Fotodepilacja Wrocław

Kinesiotaping to coś pośredniego między treningiem, a rehabilitacją. Zabiegi wykonywane tą techniką mają za zadanie stymulować mięśnie i wzmacniać stawy, ale bez nadmiernego podnoszenia ciśnienia czy wielkiego wysiłku, a przede wszystkim bez potrzebny wykonywania forsownych ruchów.

Kinesiotaping co to jest

Jakie mechanizmy wykorzystuje kinesiotaping?

Podstawową funkcją mięśni jest ruch. To prawda, ale takie stwierdzenie dotyczy przede wszystkim mięśni poprzecznie prążkowanych, natomiast są jeszcze mięśnie gładkie, z których istnienia normalnie nie zdajemy sobie sprawy, bo też ich praca nie zależy od naszej woli, ale od konkretnych bodźców. Oba typy tkanki mięśniowej współdziałają ze sobą, pozwalając na skuteczną termoregulację (przez wpływ na średnicę naczyń krwionośnych), regulując przepływ krwi i limfy, a w ten sposób wpływając także na ogólne samopoczucie.

Przebieg zabiegu

Nazwać kinesiotaping zabiegiem to duże słowo: po przyłożeniu „plastra” wszystko odbywa się samoczynnie. Wybór miejsca i dobór odpowiedniej taśmy elastycznej oczywiście trzeba pozostawić specjalistom, ale już później można z taką taśmą normalnie funkcjonować. Natomiast mechanizmy działania kinesiotapingu są w dużej mierze autonomiczne: nałożenie plastra stosując właściwą technikę kształtuje przepływ krwi w jego okolicy, więc nie trzeba w żaden szczególny sposób skupiać się na terapii.

Efekty lecznicze kinesiotapingu

Badań nad skutecznością tej metody przeprowadzono wiele, ale do każdego z nich można mieć mniejsze lub większe zastrzeżenia związane z metodologią lub opracowaniem statystycznym danych. Dopiero niedawno poddano wyniki metaanalizie, czyli przeanalizowano w jednym badaniu wszystkie dane uzyskane z innych eksperymentów, potwierdzając, że choć kinesiotaping wcale nie jest skuteczniejszy w uśmierzaniu bólu niż choćby leczenie farmakologiczne, to wywołuje efekty znaczniejsze niż placebo. Wniosek jest jasny: przynajmniej jeśli chodzi o leczenie bólu o średnim nasileniu, kinesiotaping jest rozsądną alternatywą dla dotychczas stosowanych metod.

Sklep Spirulina

Nie udało się potwierdzić skuteczności taśm elastycznych jako środka wspomagającego odchudzanie, nie wywołują one także istotnych efektów w obrębie struktur układu ruchowego: wzmocnienie stawów jest nieznaczne, ale możliwe bez zwiększania zakresu ruchu w stawie, więc metoda ta może również znaleźć zastosowanie w niektórych specyficznych przypadkach.

Nie bez znaczenia jest to, co nazywamy efektem placebo: ponieważ kinesiotaping jest z gruntu metodą nieszkodliwą, bo nieinwazyjną i niewykorzystującą aktywne substancje chemiczne, jest to dobry sposób na podniesienie komfortu życia przez zwiększenie subiektywnego odczucia wygody i zdrowia. Dla nowoczesnej medycyny coraz częściej staje się to ważnym elementem oceny skuteczności terapii, więc kinesiotaping cieszy się coraz szerszym uznaniem.

Skąd wzięła się popularność metody Kinesiology Taping?

Jest to – mówiąc krótko – modna metoda. Została zastosowana na szeroką skalę na Olimpiadach w 2008 i 2012 roku, co było tylko chwytem reklamowym, ale, jak widać dziś, bardzo skutecznym. W zasadzie cała metoda bazuje na prostych mechanizmach biologicznych. Taśmy mają w zamyśle stanowić „drugie ścięgno”, wzmacniając istniejące połączenia elementów układu ruchowego.

Taki mechanizm łatwo zrozumieć i nietrudno uwierzyć w jego skuteczność, nawet jeśli badania naukowe nie dają wcale jednoznacznej odpowiedzi co do skuteczności tego rodzaju zabiegów. Ceny zabiegów w porównaniu do terapii konwencjonalnej nie są wysokie, co również przyczyniło się do wzrostu zainteresowania tą metodą, a niestosowanie środków chemicznych dodatkowo zyskuje sympatyków metody wśród osób asekuracyjnie podchodzących do metod terapii klasycznej.

Polecane produkty:

Aktualizacja:

Rehabilitacja Wrocław