Szukaj

Kursy dla fizjoterapeutów

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Kursy dla fizjoterapeutów są ogólnodostępne i niezwykle przydatne, jednak zawsze należy dobierać je do własnych potrzeb. Podobnie jak wśród lekarzy, tak i wśród fizjoterapeutów wyróżnia się wiele specjalizacji. To temat, który wzbudza wiele niepewności u osób studiujących lub dopiero wchodzących na rynek zawodowy.

Kursy dla fizjoterapeutów

Kursy dla fizjoterapeutów – kiedy się na nie zdecydować?

Kursy dla fizjoterapeutów można robić nawet na etapie studiowania, jednak nie zawsze jest to dobrym rozwiązaniem. Wyjątek stanowią kursy bazowe, do których zalicza się m.in. kinesiotaping, trening medyczny czy PNF. Jednak po wielu rodzajach kursu ogromne znaczenie ma praktyka, aby nie zapomnieć poznanych technik i ćwiczeń. Mądrym wyborem jest odbywanie kursów już po rozpoczęciu kariery zawodowej, aby na bieżący wykorzystywać nowe umiejętności w pracy z pacjentem. Takie podejście jest szczególnie przydane po ukończeniu kursów z terapii manualnej.

Kursy dla fizjoterapeutów – jakie wybrać?

Istnieje wiele różnych kursów, a ostateczny wybór zależy od dziedziny, w której pracuje fizjoterapeuta. Jeśli zajmuje się on ortopedią (która wciąż jest najpopularniejszym kierunkiem rozwoju fizjoterapeutów), powinien rozważyć wartościowe kursy pracy z narządem ruchu, takie jak m.in. terapia manualna Kaltenborn-Evjenth, terapia manualna metodą Cyriax lub terapia manualna metodą Maitland. Jest ona zdecydowanie podstawą do dalszego rozwoju. Fizjoterapeuta ortopedyczny powinien również posiłkować się terapiami dodatkowymi, skupiającymi się na pracy z tkankami miękkimi. W zależności od preferencji może wybrać kursy takie jak: suche igłowanie, kinesiotaping, masaż tkanek głębokich czy taping sztywny.

Uzupełniającymi szkoleniami są te dotyczące terapii określonej części ciała, np. diagnostyka i leczenie problemów stawu kolanowego, stawu kolanowego czy stawu łokciowego. Nie będą one jednak najlepszym wyborem na początek kariery zawodowej. Przeważnie kierowane są do osób, które znają już dobrze techniki leczenia stawów, jednak chcą w swojej pracy skupić się na konkretnym stawie i jeszcze bardziej pogłębić swoje umiejętności w tym kierunku.

tubapay
tubapay

Dziedzin fizjoterapii jest więcej. Osoby działające w uroginekologii powinny rozważyć kursy terapii i treningu dna miednicy, ponieważ na tym bazuje całe postępowanie rehabilitacyjne. Później można rozwijać się w określonym kierunku, decydując się np. na kurs treningu kobiet ciężarnych czy kompleksową mobilizację blizn po cięciu cesarskim. W neurologii podstawą jest PNF oraz NDT Bobath, zaś w fizjoterapii dziecięcej najczęściej pracuje się metodami takim jak NDT Bobath, metoda Vojty, integracja sensoryczna oraz trójpłaszczyznowa terapia manualna stóp.

Kursy dla fizjoterapeutów – dofinansowania

Za dofinansowania do szkoleń fizjoterapeutycznych odpowiada Baza Usług Rozwojowych (BUR). To bezpłatna baza ofert usług rozwojowych utworzona i kierowana przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). W tej formie dofinansowania, upoważnieni do korzystania z niego są fizjoterapeuci samozatrudnieni na działalności gospodarczej, a także ich pracownicy zatrudnieni zarówno na umowę zlecenie, jak i umowę o pracę (różne wymogi w zależności od województwa). Można otrzymać od 50 do 80% zwrotu kosztów.

Alternatywą jest KFS (Krajowy Fundusz Szkoleniowy). Obejmuje środki dysponowane przez Urzędy Pracy z Funduszu Pracy przeznaczone z myślą o wsparciu kształcenia ustawicznego pracodawców oraz pracowników. O dofinansowanie z KFS może starać się każdy pracodawca, który zatrudnia minimum 1 pracownika na umowę o pracę. Nie ma przy tym znaczenia wymiar etatu pracownika.

Czy warto uczęszczać na kursy dla fizjoterapeutów?

Sporą wiedzę powinno wynieść się ze studiów. Jednak nie jest możliwe, aby na etapie studiowania zyskać wiedzę i umiejętności wymagane do indywidualnej pracy z pacjentem w konkretnej dziedzinie fizjoterapii. Takie informacje przekazywane są głównie na szkoleniach dodatkowych, dlatego uczęszczanie na nie z pewnością będzie korzystne. To najlepsza inwestycja, jaką można podjąć w siebie samego i własną przyszłość zawodową. Fizjoterapeuci po kursach, którzy w codziennej pracy wykorzystują zdobyte doświadczenie, są w stanie lepiej i efektywniej pomagać swoim pacjentom. Posiadanie kursów zwiększa również szanse na rynku pracy i pozwala znaleźć dobrze płatne, satysfakcjonujące zatrudnienie.

Bibliografia

  1. Baza Usług Rozwojowych [https://uslugirozwojowe.parp.gov.pl/].
  2. Krajowy Fundusz Szkoleniowy [https://kfs.pl].
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.