć, jak najlepiej spać w ciąży i czego warto unikać.

W jakiej pozycji spać w ciąży?

W jakiej pozycji spać w ciąży?

Wybór odpowiedniej pozycji do spania w ciąży nie jest zawsze jednoznaczny. Wszystko zależy od czynników takich jak:

  • ogólny stan zdrowia matki;
  • wielkość płodu;
  • trymestr ciąży;
  • ewentualne dolegliwości ciążowe.

Przykładowo, jeśli kobieta jest w III trymestrze, a dziecko ma bardzo dużą masę, najlepszą pozycją będzie spanie na lewym boku, ewentualnie w pozycji półleżącej. Zaś jeśli dziecko jest małe lub mamy do czynienia z początkiem ciąży, wybór pozycji jest względnie dowolny. Przy objawach ciążowego zespołu cieśni nadgarstka należy unikać kładzenia głowy na ręce, zaś przy bólach bioder warto między kolana włożyć poduszkę.

Na którym boku spać w ciąży?

Przyjmuje się, że spanie na lewym boku jest dla kobiety w ciąży najwygodniejszą i najbezpieczniejszą pozycją nocną. Bez względu na trymestr ciąży nie ma obaw, że rosnące dziecko będzie uciskać delikatne struktury jamy brzusznej. W takich pozycji odciąża się kręgosłup, co zmniejsza występujące dolegliwości ciążowe (zwłaszcza w III trymestrze). Aby pozycja była jeszcze wygodniejsza warto dolnoleżącą nogę delikatnie wyprostować, zaś górnoleżącą położyć na większej poduszce. Współcześnie dużą popularnością cieszą się specjalne, profilowane poduszki przeznaczone dla kobiet w ciąży. Taka pozycja zmniejsza intensywność objawów ze strony kręgosłupa, spojenia łonowego i stawów biodrowych.

Tematem kontrowersyjnym jest spanie w ciąży na prawym boku. Często spotkać można informację, że spanie w ciąży na prawym boku nie jest wskazane, ponieważ dziecko uciska na żyłę główną dolną powodując niebezpieczne objawy. O ile istnieje takie ryzyko przy zaawansowanych ciążach, o tyle pozycja do snu powinna być komfortowa dla przyszłej mamy. Jeśli podczas leżenia nie czuje ona niepokojących objawów (zawroty głowy, mdłości, dyskomfort), nie ma wyraźnych przeciwwskazań do spania na prawym boku. Szczególnie gdy dziecko ma małą masę lub są to początki ciąży.

Spanie na plecach

Znacznie większe ryzyko ucisku żyły głównej dolnej występuje podczas leżenia na plecach. Pozycja jest bezpieczna w I trymestrze ciąży. Później, gdy dziecko rośnie, lepiej jej unikać, ponieważ nocą nie mamy kontroli nad swoim ciałem. Nie wyczujemy więc pojawiających się dolegliwości. Nie tylko to jest ryzykiem spania na plecach. Gdy dziecko jest nieco większe, może dojść do zespołu aortalno-kawalnego, wskutek czego do płodu dociera mniejsza ilość tlenu.

Pozostałe wskazówki

Nie tylko pozycja podczas snu jest ważna. Aby sen rzeczywiście był dla kobiety chwilą odpoczynku, relaksu i regeneracji, powinna ona przestrzegać również następujących wskazówek:

  • zadbaj o odpowiednią twardość materaca. Zbyt miękki sprawi, że ciało zapadnie się w nienaturalnej pozycji, co spotęguje m.in. dolegliwości bólowe kręgosłupa;
  • unikaj stresu – w innym razie moment zaśnięcia nie przyjdzie szybko, a sen może być przerywany;
  • przewietrz pomieszczenie sypialne przed pójściem spać;
  • zadbaj, aby w pomieszczeniu nie było źródeł światła, takich jak włączony telewizor czy niezasłonięte okna (ważne zwłaszcza w przypadku zamieszkiwania miast);
  • unikaj intensywnych wysiłków przed snem, wskazany będzie powolny spacer lub kilka ćwiczeń oddechowych.

Przestrzeganie powyższych wskazówek oraz dobór pozycji do indywidualnego stanu fizjologicznego sprawi, że spanie w ciąży będzie przyjemniejsze.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Gruca-Stryjak K., Cofta S., Bręborowicz G., Zaburzenia oddychania podczas snu u kobiet w ciąży, Kosmos, 2/2014.
  2. Skoczylas M., Łęgowik A., Krawczyk P., Kalinka J., Zaburzenia snu u kobiet w ciąży, Ginekologia Polska, 4/2014.
  3. Świątkowska D., Poradnik żywienia kobiet w ciąży, Instytut Matki i Dziecka, Warszawa.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Jedna odpowiedź

  1. Polecam kupić sobie nowy materac na ten czas, ta inwestycja potem też nam się opłaci a podczas ciąży komfort snu będzie wyższy. Piankowe z medycznych sklepów są bardzo dobre, w internecie jest pełno ofert, ale na pewno godne polecenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.