Szukaj
Szukaj

Terapia narzędziowa

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Terapia narzędziowa to istotny, innowacyjny element terapii manualnej, wspomagający jej działanie. Jest nie tylko urozmaiceniem procesu leczenia. Pozwala również intensywniej oddziaływać na tkanki miękkie, co nie byłoby możliwe przy użyciu rąk własnych terapeuty. Właśnie dlatego terapia narzędziowa cieszy się rosnącą popularnością wśród fizjoterapeutów.

Terapia narzędziowa

Terapia narzędziowa – na czym polega?

Metoda narzędziowa jest dość prosta w wykonaniu, wymaga jednak sporej wiedzy z zakresu anatomii i fizjologii, a także użycia narzędzi o konkretnym kształcie przy poszczególnych problemach zdrowotnych. Dla uzyskania pożądanych celów terapeutycznych znaczenie ma także siła nacisku, kąt przyłożenia narzędzia, a nawet długość opracowania jednej strefy ciała. Wszystkiego nauczyć się można na kursach dla fizjoterapeutów.

Sam zabieg trwa od kilku do kilkunastu minut, w zależności od wielkości opracowywanej części ciała. Po wcześniejszym ręcznym opracowaniu tkanek miękkich fizjoterapeuta bierze zdezynfekowany sprzęt, przykłada go do miejsca docelowego na ciele pacjenta i opracowuje tkanki na wybrany przez siebie sposób. Może to być stały lub pulsacyjny docisk, jak również lekkie czy mocne przesuwanie końcem narzędzia po tkankach. Dozując nacisk, można zmieniać tkanki, na które wywiera się siłę.

Terapia narzędziowa – jak działa?

Działanie terapii narzędziowej jest wielokierunkowe. Przede wszystkim dochodzi do zwiększenia ukrwienia, a więc dotlenienia i odżywienia tkanek, co sprzyja ich lepszej regeneracji. Przewyższają procesy anaboliczne, a tkanka łączna i tkanka mięśniowa staje się bardziej elastyczna. Dodatkowo dochodzi do uwolnienia wiązań krzyżowych pomiędzy poszczególnymi warstwami tkanek łącznych, co można z grubsza określić jako „zerwanie zrostów i sklejeń”. Tkanki mogą funkcjonować prawidłowo dopiero wtedy, gdy są względem siebie ruchome, co wykorzystuje właśnie terapia narzędziowa i inne formy terapii manualnej. Warto także wspomnieć, że terapia narzędziowa poprawia przepływ limfy, przeciwdziała obrzękom, zwiększa aktywność komórek układu odpornościowego, działa przeciwbólowo.

Terapia narzędziowa – wskazania

Terapia narzędziowa znajduje zastosowanie we wspomaganiu leczenia podstawowego (ćwiczeń i klasycznej terapii manualnej) wielu problemów zdrowotnych, takich jak m.in.:

Patronite
Patronite

I wiele innych. W rzeczywistości terapia narzędziowa może wspierać leczenie praktycznie każdego problemu zdrowotnego, z którym pacjent zgłasza się na wizytę do fizjoterapeuty.

Czy terapia narzędziowa boli?

Terapia narzędziowa nie jest ani bardziej, ani mniej bolesna od innych rodzajów terapii mięśniowo-powięziowej, np. opracowania punktów spustowych czy masażu tkanek głębokich. Ostateczne doznania zależą w dużej mierze od progu bólu pacjenta oraz siły nacisku zastosowanej przez terapeutę. W niektórych przypadkach, np. przy silnych zrostach, terapia narzędziowa może powodować ból, jednak nie stanowi zagrożenia dla tkanek – są to odczucia naturalne, związane z przywracaniem równowagi w układzie mięśniowo-powięziowym.

Terapia narzędziowa – przeciwwskazania

Nie zawsze terapia narzędziowa może być wykonana. Podstawowymi przeciwwskazaniami do niej są:

Decyzję o wykonaniu tej konkretnie metody zawsze podejmuje fizjoterapeuta po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu zdrowotnego z pacjentem.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Luchau T., Zaawansowane techniki mięśniowo-powięziowe, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2017.
  2. Technika Ergon, mobilizacja narzędziowa tkanek miękkich, 7/2020.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *