Szukaj
Szukaj

Grypa żołądkowa

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Grypa żołądkowa, czyli nieżyt żołądkowo-jelitowy, to dolegliwość wywołana przez wirusy przenoszone najczęściej drogą pokarmową, rzadziej kropelkową. Głównym objawem jest ból brzucha, choć bardzo często współistnieje on z innymi, ogólnoustrojowymi objawami. Najważniejszym aspektem leczenia jest zapobieganie odwodnieniu.

Grypa żołądkowa

Przyczyny grypy żołądkowej

Przyczyną grypy żołądkowej są wirusy, najczęściej rotawirusy, ale również adenowirusy i norowirusy. Do zakażenia dochodzi wskutek wypicia zakażonej wody lub spożycia zainfekowanych pokarmów, a więc najczęściej przez nieprzestrzeganie zasad higieny podczas wyboru produktów spożywczych, ich przygotowywania lub spożywania.

Szczyt zachorowań przypada na okres jesienno-zimowy, gdy częstym zjawiskiem jest spadek odporności większości osób. Objawy pojawiają się po kilku dniach od zakażenia, zwykle 1-3. Osoby zakażone roznoszą wirusy jeszcze przez około tydzień czasu od momentu ustąpienia wszystkich objawów.

Grypa żołądkowa – objawy

Jak wspomniano, podstawowym objawem grypy żołądkowej jest ból brzucha o różnej intensywności, czemu zwykle towarzyszy ostra biegunka. Pacjenci skarżą się na gorączkę oscylującą wokół 39 stopni Celsjusza, dzięki czemu można odróżnić wirusowy nieżyt żołądkowo-jelitowy od zwykłego zatrucia pokarmowego czy nudności. Pozostałymi objawami są:

Podsumowując, jest to połączenie objawów wskazujących na zwykłą grypę z objawami zatrucia pokarmowego. Warto jednak zaznaczyć, że grypa żołądkowa może przebiegać różnorodnie. W niektórych przypadkach wręcz bezobjawowo, w innych zaś bardzo gwałtownie.

Patronite
Patronite

Leczenie grypy żołądkowej

Najskuteczniej działają domowe sposoby w połączeniu z leczeniem objawowym. Podstawą jest wypoczywanie w łóżku, unikanie wysiłków oraz prawidłowa regeneracja. Organizm najintensywniej regeneruje się podczas snu. Dzięki temu układ immunologiczny może szybko poradzić sobie z infekcją. Bardzo ważne są:

  • unikanie picia mleka, soków i napojów gazowanych, na rzecz herbat, naparów ziołowych i wody mineralnej;
  • sięganie po napary ziołowe – z rumianku, czarnego bzu, owocu borówki czernicy;
  • stosowanie probiotyków, które uregulują czynność zaburzonej mikroflory jelitowej;
  • regularne wietrzenie pomieszczenia, aby zahamować namnażanie się wirusa, który preferuje ciepłe, wilgotne pomieszczenia;
  • unikanie nadmiernego wychłodzenia mieszkania, aby nie dopuszczać do przeziębienia i zaostrzenia objawów grypy;
  • przyjmowanie preparatów z witaminą C (np. acerola, Spirulina), która wzmacnia śródbłonek naczyń krwionośnych i zabezpiecza przed namnażaniem się wirusów.

Bardzo ważne jest, aby całkowicie wyleczyć jelitówkę, ponieważ w innym razie może skutkować poważnymi powikłaniami lub zakażeniami bakteryjnymi. W związku z długotrwałą, intensywną biegunką (a niekiedy także wymiotami), istotne jest pilnowanie, aby nie dopuścić do odwodnienia. Mimo biegunki należy pić duże ilości czystej, niegazowanej wody mineralnej. Dieta powinna być lekkostrawna, bogata w potas, magnez i witaminy. Zwykle, przy umiarkowanych nieżytach, nie ma konieczności przyjmowania środków farmakologicznych. W przypadku dzieci, osób przewlekle chorych i seniorów wystąpienie objawów grypy żołądkowej powinno zostać skonsultowane z lekarzem.

Grypa żołądkowa – kiedy do lekarza?

Objawami niepokojącymi, będącymi wskazaniem do wizyty u lekarza, są:

  • nieprzerwane wymioty, które nie ustępują wraz z upływem czasu, a niekiedy wręcz przeciwnie – nasilają się;
  • ostra biegunka trwająca powyżej trzech dni;
  • wystąpienie objawów odwodnienia;
  • silny, trudny do zniesienia ból brzucha lub odbytu;
  • krew w stolcu;
  • gorączka powyżej 38 stopni Celsjusza trwająca dłużej niż 3 dni.

Objawami odwodnienia są przede wszystkim: nadmiernie sucha skóra, zatrzymanie oddawania moczu oraz bóle i zawroty głowy, które nie ustępują, lecz nasilają się wraz z upływem czasu.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Brydak L., Grypa – problem stary jak świat, Hygeia Public Health, 1/2012.
  2. Korzeniewski K., Zaburzenia żołądkowo-jelitowe u powracających z podróży, Forum Medycyny Rodzinnej, 4/2018.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.