Fizjoterapia uroginekologiczna to coraz prężniej rozwijająca się dziedzina medycyny. Mogą z niej skorzystać wszystkie kobiety, zarówno w celach prewencyjnych, jak i leczniczych. Na wizycie można pytać nawet o rzeczy, które wydają się nam wstydliwe lub które uznajemy za tematy tabu. Rosnąca świadomość kobiet sprawia, że fizjoterapia eliminuje wiele dolegliwości, które przez lata błędnie uznawane były za kobiecą naturę.
Czym zajmuje się fizjoterapia uroginekologiczna?
Fizjoterapia uroginekologiczna zajmuje się dolegliwościami kobiet w ciąży, w połogu oraz problemami związanymi z dnem miednicy. Na wizytę warto zgłosić się w przypadku:
- nietrzymaniu moczu, stolca i gazów;
- pęcherza nadreaktywnego i parć naglących (częste korzystanie z toalety przy oddawaniu niewielkich ilości moczu);
- obniżenia narządu rodnego;
- rozejścia mięśnia prostego brzucha (np. wskutek złej ergonomii czynności dnia codziennego);
- zaparć;
- ogólnych napięć w całym ciele (np. wskutek siedzącego trybu życia);
- bolesnych współżyć, pochwicy (utrzymujący się niezależnie od woli skurcz pochwy utrudniający współżycie czy wykonywanie badania ginekologicznego);
- wulwodynii, westybulodynii (ból, pieczenie okolic narządów płciowych bez konkretnych przyczyn);
- migren, przewlekłych bólów głowy;
- bolesnego miesiączkowania.
Większość z tych problemów wiąże się z dysfunkcją mięśni dna miednicy – ich osłabieniem lub wzmożonym napięciem. Jeśli dojdzie do jakichkolwiek restrykcji w obrębie tych mięśni, przestają one spełniać swoją funkcję podtrzymywania narządów miednicy mniejszej i utrzymywania kontynencji. Dolegliwości nasilają: brak świadomości własnego ciała, nieumiejętne oddychanie, zła ergonomia podczas czynności dnia codziennego, dysfunkcje w obrębie stawów kręgosłupa lub miednicy mniejszej oraz napięcia mięśniowo-więzadłowe.
Kiedy zgłosić się do fizjoterapeutki uroginekologicznej?
Na wizytę warto zgłosić się przy wystąpieniu wyżej wymienionych dolegliwości. Jak rozpoznać nietrzymanie moczu i obniżenie narządu rodnego? Uznaje się, że wyciek nawet kilku kropli moczu (np. podczas śmiania się czy dźwigania cięższych przedmiotów) stanowi pierwszą fazę nietrzymania moczu i świadczy o pewnych dolegliwościach w obrębie dna miednicy. To sygnał, który powinien zwrócić naszą uwagę, że coś się dzieje. Obniżenie narządu rodnego we wczesnym etapie objawia się uczuciem ciała obcego w pochwie, co może skutkować przerywanym strumieniem moczu.
Z usług fizjoterapii uroginekologicznej mogą skorzystać również kobiety, które chcą nauczyć się prawidłowo ćwiczyć mięśnie dna miednicy (wbrew pozorom takie ćwiczenia nie opierają się wyłącznie na zaciskaniu i rozluźnianiu pochwy, a tym bardziej nie na wstrzymywaniu strumienia moczu podczas mikcji) lub które chcą skorzystać z masażu klasycznego, masażu bańką chińską czy masażu relaksacyjnego.
Fizjoterapia uroginekologiczna kobiet w ciąży i w połogu
Z pomocy fizjoterapeutki uroginekologicznej mogą skorzystać również kobiety w ciąży, np. przy:
- rozejściu spojenia łonowego;
- dolegliwościach bólowych kręgosłupa;
- obrzękach;
- zespole cieśni nadgarstka (mrowienie, drętwienie dłoni);
- bólach głowy.
