Szukaj
Szukaj

Zimne poty

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Zimne poty to objaw wskazujący najczęściej na toczące się patologie w organizmie. Towarzyszą przeziębieniu, grypie czy innym infekcjom, ale niekiedy mogą wiązać się z reakcjami fizjologicznymi organizmu. Przy często powtarzających się zimnych potach podstawą jest szczegółowa diagnostyka problemu.

Zimne poty

Z czego wynikają zimne poty?

Na początku należy zaznaczyć, że zimne poty nie są objawem specyficznym dla żadnej choroby. Jeśli występują warto skupić się na innych, bardziej charakterystycznych dla danej jednostki chorobowej. Wystawienie diagnozy wyłącznie na podstawie zimnych potów jest niemożliwe. Pojawiają się one w przebiegu między innymi:

Kolejną grupą chorób są wszelkie zaburzenia psychiczne, w tym również depresja, a także zaburzenia emocjonalne. Do wystąpienia zimnych potów może doprowadzić nadmierny stres, skrajne emocje czy lęk. To właśnie strach i fobie warto wymienić tutaj na pierwszym miejscu.

Zimne poty poprzedzają omdlenie i utratę przytomności. Mogą jednak towarzyszyć zupełnie fizjologicznym stanom takim jak m.in.  ciąża, menopauza, dojrzewanie. W przypadku kobiet w wieku rozrodczym, pewien ich odsetek zauważa zimne poty w określonych dniach cyklu miesiączkowego. Wynika to z wahań estrogenu i pozostałych hormonów płciowych.

Zimne poty – co robić?

Co można zrobić w momencie pojawienia się zimnych potów? Oczywiście podstawą jest dobra diagnostyka, dzięki której możliwe będzie wskazanie przyczyny. Jeśli czujemy, że rozpoczyna się przeziębienie, mamy także ból gardła i dreszcze, możemy podejrzewać grypę. Wówczas najlepszą metodą postępowania będzie odpoczynek, wygrzewanie ciała, picie dużej ilości wody i herbatek ziołowych oraz ewentualnie przyjmowanie leków na przeziębienie. Z kolei jeśli czujemy, że zimny poty poprzedzają zbliżające się omdlenie, warto jak najszybciej usiąść na świeżym powietrzu i spokojnie pooddychać.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

W momencie, gdy zimne poty pojawiają się bez żadnych konkretnych przyczyn lub nie wiemy co mogłoby je spowodować, warto wykonać podstawowe badania, w tym:

  • glikemię;
  • badanie moczu;
  • morfologię;
  • markery nowotworowe;
  • poziom hormonów, ze szczególnym uwzględnieniem hormonów tarczycy.

Z wynikami badań najlepiej udać się do lekarza rodzinnego, który zaleci dalsze postępowanie. Zimne poty wynikające z zaburzeń psychicznych i problemów emocjonalnych będą wymagać regularnych wizyt u psychoterapeuty. Lekarz rodzinny może skierować pacjenta do specjalisty, ten zaś w razie konieczności zaleci bardziej szczegółowe badania – RTG, USG czy tomografię komputerową. Dzięki temu możliwe będzie rozpoczęcie celowanego leczenia.

Co może towarzyszyć zimnym potom?

Zimne poty to charakterystyczne uczucie zimna i wzmożona potliwość ciała. Najczęściej dotyczą grzbietu, jednak nie jest to warunkiem (mogą wystąpić na całym ciele). Zwykle współtowarzyszą im następujące dolegliwości i objawy:

To podstawowy obraz kliniczny przy zimnych potach, jednak w zależności od choroby może się on zmieniać. Przykładowo, jeśli przyczyną zimnych potów są problemy sercowo-naczyniowe, może pojawić się ból za mostkiem lub uczucie uciskania w klatce piersiowej.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Latkowski B., Lukas W., Medycyna Rodzinna – repetytorium, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008.
  2. Latkowski B., Lukas W., Godycki-Ćwirko M., Medycyna Rodzinna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.
  3. Antczak A., Grypa – praktyczne kompendium, Medical Tribune Polska, Warszawa 2021.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *