Szukaj
Szukaj

Elektroneurografia

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Elektroneurografia (ENG) to nieinwazyjne badanie diagnostyczne popularne zwłaszcza w neurologii. Służy ocenie czynności nerwów obwodowych poprzez stymulację ich bezpiecznym bodźcem elektrycznym o krótkim czasie trwania (około 0,1-0,5 ms). Badanie jest bezbolesne, nie wymaga znieczulenia, można je wykonywać także u dzieci.

ENG badanie – na czym polega?

ENG polega na stymulacji wybranego nerwu bezpiecznym bodźcem elektrycznym o krótkim czasie trwania (0,1-0,5 ms) w określonych punktach oraz rejestracji sygnału z innego punktu. Ważna jest zatem bardzo dobra znajomość anatomii, zwłaszcza przebiegu nerwów oraz ich funkcji. Stymulacja nerwu i odbiór sygnału odbywa się za pomocą elektrod powierzchniowych przykładanych do powierzchni oczyszczonej wcześniej skóry. Podczas badania może pojawić się uczucie drętwienia i skurczu, które może być nieprzyjemne, jednak z całą pewnością nie jest bolesne.
Na podstawie zarejestrowanych sygnałów lekarz pozyskuje niezbędne informacje o charakterze uszkodzenia włókien nerwowych, a także lokalizacji i nasileniu. ENG może trwać od 20 minut nawet do 1,5 godziny, na co wpływa wiele czynników.

Elektroneurografia – wskazania

Wskazania do wykonania elektroneurografii:

Badanie stymulacyjne nerwów obwodowych służy do oceny szybkości przewodzenia w ich włóknach ruchowych i włóknach czuciowych, latencji końcowej włókien ruchowych, a także kształtu i amplitudy odpowiedzi ruchowych i czuciowych. Wykrycie zmian pod postacią zwolnienia szybkości przewodzenia, niekiedy wydłużenia latencji końcowej, obniżenia amplitudy odpowiedzi ruchowej i czuciowej, przemawia za uszkodzeniem na poziomie nerwów obwodowych, wskazując na obecność neuropatii. Za pomocą ENG można dodatkowo stwierdzić, czy jest to polineuropatia wyłącznie ruchowa czy polineuropatia czuciowa, czy też najczęstsza – polineuropatia mieszana. Badanie umożliwia ocenę charakteru uszkodzenia, wskazując, czy jest to uszkodzenie demielinizacyjne czy uszkodzenie aksonalne.

Inne choroby, w diagnostyce i monitorowaniu leczenia których bardzo dobrze sprawdza się ENG, to m.in.: uszkodzenia korzeni rdzeniowych, pourazowe uszkodzenia splotów nerwowych, stwardnienie zanikowe boczne, miastenia, neuralgia nerwu trójdzielnego, tężyczka czy miopatie.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Elektroneurografia – przeciwwskazania

Badanie nie może zostać wykonane u pacjentów:

  • z elektrycznym rozrusznikiem serca;
  • metalowymi implantami w mięśniu sercowym (np. sztuczna zastawka) lub badanej okolicy ciała (np. śruby w goleni przy konieczności oceny nerwu piszczelowego), choć dopuszcza się ciała obce wykonane z tytanu;
  • w ciąży (chyba że lekarz wyda zgodę na przeprowadzenie badania).

Decyzję o wykonaniu badania podejmuje lekarz po dokładnym zapoznaniu się ze stanem zdrowia pacjenta.

Badanie ENG – jak się przygotować?

Elektroneurografia nie wymaga specjalnego przygotowania. W chłodne dni warto stawić się do placówki medycznej około 15 min wcześniej, aby ogrzać badaną okolicę (niska temperatura ciała może wpływa na wynik badania). W dniu badania należy zrezygnować z kremowania i balsamowania ciała.

Elektroneurografia – cena

Badanie ENG można wykonać w ramach NFZ nieodpłatnie, należy jednak posiadać skierowanie od lekarza (przeważnie neurologa). Można także wykonać je prywatnie. Wówczas należy liczyć się z wydatkiem rzędu 200-800 zł, w zależności od badanej okolicy. Pojedynczy nerw, np. nerw łokciowy, nerw pośrodkowy, kosztuje najmniej, zaś wyższe ceny dotyczą całych splotów nerwowych, np. splotu ramiennego.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Emeryk-Szajewska B., Diagnostyka neurofizjologiczna uszkodzeń neuronu obwodowego, Polski Przegląd Neurologiczny, 4/2006.
  2. Koszewicz M., Pokryszko-Dragan A., Znaczenie badań elektrofizjologicznych w diagnostyce schorzeń ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego, Polski Przegląd Neurologiczny, 4/2008.
  3. Boćkowski L., Sobaniec W., Sendrowski K., Olchowik B., Zastosowanie i specyfika badań elektromiograficznych i elektroneurograficznych w neuropediatrii, Neurologia Dziecięca, 18/2009.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *