Szukaj

Fizjoterapeuta uroginekologiczny

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Fizjoterapeuta uroginekologiczny to specjalista zajmujący się profilaktyką, diagnostyką i leczeniem głównie schorzeń kobiecych w obrębie dna miednicy, choć może pomagać także mężczyznom czy dzieciom. Wykorzystuje nieinwazyjne, bezbolesne metody, głównie z zakresu terapii manualnej i masażu, aby przywrócić równowagę mięśniową i pozbyć się wszelkich dolegliwości. Dodatkowo może wspomagać się USG, aparatami do elektrostymulacji czy pessarami.

Fizjoterapeuta uroginekologiczny

Czym zajmuje się fizjoterapeuta uroginekologiczny?

Fizjoterapeuta uroginekologiczny zajmuje się przede wszystkim problemami w obrębie mięśni dna miednicy, takimi jak:

W obszarze zainteresowań znajdują się również wszelkie dolegliwości pojawiające się po przebyciu operacji uroginekologicznych, jak i przygotowywanie pacjentek do tych operacji. Fizjoterapeuci uroginekologiczni zajmują się także kobietami w ciąży i po porodzie. Można się do nich zwrócić przy:

  • dolegliwościach ciążowych – m.in. obrzęki, rwa kulszowa, ból miednicy lub kości ogonowej, ból pleców, migreny, problemy z oddychaniem;
  • nieobróceniu się dziecka główkowo;
  • dolegliwościach poporodowych – m.in. pęknięcie lub nacięcie krocza, blizna po cięciu cesarskim, osłabione mięśnie dna miednicy.

Taki specjalista przygotuje kobietę do zajścia w ciążę i poprowadzi ciążę już od pierwszego trymestru jej trwania. Dobierze zalecaną i bezpieczną aktywność fizyczną, zapobiegnie wystąpieniu dolegliwości ciążowych i sprawi, że kobieta będzie świadomie i w pełni przygotowana przechodzić poród – bez względu na jego rodzaj. Ważnym etapem przygotowania do porodu jest nauka świadomego oddychania i nauka masażu krocza, co zapobiega jego pękaniu.

Patronite
Patronite

Warto wiedzieć, że fizjoterapeuta uroginekologiczny może zajmować się również problemami mężczyzn – np. przed i po operacjach prostatektomii, przy nietrzymaniu moczu lub bólach kości ogonowej. W dzisiejszych czasach z problemem nietrzymania moczu zmagają się także dzieci. Warto odwiedzić wówczas fizjoterapeutę uroginekologicznego specjalizującego się w pracy z najmłodszymi pacjentami.

Wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego

Na samym początku fizjoterapeuta uroginekologiczny przeprowadza z pacjentem szczegółowy wywiad. Obejmuje on między innymi pytania o stan zdrowia, aktualny problem, który skłonił do wizyty, rodzaj wykonywanej pracy oraz aktywność na co dzień. W przypadku kobiet padają dodatkowe pytania o ciąże, porody i operacje / schorzenia uroginekologiczne. Można spodziewać się także intymnych pytań, np. o jakość stosunków seksualnych czy miesiączkowanie. To nic strasznego, ułatwi jednak trafną diagnostykę. Bardzo często już na etapie wywiadu specjalista może wskazać źródło problemu pacjenta. Aby jednak mieć całkowitą pewność co do tego, wykonuje się badanie per vaginam lub per rectum. U kobiet w ciąży nie jest to konieczne, ponieważ zwykle wiemy, z czego wynika dany problem.

Następnie można przejść do części właściwej, czyli fizjoterapii. Stosowane metody dobiera się w zależności od dolegliwości. Przykładowo, jeśli pacjenta zmaga się z obniżeniem narządów rodnych, podstawą będzie nauka aktywacji mięśni dna miednicy, a następnie trening w pozycjach odwróconych. Z kolei silne bóle miesiączkowe można zażegnać rozluźniającą terapią manualną, nastawieniem stawów miednicy oraz kinesiotapingiem. Każda wizyta zawsze kończy się zaleceniami do domu, które zwykle dotyczą zmiany nawyków oraz kilku prostych ćwiczeń podtrzymujących efekty terapii.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Szymanowski P., Wójcik A., Szepieniec W., Jóźwik M., Kompleksowe leczenie schorzeń uroginekologicznych, Rehabilitacja, 3/2014.
  2. Fiodorenko-Dumas Ż., Paprocka-Borowicz M., Postępowanie fizjoterapeutyczne w nietrzymaniu moczu, Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 1/2014.
  3. Baranowski W., Rogowski A., Uroginekologia, Wydawnictwo Medical Tribune Polska, Warszawa 2018.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.