Szukaj
Szukaj

Dół pachowy

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Dół pachowy (łac. fossa axillaris) stanowi ważną część ciała człowieka. Szczelina, która oddziela górną część opuszczonego ramienia od ściany klatki piersiowej, w miarę podnoszenia ramienia poszerza się w szerokie pole. Pod wpływem ciśnienia atmosferycznego skóra wpukla się w obręb tego pola i wytwarza dół pachowy.

 

Dół pachowy – anatomia (budowa)

Dół pachowy jest ograniczony z przodu fałdem utworzonym przez brzeg mięśnia piersiowego większego, z tyłu zaś – drugim fałdem utworzonym przez brzeg przedni mięśnia najszerszego grzbietu.

Przyśrodkowo wgłębienie to spłaszcza się stopniowo w kierunku ściany bocznej klatki piersiowej, której warstwę powierzchowną tworzy mięsień zębaty przedni. W kierunku powierzchni przedniej ramienia dół pachowy przechodzi w bruzdę biegnącą przyśrodkowo od mięśnia dwugłowego, aż do dołu łokciowego. To tak zwana bruzda przyśrodkowa mięśnia dwugłowego ramienia.

Sklepienie dołu stanowi dno (podstawa jamy pachowej) utworzone przez delikatną skórę. U dorosłego człowieka jest ona owłosiona, wyposażona w liczne gruczoły potowe, łojowe i apokrynowe. Zrasta się z nią powięź pachowa.

W przejściu dołu pachowego w ścianę boczną klatki piersiowej poprzez mięsień zębaty przedni wyczuć można żebra. W głębi dołu, przy odwiedzionym ramieniu, widać czasem okrągławe wypuklenie wytworzone przez głowę kości ramiennej. Nieraz nie można jej zauważyć, jednak zawsze można ją wyczuć.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Ograniczenie dołu pachowego można zatem podsumować:

  • od przodu – fałd pachowy przedni, utworzony przez brzeg dolny mięśnia piersiowego większego;
  • od tyłu – fałd pachowy tylny, utworzony przez dolny brzeg mięśnia najszerszego grzbietu.

Zawartość dołu pachowego

Między tym uwypukleniem, a brzegiem mięśnia piersiowego większego ciągnie się dość gruby fałd w kierunku ramienia, widoczny przez skórę na osobie żywej. Tak samo jak głowę kości ramiennej i powrózek naczyniowo-nerwowy, również i węzły chłonne znajdujące się w dole pachowym można wyczuć – szczególnie w położeniu przywiedzionym ramienia, kiedy nie ma napięcia w mięśniach, powięzi pachowej, naczyniach i nerwach.

W dole pachowym znajdują się więc: tętnica i żyła pachowa, pęczek splotu ramiennego, a także węzły chłonne pachowe.

Zobacz również: Jama pachowa.

Widoczność dołu pachowego

Dół pachowy jest najgłębszy przy ramieniu odwiedzionym do 45 stopni. W tym położeniu bowiem oba fałdy ograniczające go występują najsilniej. Przy dalszym podnoszeniu ramienia staje się on coraz płytszy, ponieważ fałdy te coraz bardziej się cofają i przylegają do klatki piersiowej.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
  2. Ignasiak Z., Janusz A., Jarosińska A., Anatomia człowieka, Wydawnictwo AWF Wrocław, Wrocław 2002.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *