Szukaj
Szukaj

Entezopatia – przyczyny, objawy, fizjoterapia

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Entezopatia to bolesny, patologiczny proces chorobowy dotyczący przyczepów ścięgnistych mięśni do kośćca. Wynikają z działania zbyt dużych naprężeń i obciążeń. Istnieje wiele entezopatii w obrębie narządu ruchu, jednak najczęściej spotyka się zmiany chorobowe miednicy, łokcia i stopy.

Entezopatia - przyczyny, objawy, fizjoterapia

Entezopatia – charakterystyka

Zgodnie z definicją entezopatia jest w dosłownym tłumaczeniu nieprawidłowym obniżeniem echogeniczności entezy. Jest to spowodowane utratą prawidłowej włókienkowej struktury lub pogrubieniem przyczepu ścięgna albo więzadła widoczne w dwóch prostopadłych płaszczyznach i mogącym wykazywać cechy unaczynienia w badaniu dopplerowskim. Pojęcie „entezopatia” należy kojarzyć jako patologiczny proces, a nie określoną chorobę.

Do najczęściej spotykanych entezopatii można zaliczyć:

Zobacz również: Łokieć golfisty – rehabilitacja.

Przyczyny

Istotą entezopatii jest uwalnianie się z chorobowo zmienionego podłoża chrząstki czy pozbawionej okostnej kości pojedynczych włókien ścięgna. Przemieszczanie się wyrwanych włókien wraz z komórkami chrząstki czy kości w głąb ścięgna powoduje patologiczne kościotworzenie. W efekcie powstają tak zwane entezofity, czyli specyficzne wyrośla kostne.

Objawy

Proces chorobowy osłabia wydolność ścięgien, w wyniku czego mogą one ulec przerwaniu w miejscu połączenia ścięgnisto-kostnego. Dodatkowo występuje ból, który jest ściśle związany z tworzącym się stanem zapalnym.

Do podstawowych objawów entezopatii zaliczamy więc dolegliwości bólowe nasilające się podczas wykonywania określonych ruchów, stan zapalny, ograniczenie ruchomości stawu, osłabienie mięśni oraz niekiedy zaburzenia czucia.

Badaniem z wyboru w przypadku entezopatii jest USG, na którym widać:

Patronite
Patronite
 • zaburzenie struktury włókienkowej entezy prowadzące do obniżenia jej echogeniczności;
 • pogrubienie tkanek wynikające z uszkodzeń włókien kolagenu;
 • obecność zmian strukturalnych, np. blizn;
 • obecność nadżerek w części kostnej entezy;
 • wzmożone unaczynienie w badaniu dopplerowskim.

Z kolei w badaniu MR typowymi objawami entezopatii są:

 • obrzęk szpiku kostnej części entezy;
 • obrzęk tkanek miękkich.

Entezopatia może stać się źródłem bólu, nawet o charakterze przewlekłym. Efektem tego jest zwapnienie lub skostnienie przyczepu mięśnia.

Warto wspomnieć, że dolegliwość przebiega zwykle w 3 etapach:

 •  I – dolegliwości bólowe ustępują w spoczynku, natomiast zwiększają się przy ucisku zmienionego miejsca;
 • II – ból pojawia się już na początku treningu lub wykonywania określonej aktywności fizycznej i nasila się przy każdym kolejnym ruchu. Może promieniować i utrzymywać się kilka miesięcy;
 • III – ból zmusza do rezygnacji z uprawiania sportu. Dodatkowo, na chorym stawie mogą powstać wyczuwalne guzki.

Fizjoterapia przy entezopatii

Podstawą leczenia przy entezopatii jest zwykle farmakoterapia w połączeniu z fizjoterapią. Rehabilitacja odgrywa kluczową rolę w powrocie do zdrowia oraz do aktywności fizycznej.

W fazie ostrej leczenie polega na schładzaniu zmienionego miejsca oraz stosowaniu stabilizatorów, których zadaniem jest ograniczenie ruchów stawu.

W postępowanie fizjoterapeutyczne włącza się również odpowiednio dobraną terapię manualną oraz masaż. Dalsze postępowanie to również zabiegi fizykalne, np. jonoforezę, falę uderzeniową, ultradźwięki, laseroterapię, diatermię krótkofalową czy magnetoterapię. Korzyści przynosi również dynamiczne plastrowanie, czyli kinesiotaping. Gdy dolegliwości bólowe ulegną zmniejszeniu, można wprowadzić kinezyterapię o charakterze wzmacniającym.

Zobacz również: Kinezyterapia – podział ćwiczeń.

Jeśli leczenie zachowawcze nie przynosi oczekiwanych rezultatów (głównie gdy entezopatia jest już w zaawansowanym stadium) zwykle wykonuje się chirurgiczne odbarczanie ścięgna i jego rekonstrukcja.

Bibliografia

 1. Sudoł-Szopińska I., Kwiatkowska B., Prochorec-Sobieszek M. (i inni), Entezopatie i zapalenie entez, część I, Etiopatogeneza, Journal of Ultrasonography, 15/2015.
 2. Dziak A., Tayara S., Urazy i uszkodzenia w sporcie, Wydawnictwo Kasper, Kraków 2000.


Polecane produkty:
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *