Szukaj
Szukaj

Przepuklina brzuszna

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Przepuklina brzuszna to inaczej nieprawidłowe, patologiczne uwypuklenie zawartości jamy brzusznej (zazwyczaj jelita cienkiego) przez jej osłabioną różnymi czynnikami ścianę. To poważny problem, ponieważ może doprowadzić do uwięźnięcia jelita cienkiego, co jest już sytuacją zagrażającą życiu. Przepukliny pojawiają się bardzo często, bez względu na wiek.

Przepuklina brzuszna

Budowa przepukliny

Każda przepuklina składa się z następujących 4 składowych:

 • wrota przepukliny – pierścień w powłokach jamy brzusznej, przez który przepuklina przedostaje się na zewnątrz przez warstwę mięśni i rozcięgien;
 • kanał przepukliny – uchyłek otrzewnej toruje sobie drogę między tkankami, tworząc pewnego rodzaju kanał;
 • worek przepuklinowy – zgrubiały fragment otrzewnej, w którym znajduje się zawartość w postaci tkanek jamy brzusznej pacjenta;
 • zawartość przepukliny – znaczna większość małych przepuklin jest w środku pusta, pojawia się jedynie uwypuklenie otrzewnej. Jednak duże przepukliny posiadają już swoją zawartość, najczęściej jelito cienkie, ale i jelito grube czy nawet pęcherz moczowy.

Przepukliny najczęściej lokalizują się w okolicy pępka, ponieważ właśnie tutaj ściana jamy brzusznej jest najsłabsza.

Zobacz również: Przepuklina pachwinowa.

Przepuklina brzuszna – przyczyny

Dużym problemem są przepukliny brzuszne pojawiające się u osób po przebytych operacjach w obrębie jamy brzusznej. Szacuje się, że problem może dotyczyć nawet do 11% pacjentów. Wskutek wykonywanych czynności chirurgicznych doszło do przerwania ciągłości tkanek, a więc i osłabienia ich okolicy. To najkrótsza droga do przepukliny, dlatego tak dużą uwagę przykłada się do starannego i bardzo rzetelnego zszywania pacjentów pooperacyjnych, warstwa po warstwie.

Przepuklina brzuszna może utworzyć się w bliźnie po laparotomii, w okolicy pępka lub okołopępkowej, a także w dowolnym miejscu wzdłuż kresy białej. To także poważny problem kobiet ciężarnych, ponieważ wskutek ciąży dochodzi do rozciągnięcia mięśnia prostego brzucha i ścian jamy brzusznej, co stanowi czynnik ryzyka przepuklin, zwłaszcza w okolicy pępka. Ryzyko to wzrasta dodatkowo przy ciążach mnogich. Innymi możliwymi przyczynami pojawiania się przepuklin brzusznych są:

Patronite
Patronite

Warto wspomnieć, że dość rzadko diagnozowaną dolegliwością jest przepuklina Spiegla. Jej wrota znajdują się w obrębie rozcięgna mięśnia poprzecznego brzucha. Problem dotyczy głównie pacjentów po 70. roku życia, a ryzyko jego wystąpienia wzrasta wraz z naturalnymi procesami starzenia się tkanek, co prowadzi do ich osłabienia.

Zobacz również: Przepuklina rozworu przełykowego.

Przepuklina brzuszna – objawy

Niewielkich rozmiarów przepukliny mogą być bezobjawowe. Jeśli jednak zwiększą nieco swoją objętość, pojawiają się objawy takie jak:

 • obrzęk w okolicy wrót przepukliny;
 • bóle brzucha o różnej intensywności;
 • podwyższona temperatura ciała;
 • nudności i wymioty;
 • wzdęcia;
 • zaburzenia trawienia, uczucie ciężkości w jamie brzusznej;
 • zaparcia;
 • zmiana kolory skóry wokół wrót przepukliny.

Często palpacyjnie można wyczuć zgrubienie pod skórą. Ignorowane uwięźnięcie przepukliny może doprowadzić do sepsy i do śmierci.

Przepuklina brzuszna – leczenie

Nie istnieje zachowawcze leczenie przepuklin – raz powstała przepuklina nie ulega nigdy inwolucji. Zwykle jednak fizjoterapię poleca się przy rozejściu mięśnia prostego brzucha (stan przed wystąpieniem przepukliny właściwej). Rehabilitacja pozwala wzmocnić mięśnie brzucha w takim stopniu, aby nie doszło do wystąpienia przepukliny. Jeśli dojdzie do przerwania ciągłości tkanek, najczęściej wykonuje się ich zszycie, a następnie zaleca fizjoterapię jako metodę profilaktyczną wystąpienia problemu w przyszłości. Przy przepuklinach powyżej 5 cm wszczepia się implant.Polecane produkty:

Bibliografia

 1. Murawa D., Połom K., Spychała A., Nowaczyk P., Niziołek A., Zaopatrzenie przepuklin brzusznych pooperacyjnych u pacjentów onkologicznych techniką laparoskopową z użyciem dootrzewnowej siatki Parietex composite – doniesienie wstępne, Współczesna Onkologia, 3/2009.
 2. Nowak Ł., Kaliszewski K., Santorowska H., Kiełb P., Opis dwóch przypadków przepukliny Spiegla u pacjentek w starszym wieku – porównanie i przegląd literatury, Geriatria, 12/2018.
 3. Mackiewicz Z., Współczesne leczenie przepuklin brzusznych, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *