Szukaj

Algometr

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Algometr (inaczej: algorimetr, dolorimetr) jest urządzeniem coraz częściej wykorzystywanym w gabinecie fizjoterapeutycznym. Służy głównie do pomiaru natężenia bólu odczuwanego przez pacjenta. Stanowi niezwykle pomocne narzędzie w przypadku technik masażu tkanek głębokich oraz opracowywania powięziowych punktów spustowych, gdzie ocena natężenia bólu może wpłynąć na skuteczność zabiegu.

Algometr (algorimetr, dolorimetr)
Ryc.1. Algometr (inaczej: algorimetr, dolorimetr).

Algometr – do czego służy?

Zgodnie z definicją, wrażliwość uciskowa tkanek miękkich to najmniejsza siła nacisku wywołująca w badanej tkance dolegliwości bólowe. Najczęściej wykonuje się tego typu pomiary na tkance mięśniowej (zarówno na części kurczliwej, jak i na przyczepach mięśni), w obrębie powięzi, ścięgien, więzadeł, a nawet na tkance kostnej. W praktyce fizjoterapeutycznej wrażliwość uciskową tkanek bada się w obrębie tzw. punktów spustowych tkanek miękkich. Można tego dokonać zarówno palpacyjnie (za pomocą dłoni fizjoterapeuty), jak i z wykorzystaniem algometru.

Badanie wrażliwości za pomocą algometru umożliwia ocenę stanu pacjenta, ograniczając jego doznania subiektywne w ocenie natężenia bólu. Dzięki temu fizjoterapeuta wie, jaki nacisk może jeszcze wykonać, aby terapia była dla pacjenta nie tylko skuteczna, ale i komfortowa.

Zobacz również: Sensytyzacja.

Algometr – co to jest?

Algometrem nazywamy przyrząd pomiarowy wyposażony w głowicę o powierzchni 1 cm2 oraz końcówkę z przyciskiem zatrzymującym pomiar (to element, którym posługuje się badający). Obie te części łączą się przewodami z główną częścią urządzenia. Posiada on wyświetlacz i przycisk zerujący pomiar. Jednostką pomiaru wrażliwości tkanek jest jednostka siły wyrażana w kg/cm2 o niezwykle dużej dokładności (nawet do części tysięcznej kilograma). Algometr jest niewielki, poręczny, mieści się w dłoni. Nie jest również nadmiernym wydatkiem, ponieważ na rynku znaleźć można urządzenia nawet już od 300 zł.

Patronite
Patronite

Algometr – jak z niego korzystać?

Na samym początku fizjoterapeuta palpacyjnie wyczuwa oceniany punkt, sprawdzając jego napięcie i bolesność. Następnie przykłada głowicę algometru pod kątem 90° i stopniowo dociska ją w głąb tkanki. Wynik ukazywany jest na ekranie urządzenia. Całe badanie trwa zaledwie kilka minut, jeśli chcemy przetestować większą partię mięśnia. Przez cały czas trwania badania wyświetlana wartość pomiaru jest widoczna wyłącznie dla fizjoterapeuty. Zatrzymanie pomiaru odbywa się poprzez naciśnięcie przez badającego przycisku, w momencie, gdy w miejscu wywieranego ucisku pacjent odczuje wyraźny ból.

Zobacz również: Sensytyzacja obwodowa.

Algometr – zastosowanie

Algometry znajdują zastosowanie w fizjoterapii, choćby po to, aby ocenić natężenie bólu wykonywanych zabiegów, np. masażu tkanek głębokich lub w trakcie diagnozowania i terapii punktów spustowych. Zastosowanie algometru jest jednak znacznie szersze, ponieważ można posługiwać się nim celem oceny różnych stanów bólowych (bóle mięśni, bóle stawów, bóle kostne, bóle pourazowe tkanek miękkich), także w przebiegu chorób przewlekłych takich jak fibromialgia czy choroby reumatyczne. Można tym samym sprawdzać skuteczność leczenia, nie tylko w fizjoterapii.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Wyszyński S., Badanie uciskowego progu bólowego przy wykorzystaniu algometru u pacjentów z dolegliwościami bólowymi w obrębie stawu ramienno-łopatkowego, Zeszyty Naukowe Akademii Górnośląskiej Nr 8/2023, s. 113 – 121.
  2. Andrzejewski, W., Kassolik, K., Cymer, K. (2009). Poziom korelacji między wrażliwością uciskową mierzoną na przyczepie kostnym i na przebiegu mięśni szkieletowych, Family Medicine and Primary Care Review, 11(2), 127-133.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.