Szukaj
Szukaj

Chodzik rehabilitacyjny

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Chodzik rehabilitacyjny (znany powszechnie jako balkonik rehabilitacyjny) jest nieocenioną pomocą dla osób niepełnosprawnych, starszych czy przewlekle chorych. Takie wsparcie wybierają zarówno osoby prywatne, jak i domy opieki, szpitale czy ośrodki rehabilitacyjne. Głównym celem balkoników jest umożliwianie bezpiecznego i samodzielnego przemieszczania się osób, które z różnych względów nie są w stanie zrobić tego bez podparcia.

Chodzik rehabilitacyjny

Rodzaje chodzików rehabilitacyjnych

Wyróżniamy kilka wariantów chodzików:

  • statyczny – zwany również sztywnym. Podczas jego używania utrata równowagi jest praktycznie niemożliwa. Minusem jest konieczność samodzielnego podnoszenia go przy każdym kroku, co wymaga od użytkownika pewnej siły mięśniowej kończyn górnych. Można to jednak zamienić w zaletę, gdy celem rehabilitacji jest jednocześnie wzmocnienie tych partii mięśniowych;
  • kroczący – nie trzeba go podnosić przy każdym kroku, ponieważ dostosowuje się do kroków użytkownika i jego ruchów ciała. Idealna opcja dla osób z ograniczoną sprawnością kończyn górnych;
  • na kółkach – najpopularniejsza wersja zapewniająca maksymalną płynność w poruszaniu się. Mogą jednak korzystać z niego osoby, które nie mają żadnych problemów z równowagą.

Podczas wyboru należy kierować się aktualnymi możliwościami i potrzebami osoby, a także celem posiadania chodzika rehabilitacyjnego (czy jest on jedynie chwilowym rozwiązaniem rehabilitacji czy ma służyć do końca życia jako podstawowe wsparcie).

Dla kogo chodzik rehabilitacyjny?

Chodziki rehabilitacyjne są nieocenioną pomocą osób starszych, które ze względu na podeszły wiek, choroby przewlekłe czy ogólny stan zdrowia nie są w stanie poruszać się samodzielnie. To znacznie lepsza opcja niż wózki inwalidzkie, które ograniczają ruchy i zajmują więcej miejsca. Mogą z nich korzystać seniorzy, którzy mają władzę w nogach, a np. zmagają się z zaburzeniami równowagi.

W grupie docelowej użytkowników znajdują się także osoby po operacjach (np. endoprotezoplastyka stawu biodrowego) w każdym wieku. Zdarza się, że na wizytach u fizjoterapeuty (zwykle neurologicznego lub ortopedycznego) miejsce mają ćwiczenia chodu z wykorzystaniem balkonika rehabilitacyjnego. Podsumowując, to proste urządzenie wspierające samodzielność i ułatwiające poruszanie się.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Budowa chodzika rehabilitacyjnego

Każdy chodzik rehabilitacyjny ma prostą i stabilną konstrukcję, zwaną także ramą. Zwykle jest ona stworzona z aluminium, ponieważ tworzywo te zapewnia dużą wytrzymałość balkonika i jest jednocześnie na tyle lekkie, że bez problemu można wnosić go po schodach. Balkoniki rehabilitacyjne mają 4 nóżki, przy czym niektóre z nich często zakończone są małymi kółkami umożliwiającymi sprawną zmianę kierunku poruszania się. Dzięki czterem punktom podparcia balkoniki zapewniają osobom potrzebującym maksymalną pewność podczas przemieszczania się nawet na większe odległości. Rączka, na której można się wesprzeć, stanowi odciążenie. Spacerowanie nie jest więc uciążliwe czy męczące.

Wybierając balkonik rehabilitacyjny należy zwrócić uwagę, aby nóżki zakończone były nakładkami antypoślizgowymi. Zapewni to stabilność i bezpieczeństwo na niepewnym podłożu, np. zimą lub na wilgotnej posadzce. Chodziki rehabilitacyjne coraz częściej uzupełniane są dodatkowymi akcesoriami, które mają ułatwić codzienne funkcjonowanie. Są to np. koszyki i worki na zakupy.

Ważnym aspektem, na który należy zwrócić uwagę kupując balkonik rehabilitacyjny jest jego wysokość. Użytkownik nie może pochylać się nad nim i zginać kolan (co świadczy o zbyt niskim balkoniku), jak również nie może utrzymywać barków uniesionych ku górze (co świadczy o zbyt wysokim balkoniku). Doborem odpowiednich parametrów zajmują się specjaliści, w tym fizjoterapeuci lub sprzedawcy w miejscach takich jak sklep ortopedyczny.

Dofinansowanie na chodzik rehabilitacyjny

Osoby potrzebujące wsparcia w postaci chodzika rehabilitacyjnego mogą skorzystać z dofinansowania Narodowego Funduszu Zdrowia, o ile na bieżąco opłacają składki zdrowotne. Dofinansowanie przysługuje raz na 5 lat i wynosi maksymalnie 70% ceny zakupu sprzętu rehabilitacyjnego. Nie może jednak przekroczyć sumy 240 zł.

Zlecenie na refundację możemy uzyskać w placówce posiadającej umowę z NFZ. Może je wypisać osoba upoważniona, a więc zwykle pielęgniarka, fizjoterapeuta lub lekarz prowadzący. Po potwierdzeniu zlecenia przez oddział NFZ, osoba zainteresowana dofinansowaniem ponownie musi potwierdzić chęć kupna sprzętu. Teraz pozostaje już tylko wybrać się do sklepu lub placówki sprzedającej balkoniki rehabilitacyjne i dobrać odpowiedni dla siebie.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Dorda R., Wolański W., Analiza stereomechaniczna konstrukcji pojazdu rehabilitacyjnego dla dzieci, Aktualne Problemy Biomechaniki, 3/2009.
  2. Maxey L., Magnusson J., Pooperacyjna rehabilitacja pacjentów ortopedycznych, Wydawnictwo DB Publishing, Warszawa 2018.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *