Szukaj

Masaż tkanek głębokich

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Masaż tkanek głębokich (ang. deep tissue massage) inaczej głęboki masaż łącznotkankowy lub masaż głęboki – jest to forma terapii tkanek miękkich, mająca na celu przywrócenie równowagi w głębszych warstwach tkanki łącznej i mięśniach poprzez likwidowanie napięć i restrykcji w układzie mięśniowo-powięziowym. Zawiera połączenie różnorodnych technik, które – wykonane prawidłowo – nie wymagają użycia siły przez terapeutę, a mimo tego działają dogłębnie. Art Riggs – autor książki „Masaż tkanek głębokich” podaje następującą definicję tego typu masażu: „Zrozumienie warstw ciała i możliwości pracy z tkanką w tych warstwach zmierzającej do rozluźnienia, wydłużenia i uwolnienia utrzymujących się wzorców nieprawidłowych napięć w możliwie najbardziej skuteczny i energooszczędny sposób”. Z Artem Riggsem bardzo silnie współpracują Piotr Szałański i Łukasz Czubaszewski, którzy prowadzą szkolenia dla fizjoterapeutów i masażystów w całej Polsce. Jednym z takich szkoleń jest właśnie pełen 8 dniowy kurs Masażu Tkanek Głębokich, podczas którego można zdobyć najbardziej aktualną wiedzę i umiejętności z tego zakresu, które można zastosować od razu na swoich pacjentach.

Masaż tkanek głębokich

Na czym polega masaż tkanek głębokich?

W masażu głębokim każdy ruch i technika powinna być ukierunkowana na cel. Nie ma tu ślizgania się po tkankach, jak w zwykłym głaskaniu, a praca masażysty z każdym ruchem dąży do oddziaływania na strukturę, a nie tylko odżywienie tkanki. Oprócz otwartych dłoni i opuszków palców w masażu tkanek głębokich wykorzystuje się również kostki, pięści, łokcie i przedramiona. Technika wykonywania zabiegu powinna być ergonomiczna – siła nacisku nie ma pochodzić z napięcia masażysty, lecz dzięki odpowiedniej pozycji i wysokości stołu – z jego ciężaru.

Masaż tkanek głębokich – działanie

Omawiana forma terapii działa zdrowotnie poprzez:

  • zwiększenie elastyczności tkanek;
  • likwidację mięśniowo-powięziowych punktów spustowych;
  • regulację napięcia mięśniowo-powięziowego;
  • przywracanie prawidłowej postawy;
  • wzrost ruchomości w stawach;
  • poprawę ukrwienia tkanek.

Na poniższym filmie fizjoterapeuta Paweł z Centrum Fizjoterapeuty pokazuje jak może wyglądać masaż tkanek głębokich w obrębie pasma piszczelowo-biodrowego:

Patronite
Patronite

Masaż tkanek głębokich – wskazania

Powinien on uzupełniać lub stanowić podstawę terapii wszelkich schorzeń narządu ruchu, którym towarzyszą ograniczenia mięśniowo-powięziowe. Bardzo często dochodzi do tzw. „sklejenia” się powięzi i poszczególnych warstw tkanek, co skutkuje dolegliwościami bólowymi, dyskomfortem czy obecnością wspomnianych wcześniej punktów spustowych. Przykładowo, sklejenie tkanek w obrębie kręgosłupa lędźwiowego może mieć miejsce u osób prowadzących siedzący tryb życia lub osób z hiperlordozą lędźwiową. Wskazań do takiej terapii jest wiele – wyróżniamy między innymi:

Na taki masaż powinna zdecydować się każda osoba, która odczuwa ograniczenia lub dolegliwości związane ze stylem życia. Bez względu czy jest on siedzący czy stojący i aktywny. Taka forma masażu przywraca prawidłowe napięcie i ruchomość poszczególnych warstw tkanek, co oddziałuje na zdrowie, samopoczucie i zdolności fizyczne.

Przeciwwskazania

Nie każdy może skorzystać z dobrodziejstw tego masażu, nawet jeśli istnieją ku temu wskazania. Przede wszystkim do przeciwwskazań należą wszelkie uszkodzenia skóry – przerwanie jej ciągłości, rany i otarcia, siniaki, infekcje skórne i choroby tkanki skórnej (np. grzybica). Ponadto przed przystąpieniem do terapii specjalista przeprowadza z pacjentem szczegółowy wywiad, z którego dowiaduje się szczegółów o jego stanie zdrowia. To ważne, ponieważ bezwzględnymi przeciwwskazaniami są także: nowotwory, ostre stany zapalne toczące się w organizmie, tętniaki, zakrzepy.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Wytrążek M., Masaż tkanek głębokich – materiały pomocnicze do ćwiczeń, Poznań 2013.
  2. Wytrążek M., Chochowska M., Marcinkowski J., Masaż tkanek głębokich – konieczne podejście terapeutyczne wobec narastającej epidemii chorób narządu ruchu, Problemy Higieny i Epidemiologii, 3/2013.
  3. Riggs A., Masaż tkanek głębokich. Wizualny przewodnik po technikach.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

2 Responses

  1. Jestem świeżo po kursie z Masażu Tkanek Głębokich od MTG i muszę przyznać, że jestem zachwycony. Zdecydowanie jest to coś, co powinien rozważyć nie tylko pacjent, ale także każdy fizjoterapeuta. Na tym przykładzie świetnie widać, jak bardzo fizjoterapia „poszła do przodu”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.