Wizyta u specjalisty jest dobrą opcją dla kobiet w ciąży, które chcą dowiedzieć się, jak dbać o swoje ciało w poszczególnych trymestrach ciąży, jak dobierać aktywności fizyczne i czego nie wykonywać oraz jak przygotować dno miednicy do porodu. Na wizytę kobieta może przyjść ze swoim partnerem aby nauczył się on wykonywać masaż relaksacyjny. Jeśli planowana jest cesarka, fizjoterapeutka nauczy dbania o bliznę już od pierwszych dni po porodzie. Fizjoterapia uroginekologiczna kobiet w połogu obejmuje między innymi:
- mobilizację blizn po cięciu cesarskim, nacięciach i pęknięciach krocza;
- terapię rozejścia mięśnia prostego brzucha;
- masaże przywracające równowagę napięć w ciele;
- terapię zastoju pokarmu, problemów z laktacją.
Na wizytę warto zgłosić się celem „przeglądu” własnego ciała po porodzie. W późniejszych etapach po porodzie chętne kobiety mogą skorzystać z serii zabiegów antycellulitowych bańką chińską.
Kiedy zgłosić się do fizjoterapeutki uroginekologicznej w ciąży i po porodzie?
Kobiety w ciąży – jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań zdrowotnych – mogą zgłosić się na wizytę w II lub w III trymestrze ciąży. Dodatkowo powinny posiadać zaświadczenie od lekarza prowadzącego ciążę o braku przeciwwskazań do takiej terapii. Około 35. tygodnia ciąży warto zgłosić się celem nauki automasażu krocza, który zmniejsza ryzyko pęknięcia krocza podczas porodu siłami natury.
W połogu na wizytę należy udać się 6 tygodni po porodzie naturalnym lub 12 tygodni po cięciu cesarskim. Oczywiście konsultacja w późniejszym czasie również nie jest przeciwwskazana.
Jak wygląda wizyta u fizjoterapeutki uroginekologicznej?
Każda wizyta wygląda inaczej – w zależności od problemu, z którym zgłasza się pacjentka oraz od jej stanu fizjologicznego. Zawsze jednak rozpoczyna się ona szczegółowym wywiadem obejmującym także osobiste pytania. Następnie wprowadzana jest diagnostyka dolegliwości oraz terapia. W zależności od potrzeb, terapia może obejmować:
- trening dna miednicy;
- techniki mobilizacji stawowych;
- masaże (masaż leczniczy, masaż tkanek głębokich, masaż poprzeczny, masaż funkcyjny, masaż bańką chińską);
- uwalnianie punktów spustowych;
- odpowiednio dobrane ćwiczenia ogólnoustrojowe;
- techniki wisceralne (praca na narządach i tkankach jamy brzusznej);
- naukę prawidłowego oddechu;
- pinoterapię;
- kinesiotaping.
Wizyta kończy się zaleceniami do domu oraz wyjaśnieniem ewentualnych wątpliwości pacjentki. Prezentowane są również sposoby zachowania ergonomii podczas wykonywania różnych czynności, co przekłada się na stabilizację mięśni dna miednicy.
Zainteresował Cię ten temat?
Wyżej przybliżyliśmy tematykę związaną z bardzo ważnym działem fizjoterapii jakim jest uroginekologia. Jeżeli chcesz rozwijać się w tym temacie i wiedzieć jak prowadzić pacjentów uroginekologicznych, najlepszym rozwiązaniem jest zdobycie wiedzy bezpośrednio u specjalistów, w rozszerzonym zakresie na certyfikowanych szkoleniach, gdzie uzyskuje się szczegółowe informacje o technikach fizjoterapeutycznych i ich wykorzystaniu u pacjentów.
Kod rabatowy na kurs Trening dna miednicy BeBo
Z tego względu, specjalnie dla naszych czytelników Portalu Fizjoterapeuty wynegocjowaliśmy 10% zniżki na kursy i szkolenia prowadzone przez certyfikowanych instruktorów BeBo Polska. W celu uzyskania zniżki podczas zapisów (telefonicznie lub przez stronę www.bebotrening.pl) wystarczy podać kod: FIZJOTERAPEUTY
Bibliografia
- Kuhn A., Mobs G., Tanzberger R., Baumgartner U., Dno miednicy. Fizjologia, patologia, diagnostyka i leczenie, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2020.
- Cantieni B., Saulicz E., Trening mięśni dna miednicy dla niej i dla niego, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2017.
- Barcz E., Uroginekologia. Schorzenia dna miednicy, Wydawnictwo Via Medica, Gdańsk 2017.
- Rogowski A., Baranowski W., Uroginekologia, Wydawnictwo Medical Tribune, Warszawa 2018.