Szukaj
Szukaj

Reumatolog

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Reumatolog to lekarz specjalista zajmujący się diagnostyką i leczeniem chorób reumatycznych, czyli schorzeń o podłożu zapalnym, atakujących przede wszystkim stawy. Manifestują się one jako sztywność stawów i ból stawów, którym towarzyszy stan zapalny rozwijający się w obrębie zajętego stawu. Przyczyny chorób reumatycznych wciąż nie są znane, dlatego leczenie bywa utrudnione i opiera się głównie na działaniu objawowym, spowalniającym ich postęp.

Reumatolog

Reumatolog – czym się zajmuje?

Reumatolog ma możliwość kierowania pacjenta na liczne badania – krwi, moczu, obrazowe. Na ich podstawie oraz na podstawie zebranego wywiadu ustala rozpoznanie i dobiera optymalne metody leczenia. Choroby, z którymi można zgłosić się do reumatologa to:

I wiele innych. W odniesieniu do badań diagnostycznych, reumatolog może kierować pacjenta na takie, które mają największe znaczenie w diagnostyce chorób reumatycznych. Są to między innymi:

Zwykle wyniki badań krwi u pacjentów reumatologicznych są podwyższone. Zwłaszcza OB, CRP, RF.

Wizyta u reumatologa

Przebieg wizyty u reumatologa nie różni się wiele od wizyty u innych specjalistów. Rozpoczyna się ona szczegółowym wywiadem, w trakcie którego padną pytania o choroby wstępujące w rodzinie, aktualne objawy pacjenta, styl życia, przyjmowane leki czy rodzaj wykonywanej pracy zawodowej. Następnie reumatolog kieruje pacjenta na konkretne badania lub interpretuje ich wyniki, jeśli pacjent przychodzi z wykonanymi już badaniami. Na tej podstawie ustala rozpoznanie i przepisuje odpowiednią farmakoterapię. W leczeniu chorób reumatycznych ogromne znaczenie ma fizjoterapia, która pozwala na jak najdłuższe zachowanie sprawności, unikanie powikłań oraz zmniejszanie bólu stawów.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Kiedy do reumatologa?

Wizyta u reumatologa będzie wskazana wówczas, gdy wystąpią objawy takie jak:

  • obrzęki i bóle stawów;
  • sztywność stawów;
  • zgrubienia podskórne, zwane potocznie guzkami reumatoidalnymi;
  • zaczerwienienie skóry nad stawami i łuszczenie się naskórka w tej okolicy;
  • ograniczenie ruchomości w stawach.

Warto pamiętać, że w przebiegu chorób reumatycznych zazwyczaj obserwuje się również objawy ogólnoustrojowe i dotyczące zupełnie innych układów i narządów niż aparat ruchu. Dlatego warto zwrócić uwagę też na objawy takie jak gorączka, utrata lub brak apetytu, nagła utrata masy ciała bez konkretnej przyczyny, nadmierna senność i osłabienie czy nawet zaburzenie wydzielania łez (co ma miejsce w przebiegu zespołu Sjogrena). Przy toczniu rumieniowatym układowym z dużym prawdopodobieństwem u pacjenta będą okresowo występowały zmiany skórne w obrębie twarzy.

Ile kosztuje wizyta u reumatologa?

Koszt prywatnej wizyty u reumatologa wynosi około 150-250 zł, w zależności od renomy specjalisty oraz wielkości miasta, w którym on przyjmuje. Posiadając skierowanie od lekarza rodzinnego, można również zapisać się do reumatologa za darmo, w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ).

Reumatolog a ortopeda

Obaj specjaliści zajmują się diagnostyką i leczeniem chorób oraz schorzeń dotyczących aparatu ruchu. W obszarze zainteresowań ortopedy znajdują się jednak głównie kontuzje takie jak złamanie kości, skręcenie stawu, zwichnięcie stawu, a także dysplazje bioder, różnego rodzaju wady postawy i uszkodzenia okołoporodowe stawów. Z kolei do reumatologa wybierzemy się w przebiegu chorób przewlekłych, przebiegających ze stanami zapalnymi.Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Pfeil A., Oelzner P., Bottcher J., Jung C., Wolf G., Reumatologia, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2019.
  2. Puszczewicz M., Wielka interna – reumatologia, Wydawnictwo Medical Tribune Polska, Warszawa 2016.
Patronite
Patronite

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *