Szukaj
Szukaj

Przepuklina pachwinowa

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Przepuklina pachwinowa to patologiczne uwypuklenie w okolicach pachwiny, mające wygląd miękkiego guza. Dolegliwość może być wrodzona lub nabyta, przy czym częściej pojawia się u mężczyzn. Zazwyczaj powstaje wskutek długotrwałych obciążeń. Nierzadko wiąże się z dolegliwościami bólowymi. Po zauważeniu przepukliny pachwinowej należy udać się do lekarza chirurga.

Przepuklina pachwinowa

Przepuklina pachwinowa – przyczyny

Przepuklina pachwinowa powstaje najczęściej w konsekwencji osłabienia powięzi poprzecznej trójkąta Hasselbacha, wrodzonego lub po pierwotnej naprawie przepukliny skośnej, jak również w wskutek wzmożonego ciśnienia śródbrzusznego. Nie wiadomo, jaki odsetek przepuklin prostych powstaje po naprawie przepuklin skośnych, a jaki istnieje od urodzenia, a nie jest rozpoznany podczas operacji przepukliny skośnej. Czynnikami ryzyka powstawania przepukliny pachwinowej są przede wszystkim:

  • występowanie tej samej dolegliwości w rodzinie (dodatni wywiad rodzinny);
  • płeć męska;
  • wiek;
  • nieprawidłowy metabolizm kolagenu;
  • prostatektomia;
  • niski wskaźnik masy ciała (BMI).

Przepuklina pachwinowa może powstać jako efekt długotrwałego wzrostu ciśnienia śródbrzusznego, np. u sportowców i osób intensywnie trenujących siłowo, a także u kobiet po męczącym i długim porodzie naturalnym.

Zobacz również: Przepuklina oponowo-rdzeniowa – fizjoterapia.

Przepuklina pachwinowa – objawy

Najczęściej spotyka się tzw. przepuklinę pachwinową prostą, która jest wypukleniem otrzewnej wraz z jej zawartością, penetrującym do okolicy pachwinowej przez wrota umiejscowione przyśrodkowo od naczyń nabrzusznych dolnych w dole pachwinowym przyśrodkowym. Częściej występuje u osób dorosłych niż u dzieci. Przepuklina pachwinowa skośna ma miejsce wówczas, gdy kanał przepukliny przechodzi przez kanał pachwinowy aż do moszny.

Patronite
Patronite

W początkowym stadium przepuklina pachwinowa ma charakter odprowadzalny. Oznacza to, że za pomocą rąk możemy pozbyć się wystającej gulki, wciskając ją do wnętrza ciała. Jednak wraz z upływem czasu wrota przepukliny powiększają się, mogąc osiągać ogromne rozmiary przy braku leczenia. Przepuklinę pachwinową opisuje się jako nienaturalne wybrzuszenie skóry w okolicy pachwiny. Może się zdarzyć, że uwięzione w niej jelito wykręci się i obumrze z powodu niedokrwienia, co powoduje silny ból i jest pilnym wskazaniem do operacji. Worek przepuklinowy może być pusty (tzw. przepukliny małe), jak również może zawierać fragmenty jelit czy nawet całe narządy wewnętrzne okolicy jamy brzusznej, np. pęcherz moczowy.

Diagnostyka przepukliny pachwinowej

Pierwszym etapem diagnostyki jest szczegółowy wywiad i obserwacja ciała pacjenta. Zazwyczaj gulka uwidacznia się bardziej podczas takich czynności jak napinanie brzucha, kaszel czy energiczny śmiech. Można ją również wyczuć przez skórę. Lekarz często zleca dodatkowe badania obrazowe, zwykle USG dobrze uwidaczniające worek przepukliny wraz z zawartością.

Zobacz również: Przepuklina rozworu przełykowego.

Leczenie przepukliny pachwinowej

Objawowe przepukliny pachwinowej leczy się chirurgicznie. Bezobjawowych lub skąpo objawowych pacjentów płci męskiej można obserwować, jako że ryzyko stanów nagłych związanych z występowaniem przepukliny jest niskie. Większość z powyższej grupy pacjentów rozwinie objawy z upływem czasu, głównie bólowe, ostatecznie będzie więc i tak konieczna operacja. Lekarz powinien więc omówić z pacjentem dokładny przebieg choroby, ewentualny jej rozwój i zalecane postępowanie. Leczenie chirurgiczne należy indywidualnie dostosować do doświadczenia chirurga, potrzeb pacjenta i typu przepukliny. Ponadto na wspólną decyzję terapeutyczną dotyczącą postępowania z przepukliną wpływ powinny mieć czynniki społeczne oraz związane ze stanem zdrowia i stylem życia pacjenta. Osoby aktywne fizyczne z pewnością zdecydują się na kompleksowe leczenie.

Wyróżnia się wiele rodzajów technik operacyjnych, jedne z częściej wybieranych obejmują naprawę tylnej ściany kanału pachwinowego. Stosuje się np. operację Bassiniego polegającą na zszyciu rozcięgna łączącego z pasmem biodrowo-łonowym i więzadłem pachwinowym lub operację Coopera polegająca na przyszyciu wymienionego rozcięgna do więzadła grzebieniowego kości łonowej.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Hilger T., Bagłaj M., Rzadko występujące przepukliny brzuszne u dzieci, Adv Clin Exp Med, 4/2006.
  2. Szczęsny W., Cisowski P., Dąbrowiecki S., Pułapki diagnostyki klinicznej przepuklin powłok brzusznych, Chirurgia Polska, 2/2005.
  3. Kuśnierczyk R., Wójcik A., Piątkowski W., Lorek M., Woźniak M. Operacja przepukliny pachwinowej uszypułowanym płatem powięziowym – 10 lat doświadczeń, Chirurgia Polska, 1/2009.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.