Szukaj
Szukaj

Pachwina

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Pachwina to część ciała zlokalizowana między okolicą łonową, a przednio-przyśrodkową częścią uda. Posiada ją każdy człowiek, bez względu na wiek czy płeć. W jej okolicy znajduje się wiele ważnych struktur – zarówno organów wewnętrznych miednicy mniejszej, jak i nerwów, naczyń krwionośnych, więzadeł czy węzłów chłonnych. Sprawia to, że w medycynie często można spotkać się z dolegliwościami bólowymi pojawiającymi się w obrębie pachwiny.

Pachwina

Budowa pachwiny

Pojęcie „pachwina” odnosi się do części ciała, dlatego trudno jest opisać jej dokładną budowę zewnętrzną. Warto jednak omówić kanał pachwinowy, który ma ogromne znaczenie dla funkcjonowania całego organizmu. Kanał pachwinowy stanowi przebicie przez ścianę brzucha, osiągające długość od 4 do 6 cm. Biegnie ku dołowi i w kierunku przyśrodkowym, nachylając się względem więzadła pachwinowego pod kątem około 15 stopni. Kanał rozpoczyna się pierścieniem pachwinowym głębokim, a kończy pierścieniem pachwinowym powierzchownym. Do utworzenia się omawianej struktury dochodzi już w życiu płodowym. Jest ona szczególnie ważna w przypadku mężczyzn, ponieważ to właśnie nią około 12. tygodnia życia płodowego zstępują do miednicy jądra. W budowie pachwiny warto wyszczególnić kilka elementów:

  • pierścień pachwinowy głęboki – zlokalizowany w połowie drogi między kolcem biodrowym przednim górnym a spojeniem łonowym, w powięzi poprzecznej;
  • ściana przednia – tworzy ją na całej długości rozcięgno mięśnia skośnego zewnętrznego brzucha, a w części bocznej wzmacniają włókna mięśnia skośnego wewnętrznego brzucha;
  • ściana tylna – tworzy ją powięź poprzeczna, wzmocniona ścięgnem będącym połączeniem mięśnia poprzecznego brzucha oraz mięśnia skośnego wewnętrznego brzucha;
  • pierścień pachwinowy powierzchowny – zlokalizowany nad guzkiem łonowym, powstający jako trójkątny otwór w rozcięgnie mięśnia skośnego zewnętrznego brzucha;
  • ściana dolna – zwana także dnem kanału pachwinowego, zbudowana przez przyśrodkową połowę więzadła pachwinowego;
  • ściana górna – zwana także sklepieniem kanału pachwinowego, utworzona przez włókna mięśnia poprzecznego oraz mięśnia skośnego wewnętrznego brzucha.

Warto wiedzieć, że kanał pachwinowy ma niską oporność w obrębie jamy brzusznej, dlatego stanowi częste miejsce występowania przepuklin brzusznych. Co więcej – spośród wszystkich przepuklin brzusznych, przepukliny pachwinowe stanowią aż 90%.

Patronite
Patronite

Za co odpowiada pachwina?

W kanale pachwinowym znajdują się gałąź płciowa nerwu płciowo-udowego oraz nerw biodrowo-pachwinowy. Obydwa pochodzą ze splotu lędźwiowego i unerwiają między innymi części dolne mięśni brzucha, wzgórek łonowy oraz skórę okolic pachwiny. Ponadto u kobiet w kanale pachwinowym znajduje się więzadło obłe macicy, zaś u mężczyzn – powrózek nasienny.

Ból w pachwinie

Ból w pachwinie może mieć wiele przyczyn, jako że w tej okolicy znajduje się przyczep wielu mięśni (choćby mięśnia biodrowo-lędźwiowego, który bardzo często generuje dolegliwości bólowe i powoduje dyskomfort). To miejsce odbiera również bóle rzutujące z okolic jamy brzusznej. Do ogólnych, możliwych przyczyn bólu w pachwinie zaliczamy następujące jednostki:

  • ostre zapalenie wyrostka robaczkowego;
  • przepuklina pachwinowa;
  • skręt lub pęknięcie torbieli jajnika w przypadku kobiet;
  • wzmożone napięcie mięśnia biodrowo-lędźwiowego lub mięśni przywodzicieli, a także wszelkie urazy i uszkodzenia tych mięśni;
  • uszkodzenie obrąbka stawowego stawu biodrowego;
  • konflikt panewkowo-udowy;
  • stany zapalne w obrębie spojenia łonowego;
  • złamanie zmęczeniowe szyjki kości udowej;
  • uwięźnięcie nerwów przebiegających w okolicy pachwiny;
  • choroby nerek;
  • zapalenie jądra u mężczyzn;
  • tętniak aorty brzusznej.

Ból w pachwinie może pojawiać się również w ciąży, jako naturalna reakcja organizmu na zmieniające się warunki fizjologiczne i anatomiczne ciała, a także wskutek jakichkolwiek dolegliwości ze strony odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Ból w pachwinie warto skonsultować z fizjoterapeutą, ponieważ najczęściej wynika on z dolegliwości narządu ruchu.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
  2. Spodaryk K., Patologia narządu ruchu, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2002.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.