Wydawnictwo: Edra Urban & Partner
Seria: popularnonaukowa
Data wydania: 2016
Liczba stron: 557
Język: polski
ISBN: 9788365373182
Okładka: miękka
Badanie palpacyjne układów mięśniowego i kostnego z uwzględnieniem punktów spustowych stref odruchowych i stretchingu autorstwa Josepha E. Muscolino to wartościowa, dość obszerna książka łącząca mocno rozbudowaną wiedzę teoretyczną z zakresu anatomii i fizjologii z mnóstwem praktycznych, funkcjonalnych wskazówek. Można śmiało wykorzystać je w gabinecie fizjoterapeutycznym, lekarskim czy w salonie masażu, a więc wszędzie tam, gdzie pracuje się z ludzkim ciałem.
Badanie palpacyjne układów mięśniowego i kostnego z uwzględnieniem punktów spustowych stref odruchowych i stretchingu – spis treści
- Wprowadzenie do palpacji.
- Sztuka i nauka palpacji mięśni.
- Techniki okrywania i podstawowe techniki masażu.
- Mechanika ciała terapeuty manualnego.
- Anatomia, fizjologia i terapia punktów spustowych.
- Stretching.
- Palpacja kości kończyny górnej i jej więzadła.
- Palpacja kości szkieletu osiowego oraz ich więzadeł.
- Palpacja kości kończyny dolnej oraz jej więzadła.
- Palpacja mięśni obręczy barkowej.
- Palpacja mięśni szyi.
- Palpacja mięśni głowy.
- Palpacja mięśni ramienia.
- Palpacja mięśni przedramienia.
- Palpacja mięśni w obrębie ręki.
- Palpacja mięśni tułowia.
- Palpacja mięśni miednicy.
- Palpacja mięśni uda.
- Palpacja mięśni podudzia.
- Palpacja mięśni stopy.
Badanie palpacyjne układów mięśniowego i kostnego z uwzględnieniem punktów spustowych stref odruchowych i stretchingu – recenzja
Książka jest jednym z najbardziej merytorycznych źródeł wiedzy anatomicznej w praktyce, czyli palpacji i tego, jak wykorzystać to w realnej pracy z pacjentem. Składa się z dobrze odgraniczonych rozdziałów, dzięki czemu czytelnik może uczyć się palpacji etapami, zgodnie z częściami ludzkiego ciała. To wygodne i wyjątkowo praktyczne. Nie znajdziemy w niej suchej anatomii, a więc budowy, unerwienia czy unaczynienia poszczególnych struktur anatomicznych, lecz z dużą dokładnością dowiemy się, gdzie są zlokalizowane, jakie punkty odniesienia ciała wykorzystać, aby je znaleźć oraz jakie są charakterystyczne ich elementy, które pozwolą na ich odszukanie. Głównym celem autora jest więc nauka czytelników właściwej interpretacji ludzkiego ciała i maksymalnie najlepsze jego poznanie. Przyda się to zarówno w diagnostyce, jak i terapii problemów narządu ruchu.
Ogromną zaletą książki jest mnogość realnych obrazków anatomicznych, na których naniesione są odpowiednie podpisy. Wśród nich znajdziemy także zdjęcia ludzi, na które naniesiono grafiki poszczególnych struktur anatomicznych (kości, ścięgien, więzadeł itd.). Dzięki temu można wyobrazić sobie ich umiejscowienie w praktyce. W książce znaleźć można też wartościową wiedzę odnośnie lokalizacji punktów spustowych w obrębie palpowanych mięśni, a cały proces szukania odpowiednich struktur jest wygodnie podzielony i wypunktowany.