Szukaj
Szukaj

Laparotomia

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Laparotomia to zabieg diagnostyczno-terapeutyczny o dużym zastosowaniu w praktyce. Polega na rozcięciu powłok skórnych i przedostaniu się do jam ciała, dzięki czemu chirurg ma bezpośredni wgląd do nich. Stanowi bardziej inwazyjną metodę niż coraz powszechniej stosowana laparoskopia, przy której nie pojawia się konieczność rozległego otwierania powłok skórnych.

Laparotomia

Laparotomia – na czym polega?

Laparotomia jest procedurą wykonywaną w pełnym znieczuleniu na sali operacyjnej. Niemal zawsze stanowi zabieg zaplanowany, poprzedzony wykonaniem szeregu badań obrazowych (tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego, USG i innych, w zależności od wskazań). Po znieczuleniu pacjenta chirurg rozcina skórę i powłoki znajdujące się pod nią, aby uwidocznić zawartość jam ciała. W trakcie laparotomii lekarz może usunąć w całości niepokojące, chorobowe zmiany, jak również wyciąć jedynie ich fragment do biopsji i badań histopatologicznych.

Laparotomia a laparoskopia

Laparotomia jest zabiegiem polegającym na otwarciu powłok brzusznych. Wykonywane jest dłuższe cięcie, a zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Z kolei podczas laparoskopii czynności diagnostyczno-terapeutyczne wykonywane są poprzez kilka niewielkich nacięć, przez które do jamy brzusznej wprowadzane są urządzenia chirurgiczne. Także ten zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Laparoskopia wiąże się ze znacznie szybszym powrotem do pełnej sprawności i dobrego samopoczucia, a blizny po jej wykonaniu są niemal niewidoczne. Zmniejsza się także ryzyko skutków ubocznych, ponieważ jest to po prostu mniej inwazyjna metoda. Jednak w przypadku poważniejszych problemów zdrowotnych zaleca się wykonanie laparotomii, ponieważ pozwala na lepsze uwidocznienie struktur jamy brzusznej. Jest zabiegiem dokładniejszym i rzetelniejszym.

Laparotomia – wskazania

Najczęstszymi wskazaniami do laparotomii są między innymi:

I inne. Decyzję o wykonaniu laparotomii zawsze podejmuje lekarz po wykluczeniu ewentualnych przeciwwskazań.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Laparotomia – przeciwwskazania

Przeciwwskazaniami względnymi do wykonania laparotomii mogą być:

  • skazy krwotoczne;
  • niewydolność krążeniowo-oddechowa;
  • ciąża fizjologiczna;
  • patologiczna otyłość;
  • zaawansowany wiek.

Niekiedy jednak korzyści z przeprowadzenia laparotomii znacznie przewyższają ewentualne ryzyko. Dlatego zawsze kluczowa jest rozmowa z pacjentem. Do wykonania zabiegu należy uzyskać jego zgodę.

Laparotomia – skutki uboczne

Laparotomia jest zabiegiem inwazyjnym, wiążącym się z ryzykiem wystąpienia licznych powikłań. Mogą pojawić się masywne krwawienia, przepukliny brzuszne, uszkodzenie układu pokarmowego lub układu moczowego, a także krwiaki. Do tego dochodzą skutki uboczne i powikłania związane z podażą znieczulenia ogólnego, w tym między innymi: niewydolność oddechowe, duszności, nudności i wymioty, nadmierna senność czy silny ból gardła.

Jak przygotować się do laparotomii?

Pacjenci zazwyczaj przyjmowani są do szpitala 1-2 doby wcześniej, aby móc poddać się odpowiednim przygotowaniom. Zabieg wykonuje się na czczo, jeśli natomiast naruszane będą jelita, wcześniej należy je oczyścić za pomocą doustnie spożytych preparatów farmakologicznych i/lub lewatywy. Skóra w miejscu cięcia musi zostać pozbawiona owłosienia. Przed wykonaniem laparotomii lekarz przeprowadza z pacjentem szczegółowy wywiad, na podstawie którego dowie się czy o ewentualnych alergiach na środki znieczulające i o problemach zdrowotnych pacjenta.

Czas trwania laparotomii zależy od wielu czynników. Po zabiegu pacjent pozostaje w szpitalu około 3 dni – jest poddawany obserwacji mającej na celu wczesne wykrycie ewentualnych powikłań. Po tym czasie może opuścić szpital, unikając w domu nadmiernej aktywności fizycznej oraz forsowania się. Wstępnie rana goi się 7-10 dni. Po tym czasie pacjent powinien stawić się w placówce na wyjęcie szwów. Otrzyma również dalsze zalecenia.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Majchrzak-Baczmańska D., Antosiak B., Malinowski A., Operacyjne leczenie raka endometrium: laparotomia czy laparoskopia?, Przegląd Menopauzalny, 2/2013.
  2. Noszczyk W., Chirurgia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005.
  3. Wallner G., Banasiewicz T., Chirurgia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2022.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *