Masaż tkanek głębokich

Spis treści

Masaż tkanek głębokich (ang. deep tissue massage) inaczej głęboki masaż łącznotkankowy lub masaż głęboki – jest to forma terapii tkanek miękkich, mająca na celu przywrócenie równowagi w głębszych warstwach tkanki łącznej i mięśniach poprzez likwidowanie napięć i restrykcji w układzie mięśniowo-powięziowym.

Masaż tkanek głębokich

Art Riggs – autor książki “Masaż tkanek głębokich” podaje następującą definicję tego typu masażu: “Zrozumienie warstw ciała i możliwości pracy z tkanką w tych warstwach zmierzającej do rozluźnienia, wydłużenia i uwolnienia utrzymujących się wzorców nieprawidłowych napięć w możliwie najbardziej skuteczny i energooszczędny sposób”.

W masażu głębokim każdy ruch i technika powinna być ukierunkowana na cel. Nie ma tu ślizgania się po tkankach, jak w zwykłym przegłaskiwaniu, praca masażysty z każdym ruchem dąży do oddziaływania na strukturę, a nie tylko odżywienie tkanki. Oprócz otwartych dłoni i opuszków palców w masażu tkanek głębokich wykorzystuje się również kostki, pięści, łokcie i przedramiona. Technika wykonywania zabiegu powinna być ergonomiczna – siła nacisku nie ma pochodzić z napięcia masażysty, lecz dzięki odpowiedniej pozycji i wysokości stołu – z jego ciężaru.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Masaż tkanek głębokich – działanie:

– zwiększenie elastyczności tkanek:
– likwidacja mięśniowo-powięziowych punktów spustowych;
– regulacja napięcia mięśniowo-powięziowego;
– przywracanie prawidłowej postawy;
– wzrost ruchomości w stawach;
– poprawa ukrwienia tkanek.

Na poniższym filmie fizjoterapeuta Paweł z Centrum Fizjoterapeuty pokazuje jak może wyglądać masaż tkanek głębokich w obrębie pasma piszczelowo-biodrowego:Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

2 odpowiedzi

  1. Jestem świeżo po kursie z Masażu Tkanek Głębokich od MTG i muszę przyznać, że jestem zachwycony. Zdecydowanie jest to coś, co powinien rozważyć nie tylko pacjent, ale także każdy fizjoterapeuta. Na tym przykładzie świetnie widać, jak bardzo fizjoterapia “poszła do przodu”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *