Szukaj
Szukaj

Przepuklina rozworu przełykowego

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Przepuklina rozworu przełykowego to patologia w budowie układu pokarmowego, która obejmuje przemieszczenie fragmentu żołądka do klatki piersiowej. Jako wada wrodzona występuje bardzo rzadko, ponieważ jedynie do 0,02% urodzeń. Zazwyczaj pojawia w wieku dorosłym, częściej u kobiet.

Przepuklina rozworu przełykowego

Rodzaje przepukliny rozworu przełykowego

Wyróżnia się 2 podstawowe rodzaje omawianego schorzenia:

  • wślizgową;
  • okołoprzełykową.

Mianem przepukliny wślizgowej rozworu przełykowego określa się przemieszczenie połączenia żołądkowo-przełykowego, czyli granicy górnego brzegu fałdów żołądkowych i płaskiego nabłonka przełykowego do klatki piersiowej na odległość 2 cm (fizjologicznie jest ono położone na poziomie rozworu przełykowego przepony). Z kolei w przepuklinie okołoprzełykowej wpust znajduje się poniżej przepony, a dno żołądka wpukla się obok przełyku przez rozwór przełykowy do klatki piersiowej.

Przepuklina rozworu przełykowego – przyczyny

Uważa się, że przepuklina rozworu przełykowego rozpoznana w wieku dojrzałym może być następstwem zwężeń przełyku spowodowanych jego uszkodzeniem podczas choroby refluksowej przełyku, zwiększenia ciśnienia w jamie brzusznej i osłabienia napięcia przepony w obrębie rozworu przełykowego. Ponadto do rozwoju przepukliny może się przyczynić wzmożone ciśnienie wytwarzane przez tłocznię brzuszną podczas defekacji u osób z zaparciem.

Przepuklina rozworu przełykowego – objawy

Przepuklina rozpoznana w wieku dorosłym może być bezobjawowa. U niektórych chorych występują objawy choroby refluksowej, czyli głównie:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • zgaga;
  • odbijanie;
  • pieczenie w przełyku;
  • ból zamostkowy.

Dzieje się tak, ponieważ mechanizm zastawki (zwieracza) gdzie przełyk wchodzi do żołądka jest nieskuteczny i pozwala kwaśnym treściom żołądka na powrót do góry. W przypadku wieloletniego utrzymywania się dolegliwości może dojść do zwężenia przełyku. Inne powikłania to krwawienia z nadżerek powstałych w przebiegu refluksu, a nawet uwięźnięcie przepukliny.

Podstawowe znaczenie ma badanie radiologiczne przełyku w odpowiedniej pozycji, po doustnym podaniu środka cieniującego. Wówczas można nie tylko rozpoznać omawianą dolegliwość, ale i określić jej rodzaj. Endoskopię wykonuje się zwłaszcza w przypadku podejrzenia zmian zapalnych przełyku oraz przełyku Barretta, jak również w przypadku krwawienia lub zwężenia.

Jak wyleczyć przepuklinę rozworu przełykowego?

Leczenie przepuklin wrodzonych odbywa się operacyjnie, jednak w przypadkach rozpoznanych w wieku dorosłym stosuje się je u mniej niż 5% chorych. Najczęściej wtedy, gdy leczenie zachowawcze nie przynosi rezultatów, a objawy mają tak dużą intensywność, że wręcz uniemożliwiają normalne życie. W trakcie operacji żołądek umieszcza się w prawidłowej pozycji, zaś osłabiona przepona wokół dolnej części przełyku jest zaciskana. Podstawowe znaczenie ma jednak leczenie zachowawcze, zwłaszcza inhibitorami pompy protonowej, łagodzące objawy choroby refluksowej przełyku. Dawki leków zależą od nasilenia zmian zapalnych w obrębie błony śluzowej przełyku. Aby zminimalizować przykre objawy, należy przestrzegać także kilku zasad dotyczących stylu życia. Są to:

  • jedzenie mniejszych porcji, ale częściej (niż np. 3 duże dania dziennie);
  • unikanie ostrych przypraw, kawy, alkoholu i nadmiaru słodyczy;
  • unikanie jedzenia tuż przed pójściem spać – najlepiej ostatni posiłek zjeść 2-3 godziny przed snem, w zależności od jego strawności;
  • rzucenie palenia papierosów;
  • normalizacja masy ciała u osób z nadwagą i otyłością;
  • jeśli to możliwe – unikanie schylania się z głową w dół;
  • spanie na poduszce o grubości około 10 cm, aby grawitacja uniemożliwiała cofanie się treści pokarmowej.

Taki styl życia z pewnością pomoże zmniejszyć objawy chorobowe. Jeśli jednak wymienione sposoby nie przyczynią się do poprawy komfortu życia konieczna może być farmakoterapia zmniejszająca wydzielanie kwasu żołądkowego.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
  2. Korzonek M., Dziergas A., Kuczyńska M., Choroba refluksowa przełyku (GERD) – problem wciąż aktualny, Forum Medycyny Rodzinnej, 5/2014.
  3. Szelachowski P., Strutyńska-Karpińska M., Grabowski K., Taboła R., Pelczar P., Olbrzymia przepuklina rozworu przełykowego – opis przypadku, Adv Clin Exp Med, 15/2006.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *