Masaż tkanek głębokich (ang. deep tissue massage) inaczej głęboki masaż łącznotkankowy lub masaż głęboki – jest to forma terapii tkanek miękkich, mająca na celu przywrócenie równowagi w głębszych warstwach tkanki łącznej i mięśniach poprzez likwidowanie napięć i restrykcji w układzie mięśniowo-powięziowym. Zawiera połączenie różnorodnych technik, które – wykonane prawidłowo – nie wymagają użycia siły przez terapeutę, a mimo tego działają dogłębnie. Art Riggs – autor książki „Masaż tkanek głębokich” podaje następującą definicję tego typu masażu: „Zrozumienie warstw ciała i możliwości pracy z tkanką w tych warstwach zmierzającej do rozluźnienia, wydłużenia i uwolnienia utrzymujących się wzorców nieprawidłowych napięć w możliwie najbardziej skuteczny i energooszczędny sposób”. Z Artem Riggsem bardzo silnie współpracują Piotr Szałański i Łukasz Czubaszewski, którzy prowadzą szkolenia dla fizjoterapeutów i masażystów w całej Polsce. Jednym z takich szkoleń jest właśnie pełen 8 dniowy kurs Masażu Tkanek Głębokich, podczas którego można zdobyć najbardziej aktualną wiedzę i umiejętności z tego zakresu, które można zastosować od razu na swoich pacjentach.
Na czym polega masaż tkanek głębokich?
W masażu głębokim każdy ruch i technika powinna być ukierunkowana na cel. Nie ma tu ślizgania się po tkankach, jak w zwykłym głaskaniu, a praca masażysty z każdym ruchem dąży do oddziaływania na strukturę, a nie tylko odżywienie tkanki. Oprócz otwartych dłoni i opuszków palców w masażu tkanek głębokich wykorzystuje się również kostki, pięści, łokcie i przedramiona. Technika wykonywania zabiegu powinna być ergonomiczna – siła nacisku nie ma pochodzić z napięcia masażysty, lecz dzięki odpowiedniej pozycji i wysokości stołu – z jego ciężaru.
Masaż tkanek głębokich – działanie
Omawiana forma terapii działa zdrowotnie poprzez:
- zwiększenie elastyczności tkanek;
- likwidację mięśniowo-powięziowych punktów spustowych;
- regulację napięcia mięśniowo-powięziowego;
- przywracanie prawidłowej postawy;
- wzrost ruchomości w stawach;
- poprawę ukrwienia tkanek.
Na poniższym filmie fizjoterapeuta Paweł z Centrum Fizjoterapeuty pokazuje jak może wyglądać masaż tkanek głębokich w obrębie pasma piszczelowo-biodrowego:
Masaż tkanek głębokich – wskazania
Powinien on uzupełniać lub stanowić podstawę terapii wszelkich schorzeń narządu ruchu, którym towarzyszą ograniczenia mięśniowo-powięziowe. Bardzo często dochodzi do tzw. „sklejenia” się powięzi i poszczególnych warstw tkanek, co skutkuje dolegliwościami bólowymi, dyskomfortem czy obecnością wspomnianych wcześniej punktów spustowych. Przykładowo, sklejenie tkanek w obrębie kręgosłupa lędźwiowego może mieć miejsce u osób prowadzących siedzący tryb życia lub osób z hiperlordozą lędźwiową. Wskazań do takiej terapii jest wiele – wyróżniamy między innymi:
- zmiany zwyrodnieniowe w stawach;
- stany pourazowe i pooperacyjne;
- fibromialgię;
- entezopatie – łokieć tenisisty, łokieć golfisty;
- zespół zamrożonego barku;
- zespół górnego otworu klatki piersiowej;
- rwa kulszowa;
- wzmożone napięcie mięśni, w tym zespół mięśnia gruszkowatego.
Na taki masaż powinna zdecydować się każda osoba, która odczuwa ograniczenia lub dolegliwości związane ze stylem życia. Bez względu czy jest on siedzący czy stojący i aktywny. Taka forma masażu przywraca prawidłowe napięcie i ruchomość poszczególnych warstw tkanek, co oddziałuje na zdrowie, samopoczucie i zdolności fizyczne.
Przeciwwskazania
Nie każdy może skorzystać z dobrodziejstw tego masażu, nawet jeśli istnieją ku temu wskazania. Przede wszystkim do przeciwwskazań należą wszelkie uszkodzenia skóry – przerwanie jej ciągłości, rany i otarcia, siniaki, infekcje skórne i choroby tkanki skórnej (np. grzybica). Ponadto przed przystąpieniem do terapii specjalista przeprowadza z pacjentem szczegółowy wywiad, z którego dowiaduje się szczegółów o jego stanie zdrowia. To ważne, ponieważ bezwzględnymi przeciwwskazaniami są także: nowotwory, ostre stany zapalne toczące się w organizmie, tętniaki, zakrzepy.
Polecane produkty:
Wałek igłowy – aplikator wieloigłowy
Wałek igłowy to aplikator przeznaczony do wykonywania masażu na różne części ciała. Wysoka efektywność znalazła zastosowanie w kompleksowej terapii różnych schorzeń, a także profilaktyce ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Wytrążek M., Masaż tkanek głębokich – materiały pomocnicze do ćwiczeń, Poznań 2013.
- Wytrążek M., Chochowska M., Marcinkowski J., Masaż tkanek głębokich – konieczne podejście terapeutyczne wobec narastającej epidemii chorób narządu ruchu, Problemy Higieny i Epidemiologii, 3/2013.
- Riggs A., Masaż tkanek głębokich. Wizualny przewodnik po technikach.
2 Responses
Bardzo dobry masaż po jednym lub drugim zabiegu widać różnice polecam
Jestem świeżo po kursie z Masażu Tkanek Głębokich od MTG i muszę przyznać, że jestem zachwycony. Zdecydowanie jest to coś, co powinien rozważyć nie tylko pacjent, ale także każdy fizjoterapeuta. Na tym przykładzie świetnie widać, jak bardzo fizjoterapia „poszła do przodu”.