Szukaj

Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP)

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP, łac. morbus obturativus pulmonum chronicus) to choroba charakteryzująca się nie do końca odwracalnym ograniczeniem przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Ma to zwykle charakter postępujący i związane jest z nieprawidłową reakcją zapalną płuc na zanieczyszczenia oraz gazy.

Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP)

Przewlekła obturacyjna choroba płuc – objawy

Typowymi objawami POChP są kaszel, odksztuszanie plwociny, duszności oraz wydłużony wydech. Wyróżnia się 4 stadia zaawansowania choroby oraz stadium narażenia:

  1. 0 – zagrożenie chorobą. Występuje przewlekły kaszel w połączeniu z odksztuszaniem plwociny. Wynik spirometrii jest prawidłowy.
  2. I – lekka postać POChP. Występuje przewlekły kaszel z odksztuszaniem plwociny, a także niewielkie ograniczenie przepływu powietrza.
  3. II – umiarkowana postać POChP. Objawy narastają, pojawia się duszność wysiłkowa.
  4. III – ciężka postać POChP. Duszności się nasilają, miejsce mają nawracające zaostrzenia choroby.
  5. IV – bardzo ciężka postać POChP. Występują objawy przewlekłej niewydolności oddechowej, jakość życia znacznie się pogarsza.

Przewlekła obturacyjna choroba płuc – leczenie

Leczenie w przypadku POChP składa się z 4 elementów:

  • oceny i monitorowania choroby;
  • ograniczenia czynników ryzyka;
  • leczenia stabilnej POChP;
  • leczenia zaostrzeń.

Celem leczenia jest zwiększenie tolerancji wysiłku, poprawa ogólnego stanu zdrowia, zapobieganie powikłaniom i zaostrzeniom oraz łagodzenie objawów. Podstawą leczenia jest rehabilitacja.

Program rehabilitacyjny (sesje edukacyjne, ćwiczenia) powinien być przeprowadzany w grupach 5-10 osobowych i trwać przynajmniej 2 miesiące. Dotychczas nie określono optymalnej długości trwania programu – uznaje się zasadę, że im dłużej, tym lepiej. Stosowane obecnie programy trwają średnio od 4 do 10 tygodni.

Składowe leczenia obejmują:

tubapay
tubapay

Masaż

Udowodniono, że masaż leczniczy jako uzupełnienie terapii usprawnia mechanizm wentylacyjny układu oddechowego, normalizuje napięcie wybranych grup mięśniowych klatki piersiowej i pozwala zwiększyć amplitudę ruchów przepony.

Zobacz również: Przepona – objawy nieprawidłowego funkcjonowania.

Fizykoterapia

Kinezyterapia

W leczeniu przewlekłej obturacyjnej choroby płuc bardzo ważne są ćwiczenia oddechowe z wykorzystaniem różnych pozycji wyjściowych i stosowaniem przyborów. Zaleca się wykonywanie kilku krótkich serii po 4-5 powtórzeń. Nie należy pomijać także ćwiczeń rozluźniających, wykonywanych powolnym tempem przy spokojnej muzyce. Można zastosować trening autogenny Schultza.

Jednym z najważniejszych elementów jest jednak tzw. toaleta drzewa oskrzelowego – drenaż ułożeniowy oraz nauka efektywnego kaszlu, ponieważ umożliwi to usuwanie wydzieliny z dróg oddechowych.

Drenaż ułożeniowy można wykonywać w 6 pozycjach:

  • ułożenie na brzuchu z głową skierowaną w dół;
  • leżenie na lewym boku z głową skierowaną w dół;
  • leżenie na prawym boku z rotacją tułowia do tyłu i głową skierowaną w dół;
  • ułożenie na plecach z głową skierowaną w dół;
  • leżenie na wznak;
  • pozycja siedząca z lekkim pochyleniem tułowia do przodu.

Nauka efektywnego kaszlu natomiast może przebiegać na 3 sposoby. Pierwszym z nich jest prowokowanie kaszlu poprzez wymawianie litery „R” lub „H”. Kolejnym jest przyjęcie pozycji woźnicy i prowokacja kaszlu. Ostatnim sposobem jest aktywny kaszel na końcu wydechu lub podczas przerywanego wydechu. Całość można wspomagać wibracją klatki piersiowej.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Grygus I., Kochanowicz M., Mieszkowska M., Fizjoterapia w pulmonologii, Kraków 2016.
  2. Paprocka-Borowicz M., Demczyszak I., Kuciel-Lewandowska J., Fizjoterapia w chorobach układu oddechowego, Górnicki Wydawnictwo Medyczne, Wrocław 2009.
  3. Mika T., Fizykoterapia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa, 1996.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.