Szukaj

Pediatra

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Pediatra to lekarz specjalista zajmujący się diagnozowaniem, prewencją i leczeniem chorób wieku dziecięcego, czyli pacjentów od 2. miesiąca życia do ukończenia 18. roku życia. Specjalizacja w pediatrii wszechstronnie przygotowuje lekarza do pracy z różnymi jednostkami chorobowymi, zapewniając wykształcenie z niemal każdej dziedziny medycyny.

Pediatra

Co leczy pediatra?

Lekarz pediatra zajmuje się leczeniem chorób wieku dziecięcego takich jak m.in.:

W praktyce można udać się do niego w każdym przypadku chorobowym naszego dziecka. Pediatra nierzadko kieruje pacjenta na dodatkowe badania lub do innego specjalisty. Warto wiedzieć, że inne specjalizacje także mogą obejmować problematykę wieku dziecięcego. Duże zapotrzebowanie obejmuje choćby neurologię pediatryczną, onkologię pediatryczną czy endokrynologię pediatryczną.

Wizyta u pediatry

Najczęściej na wizytę u pediatry umawiają się rodzice z dzieckiem wykazującym objawy infekcji czy przeziębienia. Wskazaniem są więc między innymi nudności, wymioty, przewlekły kaszel, gorączka czy ogólne złe samopoczucie. Niepokojącymi objawami są również:

tubapay
tubapay
  • nagła utrata masy ciała;
  • nagły brak apetytu;
  • zmiany dermatologiczne, wykwity skórne;
  • nadmierna płaczliwość dziecka;
  • przyspieszona męczliwość;
  • zbyt duże lub zbyt małe napięcie mięśniowe – prężenie się dziecka, asymetria w ruchach, niedowłady.

Jeśli podejrzenie danej choroby wyjdzie poza kompetencje pediatry, skieruje on małego pacjenta do innego specjalisty. Do tego rodzaju lekarza specjalisty warto zabierać dziecko także w ramach profilaktyki, a więc w celach kontrolnych. Pierwsza wizyta u pediatry powinna odbyć się między 4. a 7. miesiącem życia dziecka. Podczas szczepień lekarz mierzy, waży i sprawdza ogólny stan zdrowia dziecka, wyznaczając ewentualne kolejne wizyty.

Jak wygląda wizyta u pediatry?

Wizyta u pediatry jest praktycznie taka sama jak wizyta u lekarza ogólnego w przypadku osób dorosłych. Z tą różnicą, że (w zależności od wieku dziecka) wywiad przeprowadzany jest z rodzicem lub opiekunem. Osoba dorosła powinna szczegółowo omówić występujące u dziecka objawy, opisać jego zachowanie oraz zadać ewentualne pytania. W przypadku nastolatków pomoc rodzica nie jest już konieczna. Następnie lekarz zbada małego pacjenta – w zależności od choroby osłucha klatkę piersiową i plecy stetoskopem, zmierzy ciśnienie i tętno, napisze skierowanie na badania morfologiczne i badania moczu, bądź wykona proste testy funkcjonalne. Jeśli leczenie zdiagnozowanej choroby leży w zakresie jego kompetencji, przepisze receptę i poinformuje rodziców jak dbać o dziecko. Jeśli jednak nie, skieruje do innego specjalisty.

Jaki jest dobry pediatra?

Dobry pediatra to taki, który ma odpowiednie podejście do dziecka. Musi cechować się życzliwością, przyjaznym usposobieniem, sympatią i przede wszystkim cierpliwością. Dzieci to często trudni pacjenci, na wizycie nie może pojawić się choć na chwilę zdenerwowanie czy stres. Dobry pediatra to taki, który posiada dużą wiedzę i potrafi skutecznie łączyć występujące objawy z różnymi chorobami. Wizyta nie powinna trwać 5 minut, ponieważ to zbyt krótki czas, aby przeprowadzić szczegółowy wywiad i dokładnie zbadać dziecko. Wybierając lekarza dla swojego dziecka najlepiej kierować się opiniami innych rodziców.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Pietrzyk J., Kwinta P., Pediatria, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2018.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.