Szukaj

Osteochondrodysplazja

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Osteochondrodysplazja to poważna choroba narządu ruchu, a dokładniej układu kostno-stawowego. Przebiega z nieprawidłową budową kośćca, a powstaje jeszcze na etapie życia płodowego. Jej przyczyny nie są do końca znane, co sprawia, że nie ma możliwości efektywnego jej leczenia.

Osteochondrodysplazja

Osteochondrodysplazja – przyczyny

Osteochondrodysplazja w rzeczywistości nie jest pojedynczą chorobą, lecz grupą zaburzeń genetycznych wpływających na rozwój kości i chrząstek. Bezpośrednią ich przyczyną są mutacje genetyczne pojawiające się w organizmie jeszcze na etapie życia płodowego, gdy układ kostno-stawowy znajduje się w fazie intensywnego rozwoju. Osteochondrodysplazje dziedziczy się w większości przypadków w sposób autosomalny dominujący. Oznacza to, że jeśli jeden z rodziców jest nosicielem genu lub zmaga się z osteochondrodysplazją, istnieje spore prawdopodobieństwo, że dziecko również będzie mieć ten problem.

Osteochondrodysplazje, będące jednym z pierwotnych zaburzeń tworzenia tkanki kostnej, są nierzadko zaliczane do grona chorób metabolicznych tkanki kostnej. Każdego roku w Polsce odnotowuje się od 5 do 7 nowych zachorowań. Na przestrzeni lat udało się zidentyfikować kilka genów związanych z osteochondrodysplazją. Przykładowo, mutacje w genie FGFR3 wiążą się z achondroplazją i hipochondroplazją. Z kolei mutacje w genach COL1A1 i COL1A2 wiążą się z wrodzoną łamliwością kości.

Osteochondrodysplazja – rodzaje i objawy

Wymienia się kilka podstawowych rodzajów osteochondrodysplazji, spośród których kluczowymi są:

Patronite
Patronite
  • achondrodysplazja – forma karłowatości krótkokończynowej, prowadząca do błędnego kostnienia śródchrzęstnego. Obserwuje się skrócenie zwłaszcza proksymalnych części kończyn górnych i dolnych, choć w obrazie klinicznym występują zaburzenia anatomiczne w obrębie całego ciała, np. uwydatnienie czoła, szpotawość kolan czy małe dłonie. Co ciekawe, tułów często ma zachowane właściwe proporcje;
  • dysplazja tanatoforyczna – bardzo ciężka postać osteochondrodysplazji, przyczyniająca się do śmierci jeszcze na etapie życia noworodkowego. W jej przebiegu pojawia się karłowatość kończyn i niedorozwój całego szkieletu;
  • wrodzona łamliwość kości – związana z zaburzeniami w prawidłowej budowie kolagenu, manifestuje się nadmierną kruchością tkanki kostnej, jeszcze bardziej niż ma to miejsce u osób z osteoporozą. Wymienia się aż 8 podtypów wrodzonej łamliwości kości;
  • hipochondroplazja – łagodna postać osteochondrodysplazji, przebiegająca z karłowatością krótkokończynową, jednak znacznie mniej zaawansowaną niż ma to miejsce w przypadku achondrodysplazji.

Dodatkowo w przebiegu omawianych chorób występować mogą różnorodne zaburzenia w obrębie innych układów organizmu, zwłaszcza w układzie krążenia, układzie oddechowym czy układzie nerwowym. Niektóre dzieci mogą być upośledzone intelektualnie, jednak nie jest to typowe dla osteochondrodysplazji.

Diagnostyka osteochondrodysplazji

Osteochondrodysplazję można rozpoznać już na etapie życia płodowego, dlatego tak duży nacisk kładzie się na ciążowe badania kontrolne. Można ją zdiagnozować również po porodzie na podstawie badań genetycznych oraz RTG. Istotne jest ustalenie typu choroby, ponieważ wpływa to na dobór metod planowanego leczenia.

Osteochondrodysplazja – leczenie

Leczenie dobierane jest indywidualnie do każdego pacjenta. Obejmuje m.in.:

  • prewencję złamań kostnych;
  • wzmacnianie kości za pomocą diety;
  • farmakoterapię i suplementację;
  • systematyczną aktywność fizyczną;
  • rehabilitację ruchową;
  • metody chirurgiczne.

Spośród metod chirurgicznych najczęściej praktykuje się wydłużanie kończyn dolnych, ewentualnie stabilizację stawów. Ostatnimi czasy coraz popularniejsza staje się terapia genowa połączona z przyjmowaniem środków farmakologicznych, co ma mieć na celu modulację wzrostu kości. Nadzieje związane z połączeniem tych metod są duże. Nie ma jednak możliwości wpłynięcia bezpośrednio na zmutowane geny.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Trudności diagnostyczne stanu tkanki kostnej u osób z osteochondrodysplazją, XI Zjazd Polskiego Towarzystwa Osteoartrologii i Polskiej Fundacji Osteoporozy, Kraków 2001.
  2. Jorde L., Carey J., Bamshad M., Genetyka medyczna, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2021.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.