Szukaj
Szukaj

Wyrostek robaczkowy – operacja i postępowanie pooperacyjne

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Operacja wyrostka robaczkowego (fachowa nazwa to appendektomia) jest w dzisiejszych czasach wciąż bardzo często wykonywanym zabiegiem. Odbywa się w znieczuleniu ogólnym i zalicza się do zabiegów bezpiecznych. Powikłania zdarzają się bardzo rzadko, a śmiertelność wynosi zaledwie 0,1%. Ważne jest, aby pacjent przestrzegał zaleceń pozabiegowych. Wówczas powrót do pełnej sprawności i codziennej aktywności możliwy jest już po 1,5-2 tygodniach.

Wyrostek robaczkowy - operacja i postępowanie pooperacyjne

Operacja wyrostka robaczkowego – na czym polega?

Operacja mająca na celu usunięcie wyrostka robaczkowego może odbyć się w sposób klasyczny lub mieć charakter laparoskopowy (w dzisiejszych czasach znacznie częściej wybiera się tę drugą opcję). Bez względu na rodzaj operacji, przed jej wykonaniem dąży się do nawodnienia pacjenta i podaje mu leki przeciwgorączkowe oraz przeciwzapalne.

Metoda klasyczna

Pacjent znajduje się w leżeniu na plecach, jest w znieczuleniu ogólnym. Chirurg otwiera jamę brzuszną cięciem naprzemiennym, rozdziela mięsień skośny zewnętrzny brzucha i mięsień skośny wewnętrzny brzucha, po czym przecina powięź poprzeczną, otwierając otrzewną. Teraz może wyłonić kątnicę wraz z wyrostkiem robaczkowym. Krezkę wyrostka robaczkowego zaopatruje się za pomocą podwiązek, można również użyć koagulacji w przypadku drobnych naczyń krwionośnych. Wokół podstawy wyrostka zakłada się następnie szew kapciuchowy, po czym odcina się problematyczny wyrostek. Po zszyciu pacjenta można rozpocząć jego wybudzanie.

Metoda laparoskopowa

Pacjent znajduje się w leżeniu na plecach, jest w znieczuleniu ogólnym. Narzędzie wprowadza się do jamy brzusznej przez pępek – jest to pierwszy trokar. Kolejne 2 trokary wprowadza się tak, aby utworzyły wierzchołki trójkąta rozwartokątnego. Zakończone są kamerką, przez co lekarz dobrze widzi, co robi w danej chwili. Po odnalezieniu wyrostka robaczkowego pociąga za jego krezkę, zaopatruje ją koagulacją biopolarną, a następnie podwiązuje go. Wyrostek odcina się, a ranę zaopatrza np. metodą koagulacji. Rany zamyka się pojedynczymi szwami, a drenaż zwykle nie jest konieczny. Metoda laparoskopowa wiąże się ze znacznie szybszym powrotem pacjenta do sprawności i z lepszym samopoczuciem po wybudzeniu się.

Postępowanie pooperacyjne

W postępowaniu pooperacyjnym stosuje się płynoterapię, leczenie przeciwbólowe i antybiotykoterapię. Chory pozostaje na czczo do powrotu perystaltyki, co zwykle trwa od 1 do 3 dni. Po upływie tego czasu podstawowymi wskazówkami są:

  • codzienne dbanie o ranę pozabiegową – mycie jej, osuszanie i dezynfekcja bez naruszenia ciągłości szwów;
  • przestrzeganie diety lekkostrawnej;
  • unikanie wysiłku fizycznego.

Pełna rekonwalescencja trwa około 2 tygodnie. To właśnie przez ten czas należy szczególnie zadbać o dietę i odpoczynek. Przeciwwskazane jest dźwiganie cięższych przedmiotów, bieganie oraz wykonywanie jakichkolwiek czynności, które znacznie zwiększają ciśnienie w jamie brzusznej. Kontrola pozabiegowa ma miejsce zwykle około 1,5 tygodnia po operacji, wówczas zdejmowane są szwy, a pacjent otrzymuje dalsze zalecenia, np. odnośnie powrotu do uprawniania sportu.

Dieta po operacji wyrostka robaczkowego

Po operacji wyrostka robaczkowego zalecane są posiłki i produkty takie jak:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Do produktów przeciwwskazanych należą natomiast:

  • słodycze;
  • wędzone ryby i wędliny;
  • pełnoziarniste pieczywo i grube kasze;
  • warzywa wzdymające, takie jak groch czy kapusta;
  • tłuste mięso;
  • ostre przyprawy;
  • napoje gazowane;
  • mocna kawa, mocna herbata, kakao;
  • fast-foody.

W przypadku dzieci to rodzice powinni zadbać o odpowiedni jadłospis. Każdego dnia należy również pilnować, aby pacjent przyjmował odpowiednią ilość płynów.

Fizjoterapia

Po operacji usunięcia wyrostka robaczkowego kluczowa jest także fizjoterapia, która znacznie przyspiesza powrót do zdrowia i chroni przed pojawieniem się powikłań. Przede wszystkim wskazana jest mobilizacja blizny, którą można rozpocząć już od momentu zdjęcia szwów. Dzięki temu nie utworzą się zrosty, których konsekwencjami długofalowymi mogą być bóle brzucha, zaburzenia trawienia, zaparcia czy uczucie ciągnięcia. W poprawie mobilności poszczególnych warstw powłok brzusznych sprawdzą się również ćwiczenia oddechowe, szczególnie oddychanie torem przeponowym.

Niektóre osoby po operacji usunięcia wyrostka robaczkowego zmagają się z obrzękami, które również można skutecznie likwidować za pomocą fizjoterapii. Aby uniknąć obrzęków ważne jest uruchomienie pacjenta jeszcze tego samego dnia, w którym wykonany był zabieg.

Zobacz również: Zabiegi na obrzęki po urazie.

Początkowo wystarczą ćwiczenia czynne kończyn dolnych w stawach skokowych i kolanowych pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty, który pokaże jak wykonywać tego rodzaju ćwiczenia w sposób prawidłowy. Dodatkowo, krótki spacer korytarzem szpitalnym ze specjalistą będzie bardzo pomocny, aby pobudzić krążenie krwi i limfy.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Strzałka M., Bobrzyński A., Budzyński A., Biesiada Z., Rembiasz R., Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego – operacja techniką klasyczną czy laparoskopową?, Przegląd Lekarski, 60/2003.
  2. Janowicz T., Ocena porównawcza metody klasycznej i laparoskopowej leczenia operacyjnego ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego u dzieci. Doświadczenia jednego ośrodka, Poznań 2015.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *