Szukaj

Ból za mostkiem

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Ból za mostkiem to niepokojący objaw, który w pierwszej chwili kojarzy się z zawałem serca. O ile w niektórych przypadkach rzeczywiście może się z nim wiązać, o tyle często ma bardziej błahe przyczyny. Z anatomicznego punktu widzenia za mostkiem lokalizuje się wiele ważnych narządów, m.in. żołądek, płuca czy przepona. W przypadku bólów rzutowanych pierwotnym źródłem problemu może być nawet kręgosłup.

Ból za mostkiem

Ból za mostkiem – przyczyny

U osób po 40. roku życia powtarzający się ból za mostkiem często wskazuje na problemy z sercem, natomiast u osób młodszych na zgagę i problemy z refluksem. Pozostałymi możliwymi przyczynami mogą być:

  • pęknięcia żeber w odcinkach przymostkowych;
  • zapalenia chrząstek żeber;
  • urazy klatki piersiowej;
  • nadmierny stres;
  • grypa żołądkowa;
  • atak paniki;
  • zaawansowany nowotwór płuc;
  • zapalenie błony śluzowej przełyku lub żołądka.

Oczywiście określając przyczynę bólu warto brać pod uwagę rodzaj i charakter dolegliwości. Przy bólach gniotących, tępych i promieniujących w stronę pleców można podejrzewać m.in. chorobę wrzodową żołądka lub dwunastnicy. Cechą charakterystyczną jest tutaj nasilanie się dolegliwości na czczo oraz wygaszanie po spożyciu pokarmów. Osoby przewlekle palące warto zbadać pod kątem chorób płucnych i całego układu oddechowego.

Jak widać, niektóre przyczyny nie wynikają ze stanów chorobowych. Mogą obejmować nadmierny stres, nadmierne napięcie przepony (np. w ciąży) lub ataki paniki. Szczególnie u osób wyjątkowo wrażliwych i emocjonalnych, źle radzących sobie z sytuacjami stresującymi i traumatycznymi.

Zobacz również: Ból pod żebrami.

tubapay
tubapay

Ból za mostkiem a zawał serca

Możliwość zawału serca należy uwzględniać u pacjentów powyżej 40. roku życia, zwłaszcza, gdy zdiagnozowano u nich jakiekolwiek problemy sercowo-naczyniowe. We wcześniejszym wieku ryzyko to jest znikome. Typowe objawy zawału obejmują:

  • ból pośrodku mostka lub po lewej stronie klatki piersiowej;
  • nudności;
  • trudności z oddychaniem;
  • zawroty głowy;
  • oszołomienie;
  • ból promieniujący do ramion lub szczęki.

Wystąpienie tego rodzaju objawów jest bezwzględnym wskazaniem do wezwania pogotowia ratunkowego. Zawał serca jest stanem zagrażającym zdrowiu i życiu chorego.

Jak objawia się ból za mostkiem?

Obraz kliniczny zależy od przyczyny. Przy zgadze i refluksie żołądkowo-przełykowym ból bezpośrednio za mostkiem pojawia się tuż po spożyciu posiłku, przy czym nasila się podczas leżenia czy pochylania do przodu. Objawy zgagi samoistnie ustępują. Ból pochodzący od pęknięcia kości będzie bardzo silny, miejscowy lub promieniujący i z pewnością nie minie sam z siebie. Będzie nasilać się przy ruchach. Jeśli dolegliwościom bólowym towarzyszy trudność w oddychaniu i nasilają się przy głębszych wdechach można podejrzewać problemy układu oddechowego. Ból zarówno w trakcie wdechów, jak i wydechów może wskazywać na zapalenie oskrzeli. Aby móc jednoznacznie określić przyczynę należy wykonać niezbędne badania (RTG lub tomografię komputerową).

Zobacz również: Algometr.

Jak zlikwidować bóle za mostkiem?

Wskazane jest leczenie przyczynowe, a więc wcześniej wykonuje się dokładną diagnostykę. Przy stwierdzonej chorobie czy dolegliwości można podjąć odpowiednie kroki terapeutyczne. Przykładowo, przy zgadze będzie to modyfikacja diety, zaś przy pęknięciach i złamaniach kości unieruchomienie umożliwiające zrost kostny. Niektóre choroby wymagają całkowitego zaprzestania palenia papierosów lub odpowiedniej farmakoterapii. Leczenie w zależności od przyczyny może trwać nawet całe życie (jak ma to miejsce przy chorobach serca). Przy pojawiających się regularnie bólach za mostkiem, pierwszym krokiem powinno być wykonanie badań obrazowych, które warto uzupełnić o podstawowe badania moczu i krwi.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
  2. Latkowski B., Lukas W., Godycki-Ćwirko M., Medycyna Rodzinna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.
  3. Latkowski B., Lukas W., Medycyna rodzinna repetytorium, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008.
  4. Kowalik R., Fojt A., Ozierański K., Główczyńska R., Intensywna terapia kardiologiczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2021.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.