Szukaj
Szukaj

Masaż Shantala

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Masaż Shantala to technika masowania niemowląt, zdobywająca ostatnimi czasy rosnącą popularność. Jest całkowicie bezpieczna dla najmłodszych, a wręcz zalecana – ułatwia zasypianie, wycisza, stymuluje prawidłowy rozwój i reguluje trawienie. Przy zachowaniu metodyki i wykonując ten masaż prawidłowo, można praktykować go przez cały okres niemowlęcy.

Masaż Shantala

Masaż Shantala – jak działa?

Masaż Shantala wykonywany regularnie i prawidłowo technicznie pozytywnie oddziałuje na psychikę dziecka. Uspokaja, ułatwia zasypianie, wycisza, zmniejsza objawy kolki u noworodka – tak częstej dolegliwości okresu niemowlęcego. Przede wszystkim jednak pomaga w wytworzeniu więzi pomiędzy rodzicami a dzieckiem, dając poczucie bezpieczeństwa i wsparcia. Zarówno odbiorca, czyli dziecko, jak i wykonawca, czyli rodzic, czerpią pozytywne doznania płynące z dotyku i bliskości. Masaż umożliwia obu stronom wyciszenie, uspokojenie i chwilę relaksu.

Po masażu Shantala niemowlęta są spokojniejsze, lepiej śpią, wzmacnia się ich poczucie bezpieczeństwa i przynależności. Obserwuje się stymulację rozwoju fizycznego, emocjonalnego i intelektualnego. Tego rodzaju masaż wykazuje szczególnie wiele korzyści w odniesieniu do dzieci niespokojnych, rozdrażnionych, zanoszących się płaczem oraz przejawiających zaburzenia jelitowe.

Masaż Shantala – co to jest?

Masaż Shantala może wykonać każdy, jego technika jest stosunkowo prosta do nauczenia. Polega on na stosowaniu wyłącznie techniki głaskania powierzchownego na poszczególnych częściach ciała, które masuje się w odpowiedniej kolejności, we właściwym kierunku i w określonym tempie. Ruchy są proste i łatwe do odtworzenia dla rodzica. Masaż Shantala można praktykować od pierwszych dni życia dziecka, przeważnie jednak rodzice czekają na odpadnięcie kikuta pępowiny. Co ciekawe, nie ma granicy, kiedy dziecko należy przestać masować. Można masować zarówno niemowlaka, jak i przedszkolaka, ucznia czy nawet nastolatka. Pierwotnym przeznaczeniem było jednak masowanie niemowląt, stąd odgórnie mówi się, że masaż ten kierowany jest właśnie tej grupie wiekowej. Jak zatem wykonać masaż Shantala i jak prezentuje się jego metodyka?

Masaż Shantala krok po kroku

W pierwszej kolejności należy przygotować pomieszczenie, w którym odbędzie się masowanie. Zwłaszcza w kontekście temperatury powietrza, która powinna oscylować wokół 23 stopni C. Masażu nie wykonuje się w porze kąpieli, karmienia ani w przypadku zmęczenia czy rozdrażnienia dziecka. Czas trwania pierwszych zabiegów jest krótki. Rozpoczyna się od opracowania jednej części ciała przez 8-10 minut. Z kolei po dłuższym stosowaniu zabiegów można masować całe ciało w czasie 25-30 minut. Masaż można wykonywać codziennie lub co drugi dzień. Jako substancję poślizgową stosuje się antyalergiczne, naturalne olejki bezpieczne dla niemowląt, np. olejek kokosowy, olejek migdałowy lub oliwkę.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

W masażu Shantala podstawową techniką jest głaskanie powierzchowne. Powoduje ono odkształcanie sprężyste jedynie naskórka i warstwy brodawkowatej skóry właściwej wraz z włosami leżącymi na jej powierzchni. Wszelkie ruchy powinny być delikatne, płynne, powolne, naprzemienne. Wskazane jest wielokrotne ich powtarzanie, nawet około 7-9 razy. Kierunek ruchu jest odmienny, w zależności od masowanej części ciała. Aby mieć gwarancję, że masaż prowadzony jest w sposób prawidłowy, warto spotkać się z fizjoterapeutą dziecięcym, który przeprowadzi taki instruktaż.

Dla kogo przeznaczony jest masaż Shantala?

Masaż Shantala można wykonywać zarówno u dzieci zdrowych jako forma profilaktyki, jak i u dzieci chorych jako zabieg wspomagający proces rehabilitacyjno-terapeutyczny. Najczęściej wykonuje się go u niemowląt, choć nie ma dolnej i górnej granicy wiekowej. Można praktykować go nawet u noworodków z niewygojonym jeszcze kikutem pępowiny, przy omijaniu go podczas masażu.

Masaż Shantala – przeciwwskazania

Przeciwwskazania do masażu Shantala są następujące:

W razie wątpliwości warto skonsultować się z fizjoterapeutą dziecięcym.Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Prymaka E., Shpakou A., Jakość życia po zastosowaniu masażu leczniczego u osób niepełnosprawnych z dolegliwościami bólowymi dolnego odcinka kręgosłupa, Puls Uczelni, 3/2015.
  2. Leboyer F., Dotyk miłości dla Twojego dziecka. Masaż Shantala, Magazyn Super Mama, 9/2013.
  3. Wilk I., Masaż Shantala – charakterystyka i sposób wykonania, Puls Uczelni, 3/2015.
  4. Michalczak A., Chochowska M., Marcinkowski J., Ocena skuteczności stosowania Masażu Shantali u niemowląt, Hygeia Public Health, 49/2014.
Patronite
Patronite

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *