Szukaj

Bóle kręgosłupa

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Bóle kręgosłupa stanowią coraz częściej zgłaszany objaw, z którym spotyka się lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, neurolog, ortopeda czy reumatolog. Są również przyczyną znacznych trudności w codziennym funkcjonowaniu, zaś stając się bólem przewlekłym, powodują występowanie objawów depresyjnych. Przyczyny i charakter bólów kręgosłupa są różnorodne, dlatego istnieje szereg sposobów radzenia sobie z nimi.

Bóle kręgosłupa

Przyczyny bólów kręgosłupa

Istnieje wiele możliwości, jednak najczęściej bóle kręgosłupa wiążą się z przesunięciem jądra miażdżystego poza pierścień włóknisty krążka międzykręgowego, co z kolei uciska na okoliczne nerwy. Właśnie w taki sposób dochodzi m.in. do wystąpienia objawów znanej powszechnie rwy kulszowej. U osób w starszym wieku bóle kręgosłupa zazwyczaj wiążą się z występującymi zmianami zwyrodnieniowymi. Do pozostałych możliwych przyczyn patologicznych zaliczamy m.in.:

Bóle kręgosłupa w dzisiejszych czasach wiążą się z nieodpowiednim stylem życia, głównie brakiem lub małą aktywnością fizyczną, długotrwałym siedzeniem w złej pozycji czy nadmiernym obciążaniem kręgosłupa, np. pracą fizyczną czy zbyt intensywnymi aktywnościami. Także niepoprawne ułożenie ciała podczas snu w połączeniu ze złym materacem czy zbyt wysoką poduszką przyczyniają się do powstawania patologii. W przypadku kobiet uwagę zwraca się na częste chodzenie na szpilkach, czy w butach na zbyt wysokich obcasach. Wszechobecny stres i pośpiech stymulują organizm do syntezy nadmiernej ilości kortyzolu i adrenaliny, które powodują wzmożone napięcie mięśniowe, także mięśni przykręgosłupowych.

Na koniec należy wymienić grono chorób autoimmunologicznych, które niestety diagnozuje się coraz częściej. Są to choćby reumatoidalne zapalenie stawów czy zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa. Przyczyn chorób autoimmunologicznych nie udało się określić mimo licznych badań. Na ich wystąpienie nakładają się prawdopodobnie czynniki genetyczne i środowiskowe.

Zobacz również: Mechanizm powstawania bólu.

Bóle kręgosłupa – charakterystyka

Wyróżniamy 3 podstawowe rodzaje bólów kręgosłupa:

  • ból ostry – trwający do 2 tygodni;
  • ból podostry – trwający od 3 tygodni do 3 miesięcy;
  • ból przewlekły – trwający powyżej 3 miesięcy.

Jak wspomniano wcześniej, najczęściej występującą przyczyną ostrych bólów kręgosłupa są zmiany dyskowe, spowodowane niewydolnością mechaniczną krążka miedzykręgowego. Mają one charakter rozlany ze sztywnością poranną. Ponadto ból może być:

  • zlokalizowany – gdy pacjent może z pewną dokładnością wskazać jego lokalizację;
  • rzutowany – gdy pacjent wskazuje miejsce bólu, jednak przyczyna znajduje się w zupełnie innym miejscu;
  • uogólniony – pacjent nie jest w stanie wskazać miejsca bólu, zwykle boli duża część pleców.

Niezależnie od przyczyny bólu pojawiają się podobne objawy neurologiczne, zależne od anatomicznej lokalizacji zmian patologicznych. Gdy miejsce ma ucisk przez zmianę położoną wewnątrzkanałowo na rdzeń kręgowy i korzenie nerwów rdzeniowych, objawy zależą od poziomu ucisku. Przy czym zmiana położona powyżej trzonu kręgu L1 uszkadza zarówno rdzeń kręgowy, jak i korzenie, z kolei poniżej L1 wyłącznie korzenie. Ucisk boczny prowadzi do osłabienia siły mięśniowej w odcinku zaopatrywanym przez zajęty korzeń, zaburzeń czucia oraz objawów uszkodzenia dolnego neuronu ruchowego.

tubapay
tubapay

W praktyce bóle kręgosłupa mogą objawiać się jako kłucie w okolicy kręgosłupa, często z promieniowaniem np. do kończyny dolnej, pośladka czy do barku. Ból może przybrać charakter piekący oraz rozlany i tępy. Zazwyczaj nasila się podczas zmiany pozycji lub aktywności fizycznej. U osób starszych typowe jest pojawienie się bólu i sztywności kręgosłupa na początku wykonywania ruchu, po czym dolegliwości chwilowo przemijają.

Zobacz również: Metody fizykalne leczenia bólu.

Bóle kręgosłupa – diagnostyka

W przypadku występowania bólu kręgosłupa należy udać się na szczegółowe badania obrazowe, takie jak tomografia komputerowa czy RTG. Uwidocznią one ewentualne zmiany kostne czy dotyczące tkanek miękkich, które mogą być przyczyną dolegliwości. Bardzo dobrą opcją jest także wizyta u doświadczonego, dobrego fizjoterapeuty specjalizującego się w terapii manualnej, np. metodą Kaltenborn-Evjenth. Wykona on szczegółowe badanie i odnajdzie przyczynę.

Zobacz również: Algometr.

Bóle kręgosłupa – leczenie

Leczeniem bólu kręgosłupa zajmują się różni specjaliści. Należy jednak pamiętać, że przed podjęciem decyzji o operacji warto odwiedzić fizjoterapeutę, który wdroży odpowiednie postępowanie zachowawcze i fizjoterapię. Bardzo często okazuje się, że terapia manualna i regularne ćwiczenia w domu, indywidualnie dobrane do danego pacjenta, są wystarczające i pozwalają uporać się z bólem. Przykładowo, w przypadku bólu kręgosłupa w odcinku piersiowym, fizjoterapeuta w gabinecie może wykorzystać jedną z technik terapii manualnej, jaką jest mobilizacja. Na poniższym filmie możemy zobaczyć jak wygląda tego rodzaju zabieg na przykładzie jednego z pacjentów naszego Centrum Fizjoterapeuty:

Najczęściej popełniane przez pacjentów błędy to:

  • przyjmowanie wyłącznie leków przeciwbólowych, chodzenie wyłącznie na zabiegi fizykalne lub ostrzykiwanie kręgosłupa – wszystkie metody stosowane jako jedyne mają działanie objawowe, a nie przyczynowe. Należy znaleźć przyczynę bólu i spróbować ją wyeliminować, tylko wtedy efekty leczenia będą trwałe;
  • nieprzestrzeganie zaleceń fizjoterapeuty – każdy fizjoterapeuta zawsze zaleca pacjentowi zestaw ćwiczeń do domu i służy dobrą radą. Zalecenia powinny być przestrzegane codziennie, co w dużym stopniu przyspieszy leczenie;
  • wracanie do starych nawyków po zakończeniu terapii – nawet codzienne terapie manualne nie przyniosą efektów, jeśli po powrocie do domu pacjent ponownie spędzi cały dzień przed telewizorem w nieodpowiedniej, skrzywionej pozycji.

Wiele przypadków bólu kręgosłupa da się wyleczyć bez operacji. W innych można na tyle zwalczyć objawy, że obecność dolegliwości nie będzie już wpływać na jakość życia. Jeśli mimo wszystko konieczna okaże się operacja, należy znaleźć chirurga będącego specjalistą w swojej dziedzinie.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Kałużna A., Kałużny K., Wołowiec J., Płoszaj O., Zukow W., Kochański B., Hagner W. Profilaktyka bólów kręgosłupa – przegląd piśmiennictwa, Journal of Education, Health and Sport, 7/2017.
  2. Dobosiewicz K., Niespecyficzny ból kręgosłupa u dzieci i młodzieży – uwarunkowania biomechaniczne, neurofizjologiczne oraz psychospołeczne, Neurologia Dziecięca, 15/2006.
  3. Adams M., Bogduk N., Burton K., Dolan P., Biomechanika bólu kręgosłupa, Wydawnictwo DB Publishing, Warszawa 2010.
  4. Hanus-Atras K., Iłżecka J., Bóle kręgosłupa – przyczyny, postępowanie, Medycyna Ogólna, 3/2010.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.