Łuszczycowe zapalenie stawów (w skrócie ŁZS) to przewlekła choroba postępująca. Łączy w sobie występowanie dwóch objawów: zapalenia stawów oraz łuszczycy. Choroba dotyczy w równym stopniu kobiet i mężczyzn.
Łuszczycowe zapalenie stawów – objawy
Pacjenci w pierwszej kolejności zwykle skarżą się na ból stawów, uczucie sztywności oraz obrzęki. Najczęściej zapalenie obejmuje stawy międzypaliczkowe, jednakże nie jest to wyznacznikiem ŁZS (może dotyczyć każdego stawu w organizmie). Bardzo często zajęte są stawy kręgosłupa, niesymetrycznie stawy krzyżowo-biodrowe oraz przyczepy ścięgniste (zwłaszcza ścięgno Achillesa). Szacuje się, że stawy rąk są 2 razy częściej zajęte niż stawy stóp.
Pozostałe objawy mogą obejmować:
- bóle kręgosłupa i pośladków w drugiej połowie nocy;
- uczucie sztywności porannej trwające dłużej niż pół godziny;
- kostnienie stawów i więzadeł;
- liczne zwapnienia w aparacie więzadłowym.
Łuszczycowe zapalenie stawów – leczenie
Rehabilitacja jest uzależniona od stopnia nasilenia choroby oraz od współistniejących objawów. Musi rozpocząć się na początku choroby i działać nie tylko leczniczo, ale i profilaktycznie. Leczenie powinno być zarówno farmakologiczne jak i niefarmakologiczne.
Leczenie farmakologiczne uzależnia się od postaci choroby. W postaci osiowej wystarczające jest podawanie leków grupy NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne), natomiast w postaci obwodowej często wymagane jest jednoczesne podawanie LMPCh (leki modyfikujące postać choroby). Dodatkowo stosuje się czasami glikokortykosteroidy. Zmiany skórne leczy się zwykle za pomocą maści i kremów.
Leczenie niefarmakologiczne obejmuje edukację pacjenta, zmianę stylu życia oraz fizjoterapię.
Kinezyterapia
Zadania kinezyterapii w ŁZS:
- likwidacja przykurczy;
- przywrócenie prawidłowej pracy mięśni;
- odżywienie chrząstki stawowej;
- zwiększenie zakresu ruchu w stawach;
- działanie przeciwbólowe;
- regulacja napięcia mięśniowego.
Bardzo często wykorzystuje się metodę PNF, stretching oraz techniki terapii manualnej i techniki tkanek miękkich (terapia punktów spustowych, techniki powięziowe).
Wskazane jest regularne wykonywanie ćwiczeń, szczególnie w okresie remisji choroby. Zapobiega to powstawaniu przykurczy i zesztywnień. Aktywność fizyczna umożliwia zachowanie sprawności i wydolności organizmu przez jak najdłuższy okres czasu. Intensywność oraz częstotliwość ćwiczeń zawsze dobiera się indywidualnie do pacjenta. Nie jest wskazane przeprowadzanie ćwiczeń w dużej grupie osób chorych na łuszczycowe zapalenie stawów, ponieważ każdy posiada inne objawy oraz ich natężenie. Ważne jest, aby ćwiczenia nie powodowały zmęczenia.
Fizykoterapia
Cele fizykoterapii:
- przygotowanie tkanek do różnych form kinezyterapii;
- działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne;
- regulacja napięcia mięśniowego.
Najczęściej stosowanymi zabiegami przeciwbólowymi są:
- krioterapia (zarówno miejscowa jak i ogólnoustrojowa);
- elektrostymulacja metodą TENS.
Równie korzystne w leczeniu ŁZS jest elektrolecznictwo – a przede wszystkim prądy diadynamiczne, galwanizacja i prądy interferencyjne. Całość uzupełnia się magnetostymulacją, laseroterapią lub ultradźwiękami. W kompleksowej rehabilitacji ważne miejsce zajmuje również hydroterapia, a dokładniej masaż w wodzie, masaż wirowy i masaż perełkowy.
Na zmiany skórne bardzo dobrze oddziałuje światłolecznictwo. Metoda PUVA polega na podawaniu choremu leków (psoralenów), a następnie naświetlaniu skóry lampą z promieniowaniem PUVA.
Zaopatrzenie ortopedyczne
Niekiedy niezbędne jest wspomaganie za pomocą sprzętu ortopedycznego. Zadania zaopatrzenia ortopedycznego obejmują:
- stabilizację;
- odciążenie;
- zmniejszenie dolegliwości bólowych;
- zapobieganie upadkom.
Służą temu kule ortopedyczne, chodziki rehabilitacyjne (balkoniki), laski, buty ortopedyczne oraz stabilizatory.
Polecane produkty:
Olej z czarnuszki siewnej w płynie
Naturalny, nierafinowany, tłoczony na zimno olej otrzymywany z nasion czarnuszki siewnej pochodzących z ekologicznych upraw. Wykorzystuje się go przy różnego rodzaju problemach skórnych ... Zobacz więcej... | |
Czarnuszka (Nigella Sativa) w kapsułkach
Czarnuszka siewna to roślina, z której pozyskuje się olej o właściwościach potwierdzonych badaniami. W składzie zawiera m.in. niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), czyli takie, których organizm nie jest w stanie sam wytwarzać i musimy dostarczać Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Księżopolska-Orłowska K., Postępowanie rehabilitacyjne w reumatologii, Reumatologia 50/2012.
- Księżopolska-Orłowska K., Fizjoterapia w reumatologii, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2013.
- Sokolik R., Poradnik dla pacjentów, Termedia, Wrocław 2015.