Wydawnictwo: Edra Urban & Partner
Seria: popularnonaukowa
Data wydania: 2024
Liczba stron: 184
Język: polski
ISBN: 9788367447874
Okładka: twarda
Atlas anatomii ultrasonograficznej narządu ruchu dla fizjoterapeutów autorstwa T. Wolny oraz P. Linek został stworzony z myślą o wszystkich fizjoterapeutach, którzy do swojej codziennej pracy z pacjentami chcą wprowadzić możliwość wykorzystania badań ultrasonograficznych, co jest spotykane w gabinetach coraz częściej. Umiejętność wykonania USG i odczytania otrzymanych obrazów znacznie przyspiesza diagnostykę problemu pacjenta i pozwala na rzetelniejsze wprowadzenie terapii. Jest to jednocześnie badanie nieinwazyjne i bezpieczne, realnie ukazujące stan kości, ścięgien, więzadeł czy mięśni.
Atlas anatomii ultrasonograficznej narządu ruchu dla fizjoterapeutów – spis treści
Książka Atlas anatomii ultrasonograficznej narządu ruchu dla fizjoterapeutów została podzielona na dwanaście części w zależności od diagnozowanej ultrasonograficznie okolicy ciała:
- Teoretyczne wprowadzenie do ultrasonografii.
- Bark i okolice.
- Łokieć i okolice.
- Nadgarstek.
- Ręka.
- Biodro i okolice.
- Kolano i okolice.
- Staw skokowy i okolice.
- Stopa.
- Tułów.
- Klatka piersiowa.
- Głowa i szyja.
Dzięki temu można szybko znaleźć interesujące nas informacje.
Atlas anatomii ultrasonograficznej narządu ruchu dla fizjoterapeutów – recenzja
Nauka wykonywania i odczytywania badań USG jest wieloletnią drogą, na której nie może zabraknąć praktykowania. Uważa się, że osoba wykonująca zabieg ultrasonografii nabywa odpowiednie kompetencje dopiero po 2 latach pracy, w trakcie czego badała co najmniej 300 pacjentów rocznie. Fizjoterapeuci mogą więc odbyć szkolenie z zakresu USG, jednak to dopiero początek ich drogi diagnostycznej. W celu wspomagania dalszej nauki i zdobywania kompetencji, można sięgnąć po Atlas anatomii ultrasonograficznej narządu ruchu dla fizjoterapeutów. Przybliża te jednostki chorobowe i kontuzje, które rzeczywiście spotykane są powszechnie w gabinetach fizjoterapeutycznych.
W książce znajdziemy głównie dwa rodzaje zdjęć. Są to rzeczywiste fotografie pacjentów, dzięki którym można zobaczyć sposób i miejsce przyłożenia głowicy oraz obrazy USG, na podstawie których wyjaśniono daną patologię. Treści zostały podzielone w przystępne, niewielkie bloki tekstu, a każda fotografia została opatrzona w opis. Innymi słowy, książka ta może pomóc w kształceniu się w kierunku wykonywania badań USG, jednak nie należy zapominać o częstej i ciągłej praktyce.
Dlaczego fizjoterapeuta powinien wykonywać USG?
USG to nieinwazyjne, bezbolesne i praktyczne badanie uwidaczniające wiele struktur zaliczanych do narządu ruchu, a to właśnie z nim najczęściej pracują fizjoterapeuci. Zwłaszcza fizjoterapeuci ortopedyczni i sportowi, choć tak naprawdę USG będzie nieocenioną pomocą również wśród fizjoterapeutów uroginekologicznych, fizjoterapeutów neurologicznych czy fizjoterapeutów dziecięcych. Na pierwszej wizycie wykonanie tego badania pozwala na staranną diagnostykę – może wskazać np. pęknięcie kości, naderwanie czy zerwanie więzadła, entezopatię ścięgien czy narośla kostne. Dzięki temu może on podjąć decyzję o tym, czy skierować pacjenta do ortopedy czy podjąć leczenie. Jeśli postawi na drugą opcję, może skutecznie dobrać optymalne metody rehabilitacji do danej jednostki chorobowej.
Badanie USG w fizjoterapii wykonuje się nie tylko na potrzeby stawiania diagnozy. To także efektywny sposób na kontrolowanie i monitorowanie efektywności prowadzonej rehabilitacji. Dzięki temu można zmodyfikować podejmowane dotychczas działania dla osiągnięcia pożądanych, jeszcze lepszych efektów w krótszym czasie. Pacjent czuje się maksymalnie zaopiekowany, a terapeuta ma pewność co do leczenia.