Szukaj
Szukaj

Ile trwa wizyta u fizjoterapeuty?

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Ile trwa wizyta u fizjoterapeuty i od czego zależy jej długość? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Długość wizyty fizjoterapeutycznej w placówkach i gabinetach prywatnych ustala fizjoterapeuta albo odgórnie albo indywidualnie, po zapoznaniu się ze stanem zdrowia pacjenta. Podobnie wygląda sytuacja w trakcie leczenia w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Wówczas długość wizyty zależy od ilości i rodzaju wybranych zabiegów.

Ile trwa wizyta u fizjoterapeuty

Ile trwa wizyta u fizjoterapeuty?

Najczęściej długość prywatnej wizyty u fizjoterapeuty waha się w przedziale 30-60 minut. Zazwyczaj nie spotyka się krótszych wizyt, jako że terapia manualna i wykorzystywane metody pomocnicze muszą odnieść oczekiwane rezultaty. Wiele ośrodków, placówek i gabinetów fizjoterapeutycznych oferuje wizyty trwające 45 minut. W największym stopniu poleca się jednak wizyty trwające 50-60 minut. Wówczas fizjoterapeuta ma czas aby:

  • zapoznać się z pacjentem (przy pierwszej wizycie) lub dokładnie wypytać o zdrowie i samopoczucie oraz efekty pracy od poprzedniej wizyty (przy kolejnych spotkaniach);
  • przeprowadzić szczegółowy wywiad i wprowadzić go do elektronicznej dokumentacji medycznej;
  • w zależności od potrzeby wykonać testy funkcjonalne i ocenić stan pacjenta;
  • przeprowadzić dokładną terapię, w tym m.in. terapię manualną, zabiegi fizykalne, elementy masażu, ćwiczenia usprawniające, kinesiotaping;
  • przekazać pacjentowi „zadanie domowe”, czyli zachowania lub ćwiczenia, których pacjent będzie musiał przestrzegać w domu, aby utrzymać efekt terapii lub poprawić swój stan zdrowia;
  • wprowadzić informacje dotyczące m.in. przebiegu wizyty do bazy danych (istnieje obowiązek prowadzenia dokumentacji elektronicznej medycznej).

Większą część wizyty u fizjoterapeuty zajmuje oczywiście terapia. Wiele metod powinny być wykonywane przynajmniej kilkanaście minut, aby wpłynąć pozytywnie na stan funkcjonalny pacjenta. Przykładowo, już samo przeprowadzenie odpowiednio dobranych testów funkcjonalnym może zająć około 10 minut.  Innym przykładem jest aplikacja kinesiotapingu, która włącznie z wycięciem i indywidualnym przygotowaniem, może zajmować 5-8 minut na dużych obszarach ciała. Pacjent musi mieć również czas na rozebranie się i zadanie wszystkich pytań. Właśnie z tego względu poleca się wizyty trwające 50-60 minut. Wykluczają one element pośpiechu, zapewniając dokładność i rzetelność prowadzonej fizjoterapii.

Patronite
Patronite

Zobacz również: Jak przygotować się do wizytuj u fizjoterapeuty?

Skrócona wizyta fizjoterapeutyczna

Może się okazać, że dana placówka fizjoterapeutyczna oferuje wizyty trwające do 60 minut. Jest to przesłanie dla pacjenta, że wizyta może trwać 60 minut, ale zazwyczaj jest nieco krótsza. Jej przebieg zależy bowiem od stanu zdrowia pacjenta oraz faktu czy dolegliwość znajduje się w stanie ostrym czy nie. Może się okazać, że oczekiwane efekty fizjoterapeuta uzyska już po 45 minutach lub nie jest w stanie dalej pracować, aby nie zaostrzyć choroby. Jest to całkowicie normalne i ma na względzie wyłącznie dobro pacjenta. Standardowo pacjent opuszcza gabinet kilka minut wcześniej (przed upłynięciem 60 minut), a fizjoterapeuta może wprowadzić informacje o przebiegu wizyty do elektronicznej dokumentacji medycznej przed rozpoczęciem pracy z następnym pacjentem.Polecane produkty:
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *