Szukaj

Techniki kinesiotapingu

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Techniki kinesiotapingu wykorzystywane są do wykonywania aplikacji kinesiotapingu. Jest to metoda fizjoterapii zajmująca się dynamicznym plastrowaniem, czyli stosowaniem specjalnych, samoprzylepnych taśm w celu profilaktyki i wspomagania leczenia wielu dolegliwości. Najczęściej kinesiotaping stosuje się u sportowców, jednakże coraz częściej znajduje zastosowanie w wielu działach medycyny.

Techniki kinesiotapingu

Cele kinesiotapingu

Do głównych celów metody zalicza się między innymi:

  • normalizację funkcji mięśni;
  • poprawę przepływu krwi i limfy;
  • redukcję bólu;
  • poprawę propriocepcji;
  • wspieranie procesów gojenia się tkanek;
  • przywracanie tkankom normalnego funkcjonowania.

Podsumowując, można zatem stwierdzić, że kinesiotaping służy przede wszystkim do wspomagania układu mięśniowo-powięziowego poprzez zastosowanie różnego rodzaju aplikacji.

Kinesiotaping jest metodą wykorzystywaną m.in. w neurologii u pacjentów z niedowładami po udarach mózgu (również połowiczymi) i u pacjentów z uszkodzeniami obwodowego układu nerwowego oraz w onkologii, głównie po mastektomii w celu likwidacji wtórnego obrzęku limfatycznego w dole pachowym. W następnej kolejności warto wspomnieć o ortopedii i traumatologii, ponieważ właśnie tam najczęściej stosuje się wszelkie aplikacje. Oklejanie plastrami do kinesiotapingu wykorzystywane jest również w pediatrii, położnictwie (łagodzenie bólów u kobiet w ciąży) oraz ginekologii (np. do zmniejszania bólów menstruacyjnych).

Zobacz również: Kinesiotaping w ciąży.

Techniki kinesiotapingu

W fizjoterapii wyróżnia się 6 głównych technik tej metody:

Patronite
Patronite
  1. Mechaniczną – stosuje się ją zwykle w celu zwiększania elastyczności tkanek i do pozycjonowania neutralnego mięśni, stawów i więzadeł. Cięcie plastra przypomina kształt litery „Y”, a rozciągnięcie wynosi 50-75% pierwotnej długości.
  2. Powięziową – zmniejsza napięcie powięzi. Zakładanie plastra odbywa się po ustaleniu części ciała w maksymalnym rozciągnięciu lub zastosowania oscylacji. Rozciągnięcie plastra wynosi 25-50% pierwotnej długości.
  3. Przestrzenną – stosuje się ją w miejscach zmienionych procesem zapalnym, obrzękiem, a także na punkty bolesne o lokalizacji mięśniowej. Rozciągnięcie plastra wynosi od 25 do 50% pierwotnej długości.
  4. Więzadłowo-ścięgnową – stosowaną celem stymulacji mechanoreceptorów, zwykle po technikach rozluźniających. Rozciągnięcie plastra może być różne – 25%, 50%, 75%, a nawet 100% w okolicy więzadeł lub nad ścięgnami.
  5. Funkcjonalną – wspomaga lub ogranicza zakres ruchomości w stawach. Rozciągnięcie plastra wynosi 50-75%.
  6. Limfatyczną – jak wskazuje nazwa, ta technika służy do profilaktyki obrzęków limfatycznych. Wymaga bardzo delikatnego rozciągnięcia plastra, zwykle w granicach 0-15% pierwotnej długości.

Sposoby nacięć plastrów

Sposób nacięcia plastrów zależy między innymi od warunków anatomicznych, wskazań klinicznych, pożądanego skutku terapeutycznego i rodzaju techniki korekcyjnej stosowanej w danej aplikacji.

Nacięcie w kształcie litery „Y” stosuje się najczęściej na mięśnie i więzadła celem zwiększenia bądź zmniejszenia ich stymulacji. Zamiennie można stosować nacięcie w kształcie litery „I”. Ta druga może być wykorzystywana również w terapii przeciwobrzękowej, korekcji funkcjonalnej oraz po zabiegach chirurgicznych.

Nacięcie w kształcie litery „X” używa się na mięśnie o kilku brzuścach, które działają na różne stawy. Wykorzystuje się je w aplikacjach, w których na skutek specyficznego wzorca ruchu mogą się przemieszczać punkty charakterystyczne dla tego oklejania.

Zobacz również: Jak oklejać plastrami do kinesiotapingu.

Wyżej wymieniono najpopularniejsze i najczęściej stosowane techniki kinesiotapingu. Istnieje jeszcze wiele innych sposobów i rodzajów nacięć. Jednak mimo przekazywanej przez nas wiedzy na temat kinesiotapingu, najlepszym rozwiązaniem jest zdobycie jej w znacznie bardziej rozszerzonym zakresie na certyfikowanych, międzynarodowych szkoleniach gdzie uzyskuje się informacje o tym jak prawidłowo oklejać plastrami do kinesiotapingu i jakie aplikacje używać przy danym schorzeniu.

Kod rabatowy na kurs kinesiotapingu

Z tego względu, specjalnie dla naszych czytelników Portalu Fizjoterapeuty wynegocjowaliśmy 10% zniżki na kursy, szkolenia i konferencje z najnowocześniejszymi metodami w Kinesio® University prowadzone przez certyfikowanych instruktorów, którzy byli szkoleni przez samego dr Kenzo Kase – wynalazcę metody kinesiotapingu. W celu uzyskania zniżki podczas zapisów na stronie kinesio.com.pl/kursy wystarczy podać kod: FIZJOTERAPEUTY

Bibliografia

  1. Mosiejczuk H., Lubińska A., Ptak M., Szylińska A., Kemicer-Chmielewska E., Laszczyńska M., Rotter I., Kinesiotaping jako interdyscyplinarna metoda terapeutyczna, Pomeranian Journal Life of Life Sciences, 1/2016.


Polecane produkty:
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.