Szukaj
Szukaj

Sensytyzacja

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Sensytyzacja to pojęcie, które może być wykorzystywane na kilka sposobów. Najczęściej odnosi się do odczuwania bólu lub do procesu nauki. Stanowi nieodłączny element ludzkiego życia, dlatego warto wiedzieć nieco dokładniej, czym tak naprawdę jest w zależności od kontekstu.

Sensytyzacja

Sensytyzacja a dolegliwości bólowe

W odniesieniu do dolegliwości bólowych, sensytyzacja opisuje zjawisko zwiększenia wrażliwości receptorów bólowych i receptorów czuciowych na bodźce oraz doznania, które wcześniej nie wywoływały tak nadmiernej reakcji ze strony organizmu. Może mieć charakter:

Pacjenci cierpiący na sensytyzację skarżą się na nieprawidłowe odczucia, których wcześniej nie mieli. Mogą na przykład czuć, że staw kolanowy lub staw łokciowy nie należy do ich ciała oraz znajduje się na zupełnie innym, nieprawidłowym miejscu (co może nieco przypominać jego zwichnięcie, jednak wszystkie badania diagnostyczne wychodzą prawidłowo). Inni pacjenci zmagają się z wędrującym i promieniującym bólem, który może być wywołany nawet stosunkowo delikatnymi bodźcami, np. dotykiem czy lekkim uderzeniem.

Patronite
Patronite

Sensytyzacja – przyczyny

Na wystąpienie sensytyzacji wpływa przede wszystkim ciągłe, przewlekłe podrażnianie tkanek, w których lokalizują się receptory czucia i bólu. To zaś może być konsekwencją np.:

Najczęściej dotyczy to postaci obwodowej. Sensytyzacja ośrodkowa może natomiast wynikać z guzów mózgowia i/lub rdzenia kręgowego, chorób neurodegeneracyjnych czy stanów zapalnych tych struktur. Każdy pacjent zmagający się z omawianym problemem powinien zostać zdiagnozowany przez lekarza neurologa. Podstawą diagnostyki są wówczas badania obrazowe oraz EMG i ENG, jeśli istnieje taka potrzeba i nie ma ku temu przeciwwskazań zdrowotnych. Leczenie natomiast musi być przyczynowe, dlatego nie ma jednego schematu działania wykorzystywanego u każdego pacjenta.

Sensytyzacja a proces nauki

Pojęcie sensytyzacji wykorzystywane jest również w odniesieniu do procesów związanych z nauką i przyswajaniem przez człowieka nowych informacji. Inna nazwa na to zjawisko brzmi uwrażliwienie. Zgodnie z definicją polega ono na zwiększaniu ilości uwagi poświęconej bodźcom, które różnią się jednak od tych wcześniej zarejestrowanych w pamięci. Innymi słowy, struktury ośrodkowego układu nerwowego związane z pamięcią są gotowe na przyswajanie nowych informacji. Sensytyzacja w tym przypadku stanowi przeciwieństwo tzw. habituacji, w przebiegu której szansa na zapamiętanie nowych informacji jest niezwykle nikła.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Kostowski W., Podstawowe mechanizmy i teorie uzależnień, Alkoholizm i Narkomania 2006, Tom 19: nr 2, 139-168.
  2. Kosińska B., Turczyn P., Wesołowski K., Tarnacka B., Malec-Milewska M. Centralna sensytyzacja u pacjentów z przewlekłym bólem krzyża, część 1 – patofizjologia i diagnostyka, Ból 2020, Tom 21, Nr 1, s. 29-37.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.