Szukaj

Jak przygotować się do wizyty u fizjoterapeuty?

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Wielu pacjentów zastanawia się, jak przygotować się do wizyty u fizjoterapeuty. Szczególnie, jeśli wcześniej nie mieli styczności z takim specjalistą. Na wizytę rejestrujemy się internetowo, telefonicznie lub osobiście, po czym zazwyczaj otrzymujemy SMS lub telefon z przypomnieniem o wizycie. Co dalej?

Jak przygotować się do wizyty u fizjoterapeuty?

Jak przygotować się do wizyty u fizjoterapeuty?

Do wizyty u fizjoterapeuty nie trzeba się wyjątkowo przygotowywać. Należy jedynie pamiętać o odpowiednim stroju oraz pozytywnym nastawieniu. Niektóre schorzenia i dolegliwości będą wymagać dłuższego czasu leczenia, dlatego warto uzbroić się w cierpliwość i dawkę motywacji, od której w dużej mierze zależą postępy rehabilitacji.

Odpowiedni strój

Przede wszystkim warto wziąć ze sobą strój sportowy. W zależności od dolegliwości, z którą się zgłaszamy, mogą to być dresy, krótkie spodenki lub inny wygodny strój umożliwiający wykonywanie zaleconych ćwiczeń. Krótkie spodenki warto wziąć w przypadku problemów ze stawami kolanowymi czy stawami biodrowymi oraz wszelkich innych dotyczących kończyn dolnych. Dzięki temu możliwe będzie sprawne wykonanie technik manualnych i zdiagnozowanie dolegliwości. W przypadku górnej części garderoby zaleca się ubranie koszulki na ramiączkach lub z krótkim rękawkiem. Może się okazać, że konieczne będzie zdjęcie koszulki, zwłaszcza w przypadku problemów z kręgosłupem. Należy wziąć również wygodne obuwie.

Historia choroby

Jeśli posiadamy karty historii choroby, przebyliśmy inne udokumentowane schorzenia lub mamy za sobą badania laboratoryjne czy badania obrazowe, warto wziąć ze sobą wszelkie wyniki. Dokumentacja z dotychczasowego leczenia będzie dużym ułatwieniem dla fizjoterapeuty – dzięki temu rzetelniej oceni stan zdrowia pacjenta i szybciej dobierze zalecane ćwiczenia czy techniki manualne.

Wstępny wywiad

Każda pierwsza wizyta u fizjoterapeuty rozpoczyna się zebraniem przez specjalistę szczegółowego wywiadu. Padną pytania dotyczące aktualnego urazu czy choroby, chorób przewlekłych, przyjmowanych leków i codziennej aktywności fizycznej. W przypadku fizjoterapii uroginekologicznej typowe będą intymne pytania dotyczące ciąż i porodów, współżycia oraz oddawania moczu czy stolca.

Pytania

Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty to idealny moment na zadawanie pytań. Jeśli coś jest niejasne, chcemy o cokolwiek dopytać lub upewnić się w wybranym temacie, warto zadawać fizjoterapeucie dużo pytań. Z pewnością udzieli on dokładnych odpowiedzi. Warto spytać o przyczynę dolegliwości, czas trwania ogólnej terapii, zalecenia do domu oraz wszystko inne, co uznamy za wartościowe dla naszej terapii.

tubapay
tubapay

Termin wizyty

Zawsze mówi się o tym, że w dobrym guście jest punktualność. Im później przyjdziemy na naszą wizytę, tym krócej będzie ona trwała. Warto szanować zarówno swój czas, jak i czas fizjoterapeuty. Dlatego na pierwszą wizytę poleca się przyjść około 10 minut wcześniej. Dzięki temu będziemy mogli w spokoju wypełnić otrzymaną dokumentację i wszelkie ankiety.

Zobacz również: Ile trwa wizyta u fizjoterapeuty?

Jak przygotować się do wizyty u fizjoterapeuty uroginekologicznego?

Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego różni się zazwyczaj głównie tym, że wykonane zostaje badanie per vaginam lub badanie per rectum. W związku z tym kobieta mając to na uwadze powinna zadbać o higienę okolic intymnych. Menstruacja nie jest przeciwwskazaniem do takiego badania, jednak podczas okresu okolice narządów rodnych są bardziej wrażliwe, co może uniemożliwić postawienie dokładnej diagnozy. Często kobiety czują niechęć do badania się podczas miesiączki, dlatego dla własnego komfortu na wizytę warto wybrać się w dni niemenstruacyjne. Kobiety w ciąży nie są poddawane badaniom wewnętrznym.

Dalsza część wizyty nie różni się niczym od wizyty u tradycyjnego fizjoterapeuty. Po szczegółowym wywiadzie i badaniu per rectum / per vaginam wdraża się postępowanie rehabilitacyjne obejmujące terapię manualną, techniki pomocnicze i kinezyterapię.

Fizjoterapia Wrocław



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Paszkowska M., Nowy status fizjoterapeuty w Polskim systemie ochrony zdrowia, Wiadomości Lekarskie, 7/2020.
  2. Wiśniewski E., Wytyczne Krajowej Rady Fizjoterapeutów do udzielania świadczeń zdrowotnych z zakresu fizjoterapii i ich opisywania w dokumentacji medycznej, Warszawa 2018.
  3. Trylińska-Tekielska E., Gidziński P., Oczekiwania wobec fizjoterapeuty i poczucie dobrostanu chorych objętych opieką paliatywną, Medycyna Paliatywna w Praktyce, 1/2017.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

3 Responses

  1. nie miałam jeszcze takiej wizyty, ale nie wiedziałam, że trzeba zabrać ze sobą historię choroby, dziękuję za podpowiedź 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.