Techniki kinesiotapingu wykorzystywane są do wykonywania aplikacji kinesiotapingu. Jest to metoda fizjoterapii zajmująca się dynamicznym plastrowaniem, czyli stosowaniem specjalnych, samoprzylepnych taśm w celu profilaktyki i wspomagania leczenia wielu dolegliwości. Najczęściej kinesiotaping stosuje się u sportowców, jednakże coraz częściej znajduje zastosowanie w wielu działach medycyny.
Cele kinesiotapingu
Do głównych celów metody zalicza się między innymi:
- normalizację funkcji mięśni;
- poprawę przepływu krwi i limfy;
- redukcję bólu;
- poprawę propriocepcji;
- wspieranie procesów gojenia się tkanek;
- przywracanie tkankom normalnego funkcjonowania.
Podsumowując, można zatem stwierdzić, że kinesiotaping służy przede wszystkim do wspomagania układu mięśniowo-powięziowego poprzez zastosowanie różnego rodzaju aplikacji.
Kinesiotaping jest metodą wykorzystywaną m.in. w neurologii u pacjentów z niedowładami po udarach mózgu (również połowiczymi) i u pacjentów z uszkodzeniami obwodowego układu nerwowego oraz w onkologii, głównie po mastektomii w celu likwidacji wtórnego obrzęku limfatycznego w dole pachowym. W następnej kolejności warto wspomnieć o ortopedii i traumatologii, ponieważ właśnie tam najczęściej stosuje się wszelkie aplikacje. Oklejanie plastrami do kinesiotapingu wykorzystywane jest również w pediatrii, położnictwie (łagodzenie bólów u kobiet w ciąży) oraz ginekologii (np. do zmniejszania bólów menstruacyjnych).
Zobacz również: Kinesiotaping w ciąży.
Techniki kinesiotapingu
W fizjoterapii wyróżnia się 6 głównych technik tej metody:
- Mechaniczną – stosuje się ją zwykle w celu zwiększania elastyczności tkanek i do pozycjonowania neutralnego mięśni, stawów i więzadeł. Cięcie plastra przypomina kształt litery „Y”, a rozciągnięcie wynosi 50-75% pierwotnej długości.
- Powięziową – zmniejsza napięcie powięzi. Zakładanie plastra odbywa się po ustaleniu części ciała w maksymalnym rozciągnięciu lub zastosowania oscylacji. Rozciągnięcie plastra wynosi 25-50% pierwotnej długości.
- Przestrzenną – stosuje się ją w miejscach zmienionych procesem zapalnym, obrzękiem, a także na punkty bolesne o lokalizacji mięśniowej. Rozciągnięcie plastra wynosi od 25 do 50% pierwotnej długości.
- Więzadłowo-ścięgnową – stosowaną celem stymulacji mechanoreceptorów, zwykle po technikach rozluźniających. Rozciągnięcie plastra może być różne – 25%, 50%, 75%, a nawet 100% w okolicy więzadeł lub nad ścięgnami.
- Funkcjonalną – wspomaga lub ogranicza zakres ruchomości w stawach. Rozciągnięcie plastra wynosi 50-75%.
- Limfatyczną – jak wskazuje nazwa, ta technika służy do profilaktyki obrzęków limfatycznych. Wymaga bardzo delikatnego rozciągnięcia plastra, zwykle w granicach 0-15% pierwotnej długości.
Sposoby nacięć plastrów
Sposób nacięcia plastrów zależy między innymi od warunków anatomicznych, wskazań klinicznych, pożądanego skutku terapeutycznego i rodzaju techniki korekcyjnej stosowanej w danej aplikacji.
Nacięcie w kształcie litery „Y” stosuje się najczęściej na mięśnie i więzadła celem zwiększenia bądź zmniejszenia ich stymulacji. Zamiennie można stosować nacięcie w kształcie litery „I”. Ta druga może być wykorzystywana również w terapii przeciwobrzękowej, korekcji funkcjonalnej oraz po zabiegach chirurgicznych.
Nacięcie w kształcie litery „X” używa się na mięśnie o kilku brzuścach, które działają na różne stawy. Wykorzystuje się je w aplikacjach, w których na skutek specyficznego wzorca ruchu mogą się przemieszczać punkty charakterystyczne dla tego oklejania.
Zobacz również: Jak oklejać plastrami do kinesiotapingu.
Wyżej wymieniono najpopularniejsze i najczęściej stosowane techniki kinesiotapingu. Istnieje jeszcze wiele innych sposobów i rodzajów nacięć. Jednak mimo przekazywanej przez nas wiedzy na temat kinesiotapingu, najlepszym rozwiązaniem jest zdobycie jej w znacznie bardziej rozszerzonym zakresie na certyfikowanych, międzynarodowych szkoleniach gdzie uzyskuje się informacje o tym jak prawidłowo oklejać plastrami do kinesiotapingu i jakie aplikacje używać przy danym schorzeniu.
Kod rabatowy na kurs kinesiotapingu
Z tego względu, specjalnie dla naszych czytelników Portalu Fizjoterapeuty wynegocjowaliśmy 10% zniżki na kursy, szkolenia i konferencje z najnowocześniejszymi metodami w Kinesio® University prowadzone przez certyfikowanych instruktorów, którzy byli szkoleni przez samego dr Kenzo Kase – wynalazcę metody kinesiotapingu. W celu uzyskania zniżki podczas zapisów na stronie kinesio.com.pl/kursy wystarczy podać kod: FIZJOTERAPEUTY
Bibliografia
- Mosiejczuk H., Lubińska A., Ptak M., Szylińska A., Kemicer-Chmielewska E., Laszczyńska M., Rotter I., Kinesiotaping jako interdyscyplinarna metoda terapeutyczna, Pomeranian Journal Life of Life Sciences, 1/2016.
Polecane produkty:
Plastry do kinesiotapingu
Zapewniają skuteczną i bezinwazyjną metodę w walce z bólem układu mięśniowo-nerwowego. Dodatkowo korzystnie wpływają na poprawę krążenia krwi oraz limfy, zapewniając przy tym wygodę podczas noszenia. Zobacz więcej... | |
Plastry kinesiotaping
Taśmy Kinesio Tex Classic to oryginalne, japońskie plastry znane i cenione od lat przez fizjoterapeutów na całym świecie. Stworzone zostały i do tej pory nadzorowane są przez doktora Kenzo Kase. Taśmy te zapewniają skuteczną i bezinwazyjną metodę w walce Zobacz więcej... |