Wydawnictwo: Edra Urban & Partner
Seria: popularnonaukowa
Data wydania: 2018
Liczba stron: 249
Język: polski
ISBN: 9788366067622
Okładka: miękka
Techniki rozluźniania pozycyjnego autorstwa Leona Chaitowa to książka będąca istotnym elementem biblioteczki medycznej każdego specjalisty pracującego z ludzkim ciałem. W szczególności kierowana jest do masażystów oraz fizjoterapeutów. Ma aż 249 stron przepełnionych wartościową wiedzą, którą od razu można przenieść na praktykę w swoim gabinecie.
Techniki rozluźniania pozycyjnego – spis treści
- Spontaniczne rozluźnienie pozycyjne.
- Dysfunkcja somatyczna a rozluźnienie pozycyjne.
- Badania naukowe na temat techniki napięcie/rozluźnienie.
- Rozluźnienie pozycyjne według modelu napięcie/rozluźnienie.
- Funkcjonalne i torowane rozluźnienie pozycyjne oraz metody kranialne.
- Techniki rozluźnienia pozycyjnego w sytuacjach specjalnych.
- Rozluźnienie pozycyjne a powięź.
- Techniki zrównoważonego napięcia więzadłowego.
- Wisceralne rozluźnienie pozycyjne: model napięcie/rozluźnienie.
- Zarys metody McKenziego.
- Taping odciążający w celu redukcji bólu i ułatwienia ruchu.
- Wykorzystanie technik pozycjonowania w leczeniu zwierząt.
- Skorowidz.
Techniki rozluźniania pozycyjnego – recenzja
W książce znajdziemy bardzo dużo teorii dotyczącej powięzi, anatomii i biomechaniki ludzkiego ciała, a także rozluźniania pozycyjnego. Dowiemy się, czym dokładnie wyróżnia się ta metoda, jaki ma wpływ na tkanki miękkie i stawy oraz jak właściwie ją wykonywać, aby była zarówno skuteczna, jak i bezpieczna w zależności od specyfiki pacjentów. Znacznym ułatwieniem dla czytelników jest wyszczególnienie metod rozluźniania pozycyjnego w zależności od konkretnych przypadków chorobowych i dysfunkcji somatycznych. Wszystkie przekazywane informacje są dodatkowo poparte badaniami naukowymi, zatem ich zastosowanie w praktyce będzie poprzedzone wnikliwą, wieloletnią analizą specjalistów.
Książka Techniki rozluźniania pozycyjnego to jednak przede wszystkim czytelny, przystępny zbiór różnych metod pracy z powięzią i tkankami miękkimi, wyjaśnionych w zrozumiały i prosty sposób, aby każdy z łatwością mógł przenieść je do swojego gabinetu. To ciekawa i wciągająca lektura na wolne wieczory każdego lekarza, fizjoterapeuty i masażysty. Ciekawostką jest końcowe włączenie opisu technik rozluźniania pozycyjnego w przypadku problemów zwierząt, jako że zoofizjoterapia rozwija się w dzisiejszych czasach coraz prężniej. Dużą zaletą tej książki jest estetyczne, wysokiej jakości wydanie, a do treści dołączone grafiki i w postaci wektorów, jak również realne zdjęcia z pracy z pacjentem. Ułatwia to opanowanie prezentowanych technik.