Techniki kinesiotapingu

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Techniki kinesiotapingu wykorzystywane są do wykonywania aplikacji kinesiotapingu. Jest to metoda fizjoterapii zajmująca się dynamicznym plastrowaniem, czyli stosowaniem specjalnych, samoprzylepnych taśm w celu profilaktyki i wspomagania leczenia wielu dolegliwości. Najczęściej kinesiotaping stosuje się u sportowców, jednakże coraz częściej znajduje zastosowanie w wielu działach medycyny.

Techniki kinesiotapingu

Cele kinesiotapingu

Do głównych celów metody zalicza się między innymi:

 • normalizację funkcji mięśni;
 • poprawę przepływu krwi i limfy;
 • redukcję bólu;
 • poprawę propriocepcji;
 • wspieranie procesów gojenia się tkanek;
 • przywracanie tkankom normalnego funkcjonowania.

Podsumowując, można zatem stwierdzić, że kinesiotaping służy przede wszystkim do wspomagania układu mięśniowo-powięziowego poprzez zastosowanie różnego rodzaju aplikacji.

Kinesiotaping jest metodą wykorzystywaną m.in. w neurologii u pacjentów z niedowładami po udarach mózgu (również połowiczymi) i u pacjentów z uszkodzeniami obwodowego układu nerwowego oraz w onkologii, głównie po mastektomii w celu likwidacji wtórnego obrzęku limfatycznego w dole pachowym. W następnej kolejności warto wspomnieć o ortopedii i traumatologii, ponieważ właśnie tam najczęściej stosuje się wszelkie aplikacje. Oklejanie plastrami do kinesiotapingu wykorzystywane jest również w pediatrii, położnictwie (łagodzenie bólów u kobiet w ciąży) oraz ginekologii (np. do zmniejszania bólów menstruacyjnych).

Zobacz również: Kinesiotaping w ciąży.

Techniki kinesiotapingu

W fizjoterapii wyróżnia się 6 głównych technik tej metody:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
 1. Mechaniczną – stosuje się ją zwykle w celu zwiększania elastyczności tkanek i do pozycjonowania neutralnego mięśni, stawów i więzadeł. Cięcie plastra przypomina kształt litery „Y”, a rozciągnięcie wynosi 50-75% pierwotnej długości.
 2. Powięziową – zmniejsza napięcie powięzi. Zakładanie plastra odbywa się po ustaleniu części ciała w maksymalnym rozciągnięciu lub zastosowania oscylacji. Rozciągnięcie plastra wynosi 25-50% pierwotnej długości.
 3. Przestrzenną – stosuje się ją w miejscach zmienionych procesem zapalnym, obrzękiem, a także na punkty bolesne o lokalizacji mięśniowej. Rozciągnięcie plastra wynosi od 25 do 50% pierwotnej długości.
 4. Więzadłowo-ścięgnową – stosowaną celem stymulacji mechanoreceptorów, zwykle po technikach rozluźniających. Rozciągnięcie plastra może być różne – 25%, 50%, 75%, a nawet 100% w okolicy więzadeł lub nad ścięgnami.
 5. Funkcjonalną – wspomaga lub ogranicza zakres ruchomości w stawach. Rozciągnięcie plastra wynosi 50-75%.
 6. Limfatyczną – jak wskazuje nazwa, ta technika służy do profilaktyki obrzęków limfatycznych. Wymaga bardzo delikatnego rozciągnięcia plastra, zwykle w granicach 0-15% pierwotnej długości.

Sposoby nacięć plastrów

Sposób nacięcia plastrów zależy między innymi od warunków anatomicznych, wskazań klinicznych, pożądanego skutku terapeutycznego i rodzaju techniki korekcyjnej stosowanej w danej aplikacji.

Nacięcie w kształcie litery „Y” stosuje się najczęściej na mięśnie i więzadła celem zwiększenia bądź zmniejszenia ich stymulacji. Zamiennie można stosować nacięcie w kształcie litery „I”. Ta druga może być wykorzystywana również w terapii przeciwobrzękowej, korekcji funkcjonalnej oraz po zabiegach chirurgicznych.

Nacięcie w kształcie litery „X” używa się na mięśnie o kilku brzuścach, które działają na różne stawy. Wykorzystuje się je w aplikacjach, w których na skutek specyficznego wzorca ruchu mogą się przemieszczać punkty charakterystyczne dla tego oklejania.

Zobacz również: Jak oklejać plastrami do kinesiotapingu.

Wyżej wymieniono najpopularniejsze i najczęściej stosowane techniki kinesiotapingu. Istnieje jeszcze wiele innych sposobów i rodzajów nacięć. Jednak mimo przekazywanej przez nas wiedzy na temat kinesiotapingu, najlepszym rozwiązaniem jest zdobycie jej w znacznie bardziej rozszerzonym zakresie na certyfikowanych, międzynarodowych szkoleniach gdzie uzyskuje się informacje o tym jak prawidłowo oklejać plastrami do kinesiotapingu i jakie aplikacje używać przy danym schorzeniu.

Kod rabatowy na kurs kinesiotapingu

Z tego względu, specjalnie dla naszych czytelników Portalu Fizjoterapeuty wynegocjowaliśmy 10% zniżki na kursy, szkolenia i konferencje z najnowocześniejszymi metodami w Kinesio® University prowadzone przez certyfikowanych instruktorów, którzy byli szkoleni przez samego dr Kenzo Kase – wynalazcę metody kinesiotapingu. W celu uzyskania zniżki podczas zapisów na stronie kinesio.com.pl/kursy wystarczy podać kod: FIZJOTERAPEUTY

Bibliografia

 1. Mosiejczuk H., Lubińska A., Ptak M., Szylińska A., Kemicer-Chmielewska E., Laszczyńska M., Rotter I., Kinesiotaping jako interdyscyplinarna metoda terapeutyczna, Pomeranian Journal Life of Life Sciences, 1/2016.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *