Szukaj
Szukaj

Mięsień skośny wewnętrzny brzucha

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Mięsień skośny wewnętrzny brzucha (łac. musculus obliquus internus abdominis) jest płaski, czworokątny i leży bezpośrednio pod mięśniem skośnym zewnętrznym brzucha. Ze wszystkich trzech bocznych mięśni brzucha jest on najmniejszy.

Mięśnie brzucha

Topografia

Mięsień skośny wewnętrzny brzucha przykryty jest od przodu mięśniem skośnym zewnętrznym brzucha, z tyłu zaś zachodzi na niego mięsień najszerszy grzbietu. Ponadto pokrywa on mięsień poprzeczny brzucha i wytwarza dno trójkąta lędźwiowego.

Mówi się, że jest jednym z tych mięśni, dla których kościec stanowi ramę, a nie podłoże.

Mięsień skośny wewnętrzny – budowa

Jego włókna kierują się odwrotnie niż w przypadku mięśnia skośnego zewnętrznego brzucha, czyli od okolicy lędźwiowo-biodrowej, aż do dolnych żeber, kresy białej i więzadła pachwinowego.

pp:

mięsień ten rozpoczyna się na:

  • powierzchni tylnej złączonych blaszek powięzi piersiowo-lędźwiowej;
  • kresie pośredniej grzebienia biodrowego;
  • bocznych 2/3 częściach więzadła pachwinowego.

Włókna tylne, rozpoczynające się na powierzchni piersiowo-lędźwiowej, biegną ku górze i do przodu, obierają zatem kierunek włókien międzyżebrowych wewnętrznych. W rezultacie przyczepiają się do brzegów dolnych XII-X żebra.

Główne włókna rozpoczynające się na grzebieniu biodrowym i więzadle pachwinowym biegną rozbieżnie w kierunku przyśrodkowym. Włókna górne biegną do końców X-VIII chrząstki żebrowej.

Wszystkie włókna, z wyjątkiem tych przyczepiających się do żeber, przechodzą bocznie od mięśnia prostego brzucha w płaskie i szerokie rozcięgno.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Od dolnej części mięśnia odchodzą włókna, które u mężczyzn wspólnie z włóknami mięśnia poprzecznego brzucha przyłączają się do powrózka nasiennego, dzięki czemu powstaje dźwigacz jąder. Z kolei u kobiety dochodzą do więzadła obłego macicy.

Rozcięgno

Wytworzone przez mięsień skośny wewnętrzny brzucha rozcięgno w swych górnych 2/3 częściach dzieli się na 2 blaszki, które biorą udział w wytwarzaniu pochewki mięśnia prostego brzucha.

W dolnej trzeciej części wszystkie włókna rozcięgna przebiegają do przodu od mięśnia prostego brzucha. Tutaj ścięgnista blaszka tylna pochewki mięśnia prostego brzucha nie występuje. Brzeg, którym się kończy nosi nazwę kresy łukowatej.

Czynność mięśnia

Obustronny skurcz mięśnia skośnego wewnętrznego brzucha zgina tułów do przodu i jednocześnie pociąga klatkę piersiową ku dołowi (powodując wydech).

Skurcz jednostronny obraca tułów w tę samą stronę i cofa staw ramienny po tej stronie. W ruchu tym współpracuje z mięśniem skośnym zewnętrznym po stronie przeciwnej.

Z kolei współpracując z mięśniem skośnym zewnętrznym brzucha tej samej strony powoduje zgięcie boczne tułowia.

Unaczynienie

Unaczynienie omawiany mięsień zawdzięcza tętnicom:

  • dolnym międzyżebrowym;
  • głębokiej okalającej biodro;
  • nabrzusznej dolnej (pochodzącej od tętnicy biodrowej zewnętrznej).

Unerwienie

Unerwienie pochodzi od nerwów:

  • międzyżebrowych;
  • biodrowo-podbrzusznego;
  • biodrowo-pachwinowego.

Ćwiczenia

Mięśnie skośne wewnętrzne brzucha leżą tuż pod mięśniami skośnymi zewnętrznymi brzucha. W związku z tym można wykorzystać ćwiczenia wzmacniające i rozciągające mięśnie skośne zewnętrzne brzucha, ponieważ działają one na oba wymienione mięśnie.

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2004.
  2. Ignasiak Z., Anatomia układu ruchu, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2013.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *