Szukaj
Szukaj

Splot lędźwiowy

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Splot lędźwiowy utworzony jest przez wszystkie włókna gałęzi brzusznych trzech głównych nerwów lędźwiowych oraz większość włókien gałęzi brzusznej czwartego nerwu lędźwiowego. Leży on przed wyrostkami żebrowymi kręgów lędźwiowych, między częścią powierzchowną a głęboką mięśnia lędźwiowego większego. Można powiedzieć, że jest całkowicie ukryty w brzuścu mięśnia i w nim również rozpoczynają się wszystkie nerwy splotu (zarówno krótkie jak i długie). Dodatkowo warto wspomnieć, iż splot lędźwiowy ma połączenie z nerwem podżebrowym.

Splot lędźwiowy

Splot lędźwiowy – nerwy

Od splotu lędźwiowego odchodzą gałęzie krótkie oraz długie. Gałęzie krótkie, czyli mięśniowe, odchodzą bezpośrednio z korzeni splotu. Są one przeznaczone dla mięśni znajdujących się w najbliższym sąsiedztwie, a więc:

Gałęzie długie splotu lędźwiowego można podzielić na grupę górną i dolną. Nerwu z grupy górnej zaopatrują ruchowo dolne odcinki mięśni brzucha, czuciowo zaś skórę nad obręczą kończyny dolnej. Nerwy należące do grupy dolnej natomiast kierują się do części wolnej kończyny dolnej.

Gałęzie długie nerwów splotu lędźwiowego są następujące:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • biodrowo-podbrzuszny – jest nerwem mieszanym, ponieważ ruchowo zaopatruje dolne części przednich mięśni brzucha, a czuciowo głównie skórę okolicy łonowej;
  • biodrowo-pachwinowy – nieco cieńszy od poprzedniego, lecz tak jak poprzedni należy do nerwów mieszanych. Zaopatruje ruchowo dolne odcinki przednich mięśni brzucha, z kolei gałęzie czuciowe oddaje do skóry narządów płciowych zewnętrznych. Do uda wysyła jedynie drobne gałązki skórne;
  • płciowo-udowy – jest praktycznie wyłącznie nerwem czuciowym, gdyż zawiera nieliczne włókna ruchowe;
  • skórny boczny uda – jest nerwem wyłącznie czuciowym, zaopatruje skórę bocznej części uda. W przebiegu nerwu odróżnić można odcinek lędźwiowy, biodrowy, pachwinowy i udowy;
  • udowy – tworzą go głównie korzenie nerwowe pochodzące z gałęzi brzusznych L2, L3 i L4. Jest nerwem mieszanym zaopatrującym głównie prostowniki uda i skórę przedniej oraz przyśrodkowej powierzchni uda i podudzia;
  • zasłonowy – jest nerwem mieszanym zaopatrującym grupę przyśrodkową mięśni uda (przywodziciele) i skórę na jego przyśrodkowej powierzchni. Jest on jedynym nerwem splotu lędźwiowego, który częściowo przebiega w miednicy mniejszej.

Dodatkowo można je podzielić w zależności od miejsca, z którego opuszczają mięsień lędźwiowy większy. Idąc od góry, spod brzegu bocznego tego mięśnia wychodzą nerwy: biodrowo-podbrzuszny, biodrowo-pachwinowy, skórny boczny uda i udowy. Spod brzegu przyśrodkowego wychodzi nerw zasłonowy, natomiast z przedniej powierzchni mięśnia wychodzi nerw płciowo-udowy.

Uszkodzenia splotu lędźwiowego

Uszkodzenia tego splotu zdarzają się rzadziej niż uszkodzenia splotu ramiennego. Wynika to z ochronnego umiejscowienia w miednicy oraz braku występowania anatomicznych cieśni. Do przyczyn uszkodzenia splotu lędźwiowego zalicza się między innymi:

  • złamania kości miednicy;
  • tępe urazy dolnej części jamy brzusznej;
  • urazowe okołoporodowe uszkodzenia splotu (najczęściej w wyniku porodów pośladkowych);
  • ucisk, np. przez narządy miednicy czy tętniaka aorty brzusznej;
  • krwiaki zaotrzewnowe;
  • procesy zapalne w miednicy i części lędźwiowej kręgosłupa;
  • nowotwory;
  • przyczyny idiopatyczne (nieznane).

W przypadku uszkodzenia splotu lędźwiowego stwierdza się dysfunkcję mięśni zginaczy stawu biodrowego, prostowników stawu kolanowego, a także rotatorów zewnętrznych i przywodzicieli uda.

Uszkodzenia splotu lędźwiowego wymagają specjalistycznego leczenia neuroortopedycznego, łącznie z zabiegami rekonstrukcyjnymi. Dodatkowo niezbędna jest rehabilitacja, w zależności od objawów i stanu pacjenta. Uzupełnieniem bywa farmakoterapia.

Bibliografia

  1. Bochenek A., Anatomia człowieka, Tom V, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008.
  2. Kwolek A., Fizjoterapia w neurologii i neurochirurgii, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *