Masaż Shantala to technika masowania niemowląt, zdobywająca ostatnimi czasy rosnącą popularność. Jest całkowicie bezpieczna dla najmłodszych, a wręcz zalecana – ułatwia zasypianie, wycisza, stymuluje prawidłowy rozwój i reguluje trawienie. Przy zachowaniu metodyki i wykonując ten masaż prawidłowo, można praktykować go przez cały okres niemowlęcy.
Masaż Shantala – jak działa?
Masaż Shantala wykonywany regularnie i prawidłowo technicznie pozytywnie oddziałuje na psychikę dziecka. Uspokaja, ułatwia zasypianie, wycisza, zmniejsza objawy kolki u noworodka – tak częstej dolegliwości okresu niemowlęcego. Przede wszystkim jednak pomaga w wytworzeniu więzi pomiędzy rodzicami a dzieckiem, dając poczucie bezpieczeństwa i wsparcia. Zarówno odbiorca, czyli dziecko, jak i wykonawca, czyli rodzic, czerpią pozytywne doznania płynące z dotyku i bliskości. Masaż umożliwia obu stronom wyciszenie, uspokojenie i chwilę relaksu.
Po masażu Shantala niemowlęta są spokojniejsze, lepiej śpią, wzmacnia się ich poczucie bezpieczeństwa i przynależności. Obserwuje się stymulację rozwoju fizycznego, emocjonalnego i intelektualnego. Tego rodzaju masaż wykazuje szczególnie wiele korzyści w odniesieniu do dzieci niespokojnych, rozdrażnionych, zanoszących się płaczem oraz przejawiających zaburzenia jelitowe.
Masaż Shantala – co to jest?
Masaż Shantala może wykonać każdy, jego technika jest stosunkowo prosta do nauczenia. Polega on na stosowaniu wyłącznie techniki głaskania powierzchownego na poszczególnych częściach ciała, które masuje się w odpowiedniej kolejności, we właściwym kierunku i w określonym tempie. Ruchy są proste i łatwe do odtworzenia dla rodzica. Masaż Shantala można praktykować od pierwszych dni życia dziecka, przeważnie jednak rodzice czekają na odpadnięcie kikuta pępowiny. Co ciekawe, nie ma granicy, kiedy dziecko należy przestać masować. Można masować zarówno niemowlaka, jak i przedszkolaka, ucznia czy nawet nastolatka. Pierwotnym przeznaczeniem było jednak masowanie niemowląt, stąd odgórnie mówi się, że masaż ten kierowany jest właśnie tej grupie wiekowej. Jak zatem wykonać masaż Shantala i jak prezentuje się jego metodyka?
Masaż Shantala krok po kroku
W pierwszej kolejności należy przygotować pomieszczenie, w którym odbędzie się masowanie. Zwłaszcza w kontekście temperatury powietrza, która powinna oscylować wokół 23 stopni C. Masażu nie wykonuje się w porze kąpieli, karmienia ani w przypadku zmęczenia czy rozdrażnienia dziecka. Czas trwania pierwszych zabiegów jest krótki. Rozpoczyna się od opracowania jednej części ciała przez 8-10 minut. Z kolei po dłuższym stosowaniu zabiegów można masować całe ciało w czasie 25-30 minut. Masaż można wykonywać codziennie lub co drugi dzień. Jako substancję poślizgową stosuje się antyalergiczne, naturalne olejki bezpieczne dla niemowląt, np. olejek kokosowy, olejek migdałowy lub oliwkę.
W masażu Shantala podstawową techniką jest głaskanie powierzchowne. Powoduje ono odkształcanie sprężyste jedynie naskórka i warstwy brodawkowatej skóry właściwej wraz z włosami leżącymi na jej powierzchni. Wszelkie ruchy powinny być delikatne, płynne, powolne, naprzemienne. Wskazane jest wielokrotne ich powtarzanie, nawet około 7-9 razy. Kierunek ruchu jest odmienny, w zależności od masowanej części ciała. Aby mieć gwarancję, że masaż prowadzony jest w sposób prawidłowy, warto spotkać się z fizjoterapeutą dziecięcym, który przeprowadzi taki instruktaż.
Dla kogo przeznaczony jest masaż Shantala?
Masaż Shantala można wykonywać zarówno u dzieci zdrowych jako forma profilaktyki, jak i u dzieci chorych jako zabieg wspomagający proces rehabilitacyjno-terapeutyczny. Najczęściej wykonuje się go u niemowląt, choć nie ma dolnej i górnej granicy wiekowej. Można praktykować go nawet u noworodków z niewygojonym jeszcze kikutem pępowiny, przy omijaniu go podczas masażu.
Masaż Shantala – przeciwwskazania
Przeciwwskazania do masażu Shantala są następujące:
- skórne zmiany chorobowe, np. pieluszkowe zapalenie skóry, odparzenia, egzema, atopowe zapalenie skóry i łuszczyca;
- infekcje skóry, np. infekcje paciorkowcowe;
- alergie skórne w momencie wystąpienia objawów;
- choroby nowotworowe;
- rybia łuska;
- atopowe zapalenie skóry;
- stany podgorączkowe i gorączka;
- dysplazja stawów biodrowych;
- limfadenopatia;
- aktywne stany zapalne i infekcje ogólnoustrojowe;
- choroby układu oddechowego.
W razie wątpliwości warto skonsultować się z fizjoterapeutą dziecięcym.
Polecane produkty:
Wałek igłowy – aplikator wieloigłowy
Wałek igłowy to aplikator przeznaczony do wykonywania masażu na różne części ciała. Wysoka efektywność znalazła zastosowanie w kompleksowej terapii różnych schorzeń, a także profilaktyce ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Prymaka E., Shpakou A., Jakość życia po zastosowaniu masażu leczniczego u osób niepełnosprawnych z dolegliwościami bólowymi dolnego odcinka kręgosłupa, Puls Uczelni, 3/2015.
- Leboyer F., Dotyk miłości dla Twojego dziecka. Masaż Shantala, Magazyn Super Mama, 9/2013.
- Wilk I., Masaż Shantala – charakterystyka i sposób wykonania, Puls Uczelni, 3/2015.
- Michalczak A., Chochowska M., Marcinkowski J., Ocena skuteczności stosowania Masażu Shantali u niemowląt, Hygeia Public Health, 49/2014.