Szukaj
Szukaj

Kolka u noworodka

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Kolka u noworodka to bardzo częsta dolegliwość, która spędza rodzicom sen z powiek i powoduje dyskomfort u dziecka. Szacuje się, że dotyczy nawet do 40% dzieci do 3. miesiąca życia, przy czym po 3. miesiącu życia zazwyczaj samoistnie przemija. Istnieje wiele domowych metod łagodzących kolki u noworodków, choć w razie wątpliwości zaleca się konsultację pediatryczną lub fizjoterapeutyczną.

Kolka u noworodka

Kolka u noworodka – przyczyny

Kolki u noworodka wynikają głównie z niedojrzałości układu pokarmowego, w tym z braku właściwych ruchów perystaltycznych jelit. Dziecko spożywa duże ilości pokarmu w stosunku do masy ciała, co wywołuje przeciążenie objętościowe niezaadaptowanego przewodu pokarmowego. Także układ nerwowy, odpowiedzialny za czucie trzewne i odbieranie fizjologicznych bodźców w postaci rozciągania ścian jelita przez pokarm, nie jest w pełni ukształtowany. W efekcie odbiera parcie na stolec jako bolesne. Pozostałe przyczyny i czynniki ryzyka kolek noworodkowych:

  • zaburzenia w obrębie mikroflory jelitowej;
  • niepokój rodziców, który jest szybko przejmowany przez tak małe dzieci;
  • nadmiar bodźców zewnętrznych (co jest niebezpiecznym połączeniem z niedojrzałym układem nerwowym);
  • połykanie powietrza w czasie jedzenia;
  • nadprodukcja gazów jelitowych;
  • nadwrażliwość na białko mleka krowiego;
  • nietolerancja laktozy.

Wciąż jednak nie wiadomo, dlaczego u niektórych noworodków kolki pojawiają się, a u innych nie, pomimo narażenia na te same czynniki ryzyka.

Kolka u noworodka – objawy

Kryteria Rzymskie opublikowane w 2006 roku określają definicję kolki u noworodka jako dolegliwość, do której rozpoznania konieczne jest spełnienie 3 warunków jednocześnie:

  • napady grymaszenia, rozdrażnienia lub płaczu rozpoczynające się i kończące bez określonej przyczyny;
  • napady trwające przynajmniej 3 godziny w ciągu doby, pojawiające się przez minimum 3 dni w tygodniu, przez okres co najmniej tygodnia;
  • rozwój dziecka i jego wzrastanie są prawidłowe.

Zgodnie z założeniami, kryteria te dotyczą dzieci do ukończenia 4. miesiąca życia. Podczas napadów kolki u noworodka charakterystyczne jest podkurczanie nóżek, płacz oraz niekiedy zaczerwienienie na twarzy dziecka. Płacz ustaje nagle po kilku minutach, gdy treść pokarmowa nieco się przesunie w obrębie jelit, prowadząc do czasowego ustąpienia objawów. Dodatkowo stwierdza się:

  • rozdęcie brzucha;
  • oddawanie zielonego, śluzowego stolca;
  • częste wydalanie gazów jelitowych;
  • gwałtowne ruchy wyprostu w stawach biodrowych.

Cechą charakterystyczną dla kolek u noworodka jest ich nagły początek i nagły koniec.

Diagnostyka

Rozpoznanie ustala się na podstawie obrazu klinicznego. Zawsze jednak należy zróżnicować kolki u noworodka z innymi schorzeniami, które mogą dawać podobne objawy. Są to m.in.:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Warto wykonać USG jamy brzusznej dziecka, aby ocenić stan narządów wewnętrznych.

Kolka u noworodka – leczenie

Na samym początku warto zmienić metodę karmienia lub rodzaj mleka modyfikowanego, jeśli kobieta nie karmi piersią. Niekiedy już tak prosta czynność powoduje ustąpienie dolegliwości. Do innych metod zaliczamy:

  • delikatne kołysanie dziecka po karmieniu;
  • ciepłe okłady na brzuszek lub ciepłe kąpiele, ponieważ wyższe temperatury działają rozkurczająco;
  • eliminację podstawowych alergenów z diety matki, a także eliminacja takich produktów jak kawa, mocna herbata, ostre przyprawy, orzechy oraz czekolada (w przypadku karmienia piersią);
  • stosowanie hydrolizatów o znacznym stopniu hydrolizy, np. preparaty serwatkowe, kazeinowe (w przypadku karmienia mlekiem modyfikowanym).

Jeśli to nie pomaga, pediatrzy zalecają farmakoterapię, która ogranicza się do leków spazmolitycznych i przyspieszających usuwanie gazów jelitowych (np. simetikon, dimetikon, trimebutyna). Można też zastosować substancje naturalne o podobnym działaniu, np. werbena pospolita, mięta, rumianek.

Dawniej popularne było podawanie dzieciom naparów z kopru włoskiego, dziś jednak wiadomo, że nie jest to dobre rozwiązanie. Nie należy podawać tego zioła dzieciom do 4. roku życia. Zawiera on w składzie estragol, czyli hormonopodobną substancję, która może wywoływać przedwczesne dojrzewanie płciowe i może działać rakotwórczo. Wykazano, że u dziewczynek pijących regularnie napary z kopru włoskiego poziom estrogenów jest 20-krotnie wyższy.

Zainteresował Cię ten temat?

Wyżej przybliżyliśmy tematykę związaną z bardzo ważnym działem jakim jest pediatria. Jeżeli chcesz rozwijać się dodatkowo w temacie i pomagać nie tylko dzieciom, ale również mamom przed, w trakcie i po porodzie, dowiedz się jak prowadzić pacjentów uroginekologicznych. Najlepszym rozwiązaniem jest zdobycie wiedzy bezpośrednio u specjalistów, w rozszerzonym zakresie na certyfikowanych szkoleniach, gdzie uzyskuje się szczegółowe informacje o technikach fizjoterapeutycznych i ich wykorzystaniu u pacjentów.

Kod rabatowy na kurs Trening dna miednicy BeBo

Z tego względu, specjalnie dla naszych czytelników Portalu Fizjoterapeuty wynegocjowaliśmy 10% zniżki na kursy i szkolenia prowadzone przez certyfikowanych instruktorów BeBo Polska. W celu uzyskania zniżki podczas zapisów (telefonicznie lub przez stronę www.bebotrening.pl) wystarczy podać kod: FIZJOTERAPEUTY



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Czerwionka-Szaflarska M., Gawryjołek J., Kolka jelitowa w praktyce pediatrycznej, Forum Medycyny Rodzinnej, 6/2010.
  2. Rurarz A., Ratajczak K., Feleszko W., Kolki niemowlęce, Pediatra i Medycyna Rodzinna, 12/2016.
    Jastrzębska I., Kolka jelitowa, Pediatria po Dyplomie, 6/2013.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *