Szukaj
Szukaj

Wyrostek robaczkowy

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Wyrostek robaczkowy (appendix vermiformis) stanowi dolny odcinek jelita ślepego. Pod względem swoich wymiarów i czynności trawiennej jest narządem szczątkowym o bardzo zmiennej długości (zwykle około 8-9 cm). Również położenie wyrostka robaczkowgo się zmienia. Najczęściej narząd ten zwisa do miednicy mniejszej. Niekiedy bywa źródłem dolegliwości bólowych, w związku z czym dochodzi wówczas do konieczności jego usunięcia.

Wyrostek robaczkowy

Czym jest wyrostek robaczkowy?

Zgodnie z inną, popularną definicją wyrostek robaczkowy jest w rozwoju filogenetycznym zwężoną częścią jelita ślepego, która u człowieka i niektórych zwierząt wykształciła się w odrębny narząd, zaopatrzony w obfitą tkankę limfatyczną i silną warstwę mięśniową.

Wygląda jak cienkie, gładkie i cewkowate wypuklenie jelita ślepego, które w 3 miesiącu życia płodowego odgranicza się od niego. W tej postaci występuje on wyłącznie u ludzi oraz małp człekokształtnych.

Położenie

Jak wcześniej wspomniano, wyrostek robaczkowy może zwieszać się swobodnie nad brzegiem miednicy mniejszej. Wówczas krzyżuje się on z naczyniami biodrowymi wspólnymi. W tym położeniu może się znajdować w najbliższym sąsiedztwie pęcherza, a u kobiet – jajnika.

W innych przypadkach może układać się do przodu lub do tyłu jelita ślepego, jak również bocznie od niego – często przyrośnięty do otrzewnej ściennej i umocowany w tym położeniu.

Niejednokrotnie wyrostek robaczkowy kieruje się ku górze i przyśrodkowo.

Budowa wyrostka robaczkowego

Grubość wyrostka robaczkowego wynosi około 0,5 cm.W 2-3% przypadków nie posiada on światła, jednak częściej jest niedrożny jedynie w niektórych odcinkach swego przebiegu.

Budowa ściany wyrostka robaczkowego jest podobna do budowy ścian innych części jelita. Błona surowicza obejmuje go od zewnątrz. Z kolei błona mięśniowa jest stosunkowo gruba, a jej warstwa podłużna – równomiernie rozłożona i rzadko tylko można stwierdzić taśmy.

W błonie śluzowej, pod nabłonkiem, leżą liczne skupione grudki chłonne. Układają się one wokół światła wyrostka i sięgają w obręb tkanki podśluzowej, przebijając blaszkę mięśniową błony śluzowej.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

W wąskim świetle wyrostka znajdują się pojedyncze limfocyty i leukocyty. Przy stanach zapalnych grudki chłonne ulegają zmianom. W efekcie ropne zapalenie ściany może prowadzić do jej przedziurawienia z następczym zapaleniem otrzewnej.

Po stronie przyśrodkowej ma on małą krezeczkę, wzdłuż której wolnego brzegu biegnie tętnica wyrostka robaczkowego.

Unerwienie i unaczynienie

Wyrostek robaczkowy jest unaczyniony przez tętnicę wyrostka robaczkowego, która odchodzi od tętnicy krętniczo-okrężniczej. Obok tej tętnicy biegnie żyła wyrostka robaczkowego prowadząca krew do żyły krezkowej górnej.

Natomiast unerwienie pochodzi z pnia współczulnego oraz z nerwu błędnego.

Jaką funkcję pełni wyrostek robaczkowy?

Wyrostek robaczkowy nie odgrywa istotnej roli w życiu człowieka, dlatego jego usunięcie nie przysparza problemów zdrowotnych.

Ten szczątkowy narząd zawiera składniki kału, jednak utracił swoją funkcję trawienną. Pod względem budowy ściany jest narządem progresywnym przekształcającym się w narząd limfatyczny. Ponieważ ma on pewne podobieństwo do migdałków, został nazwany migdałkiem jelitowym. Nazwa ta nie przesądza jednak o jego czynności, ponieważ istotna natura jego czynności nie została do końca poznana.

Zobacz również: Układ limfatyczny – budowa, funkcje.

Zapalenie wyrostka robaczkowego

Sugeruje się, że częstość ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego jest uzależniona od diety i czynników genetycznych. W większości wyrostków zmienionych makroskopowo obecna jest przyczyna niedrożności jego proksymalnej części. Niedrożność mogą powodować kamienie kałowe, ciała obce, guzy czy skręcenie wyrostka.

Leczenie chirurgiczne wymagane jest niemal we wszystkich przypadkach ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego (metodą otwartą lub coraz częściej – laparoskopową). Niekiedy uzupełnia się je leczeniem nieinwazyjnym obejmującym antybiotykoterapię.

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, tom 2, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
  2. Białas M., Gryszkiewicz M., Podejrzenie ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego – trudności w rozpoznaniu i metody wspomagające diagnostykę, Nowiny Lekarskie, 2/2006.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *