Kiedy kończy się nadwaga, a zaczyna otyłość?

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Granica pomiędzy nadwagą i otyłością jest bardzo cienka. Dlatego warto kontrolować swoją masę ciała, aby zareagować w odpowiednim momencie – zastosować dietę redukcyjną i zwiększyć aktywność fizyczną. Jak rozpoznać nadwagę, a jak otyłość? Jak poradzić sobie z nadmiernymi kilogramami?

Czym różni się nadwaga od otyłości?

Otyłość klasyfikowana jest jako choroba, objawiająca się nieprawidłowym i/lub nadmiernym nagromadzeniem tkanki tłuszczowej. Na otyłość wskazuje zawartość tkanki tłuszczowej przekraczająca 39-42% u kobiet i 25-30% u mężczyzn.

Trudno jest określić „na oko”, kiedy kończy się nadwaga, a zaczyna otyłość. Pomocny okazuje się wskaźnik BMI (ang. body mass index). Jest on dedykowany osobom dorosłym o niskiej i umiarkowanej aktywności fizycznej. Nie powinny korzystać z niego osoby bardzo wysportowane, kobiety w ciąży ani dzieci, ponieważ w tych przypadkach jego wynik może być mylący.

Jak obliczyć BMI? Możesz skorzystać ze wzoru:

BMI = masa [kg] / (wzrost [m])2

Łatwiej jednak skorzystać z kalkulatora BMI – praktyczne narzędzie online obliczy za nas wszystko, wystarczy tylko podstawić dane. Uzyskany wynik interpretuje się w następujący sposób:

  • <16,6 – ciężkie niedożywienie,
  • 16,0-16,9 – niedożywienie średniego stopnia,
  • 17,0-18,4 – łagodne niedożywienie,
  • 18,5-24,9 – prawidłowa masa ciała,
  • 25,0-29,9 – nadwaga,
  • 30,0-34,9 – otyłość I stopnia,
  • 35,0-39,9 – otyłość II stopnia,
  • ⩾ 40,0 – otyłość III stopnia (olbrzymia),

Innym sposobem określenia otyłości jest pomiar obwodów ciała. Należy podzielić obwód talii przez obwód bioder. Jest to tzw. wskaźnik WHR (ang. waist-hip ratio), czyli stosunek obwodu talii do obwodu bioder. Uzyskany wynik interpretuje się w zależności od płci. WHR powyżej 0,84 u kobiet i powyżej 0,95 u mężczyzn oznacza otyłość brzuszną, która jest najgroźniejszym typem otyłości. Nadmiar tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha oznacza, że tłuszcz znajduje się nie tylko pod skórą, ale też głębiej – wokół narządów wewnętrznych. Otyłość brzuszna wiąże się z ogromnym ryzykiem występowania chorób towarzyszących otyłości.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Dietetycy i lekarze do zdiagnozowania otyłości stosują również następujące metody:

  • pomiar grubości fałdów skórno-tłuszczowych za pomocą fałdomierza,
  • bioelektryczna impedancja,
  • densytometria,
  • rezonans magnetyczny,
  • tomografia komputerowa,
  • metody hydrostatyczne.

Przyczyny otyłości

Głównym winowajcą epidemii otyłości na świecie jest zachodni styl życia, czyli jedzenie gotowej, wysokoprzetworzonej żywności oraz siedzący tryb życia. Przyczynia się to do dodatniego bilansu energetycznego. Oznacza to, że więcej kalorii spożywamy, niż wydatkujemy, co prowadzi do nadmiernego gromadzenia się tkanki tłuszczowej i wzrostu masy ciała.

Nadwadze i otyłości sprzyjają także zaburzenia endokrynologiczne (niedoczynność tarczycy, Hashimoto, zespół policystycznych jajników), a także zażywanie niektórych leków, np. sterydowych. U części otyłych osób winne mogą być czynniki genetyczne, określane jako skłonność czy tendencja do tycia.

Groźne konsekwencje otyłości

Najczęstsze choroby towarzyszące otyłości to:

  • schorzenia sercowo-naczyniowe (zaburzenia lipidowe, nadciśnienie);
  • insulinooporność, cukrzyca typu 2, zespół metaboliczny;
  • problemy ze stawami;
  • zaburzenia hormonalne, m.in. problemy z płodnością;
  • depresja.

Jak walczyć z nadwagą i otyłością?

Kiedy wynik pomiaru BMI wskazuje na sporą nadwagę lub otyłość pierwszego stopnia, to nie ma co zwlekać, tylko rozpocząć zdrową dietę odchudzającą połączoną z aktywnością fizyczną. Jeśli mimo prowadzenia zdrowego stylu życia, Twoja masa ciała ani drgnie, skonsultuj się z lekarzem i dietetykiem. Być może przyczyną nadwagi lub otyłości są u Ciebie problemy zdrowotne. Problemem może być również brak odpowiednio zbilansowanego jadłospisu. W tym może pomóc Ci catering dietetyczny SuperMenu. Posiłki dostarczane codziennie pod Twoje drzwi będą zbilansowane odpowiednio do Twoich potrzeb i bilansu kalorycznego, który powinieneś spożywać.

W przypadku znacznej otyłości konieczne może okazać się zażywanie leków, a w ostateczności – operacja bariatryczna (chirurgiczne pomniejszanie żołądka) lub endoskopowe wszczepienie balona do żołądka. Aby tego uniknąć, miej rękę na pulsie – kontroluj swoją masę ciała, sprawdzaj BMI i mierz obwód w pasie. A najważniejsze to wprowadzenie zasad zdrowego stylu życia na stałe. Dzięki temu łatwiej będzie Ci utrzymać prawidłową masę ciała i zachować zdrowie.

Artykuł sponsorowany

Enedu
Enedu

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne
w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *