Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP, łac. morbus obturativus pulmonum chronicus) to choroba charakteryzująca się nie do końca odwracalnym ograniczeniem przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Ma to zwykle charakter postępujący i związane jest z nieprawidłową reakcją zapalną płuc na zanieczyszczenia oraz gazy.
Przewlekła obturacyjna choroba płuc – objawy
Typowymi objawami POChP są kaszel, odksztuszanie plwociny, duszności oraz wydłużony wydech. Wyróżnia się 4 stadia zaawansowania choroby oraz stadium narażenia:
- 0 – zagrożenie chorobą. Występuje przewlekły kaszel w połączeniu z odksztuszaniem plwociny. Wynik spirometrii jest prawidłowy.
- I – lekka postać POChP. Występuje przewlekły kaszel z odksztuszaniem plwociny, a także niewielkie ograniczenie przepływu powietrza.
- II – umiarkowana postać POChP. Objawy narastają, pojawia się duszność wysiłkowa.
- III – ciężka postać POChP. Duszności się nasilają, miejsce mają nawracające zaostrzenia choroby.
- IV – bardzo ciężka postać POChP. Występują objawy przewlekłej niewydolności oddechowej, jakość życia znacznie się pogarsza.
Przewlekła obturacyjna choroba płuc – leczenie
Leczenie w przypadku POChP składa się z 4 elementów:
- oceny i monitorowania choroby;
- ograniczenia czynników ryzyka;
- leczenia stabilnej POChP;
- leczenia zaostrzeń.
Celem leczenia jest zwiększenie tolerancji wysiłku, poprawa ogólnego stanu zdrowia, zapobieganie powikłaniom i zaostrzeniom oraz łagodzenie objawów. Podstawą leczenia jest rehabilitacja.
Program rehabilitacyjny (sesje edukacyjne, ćwiczenia) powinien być przeprowadzany w grupach 5-10 osobowych i trwać przynajmniej 2 miesiące. Dotychczas nie określono optymalnej długości trwania programu – uznaje się zasadę, że im dłużej, tym lepiej. Stosowane obecnie programy trwają średnio od 4 do 10 tygodni.
Składowe leczenia obejmują:
- aerozoloterapię;
- psychoterapię;
- edukację zdrowotną;
- masaż klasyczny i masaż segmentarny;
- usuwanie wydzieliny;
- lecznictwo uzdrowiskowe;
- dietę;
- kinezyterapię.
Masaż
Udowodniono, że masaż leczniczy jako uzupełnienie terapii usprawnia mechanizm wentylacyjny układu oddechowego, normalizuje napięcie wybranych grup mięśniowych klatki piersiowej i pozwala zwiększyć amplitudę ruchów przepony.
Zobacz również: Przepona – objawy nieprawidłowego funkcjonowania.
Fizykoterapia
- naświetlanie promieniowaniem podczerwonym – z filtrem czerwonym, czas trwania: 10 minut na okolicę klatki piersiowej;
- inhalacje z leków rozszerzających oskrzela, przeciwzapalnych, rozrzedzających wydzielinę oraz antybiotyków;
- naświetlanie promieniowaniem nadfioletowym – 6 pól w obrębie tułowia: 2 po obu stronach mostka, 2 poniżej pach oraz 2 po obu stronach kręgosłupa piersiowego.
Kinezyterapia
W leczeniu przewlekłej obturacyjnej choroby płuc bardzo ważne są ćwiczenia oddechowe z wykorzystaniem różnych pozycji wyjściowych i stosowaniem przyborów. Zaleca się wykonywanie kilku krótkich serii po 4-5 powtórzeń. Nie należy pomijać także ćwiczeń rozluźniających, wykonywanych powolnym tempem przy spokojnej muzyce. Można zastosować trening autogenny Schultza.
Jednym z najważniejszych elementów jest jednak tzw. toaleta drzewa oskrzelowego – drenaż ułożeniowy oraz nauka efektywnego kaszlu, ponieważ umożliwi to usuwanie wydzieliny z dróg oddechowych.
Drenaż ułożeniowy można wykonywać w 6 pozycjach:
- ułożenie na brzuchu z głową skierowaną w dół;
- leżenie na lewym boku z głową skierowaną w dół;
- leżenie na prawym boku z rotacją tułowia do tyłu i głową skierowaną w dół;
- ułożenie na plecach z głową skierowaną w dół;
- leżenie na wznak;
- pozycja siedząca z lekkim pochyleniem tułowia do przodu.
Nauka efektywnego kaszlu natomiast może przebiegać na 3 sposoby. Pierwszym z nich jest prowokowanie kaszlu poprzez wymawianie litery „R” lub „H”. Kolejnym jest przyjęcie pozycji woźnicy i prowokacja kaszlu. Ostatnim sposobem jest aktywny kaszel na końcu wydechu lub podczas przerywanego wydechu. Całość można wspomagać wibracją klatki piersiowej.
Polecane produkty:
Olej z czarnuszki siewnej w płynie
Naturalny, nierafinowany, tłoczony na zimno olej otrzymywany z nasion czarnuszki siewnej pochodzących z ekologicznych upraw. Wykorzystuje się go przy różnego rodzaju problemach skórnych ... Zobacz więcej... | |
Czarnuszka (Nigella Sativa) w kapsułkach
Czarnuszka siewna to roślina, z której pozyskuje się olej o właściwościach potwierdzonych badaniami. W składzie zawiera m.in. niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), czyli takie, których organizm nie jest w stanie sam wytwarzać i musimy dostarczać Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Grygus I., Kochanowicz M., Mieszkowska M., Fizjoterapia w pulmonologii, Kraków 2016.
- Paprocka-Borowicz M., Demczyszak I., Kuciel-Lewandowska J., Fizjoterapia w chorobach układu oddechowego, Górnicki Wydawnictwo Medyczne, Wrocław 2009.
- Mika T., Fizykoterapia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa, 1996.