Jak leczyć łokieć tenisisty?

//Jak leczyć łokieć tenisisty?
Sprawdzony Fizjoterapeuta

Pytanie

Dzień dobry,
czy wzmacnianie mięśni przy pomocy piłeczki lub ściskacza do ręki jest odpowiednim ćwiczeniem dla leczenia łokcia tenisisty?

Jarosław

Odpowiedź

Panie Jarosławie,
mięśnie przy tzw. łokciu tenisisty są zwykle przeciążone. Jest to stan zapalny nadkłykcia bocznego kości ramiennej. Mięśnie na przedramieniu, które się tu przyczepiają, są dosyć nadwyrężone. Dodatkowe wzmacnianie może spowodować jeszcze większy ból niż jest obecnie i będzie pogłębiać dolegliwość. Zaciskanie piłeczki będzie za każdym razem wywoływało ból w okolicy stawu łokciowego, gdyż mięśnie na przedramieniu będą dodatkowo musiały wygenerować siłę do ściśnięcia piłeczki. Mówiąc bardziej szczegółowo, jednak w dużym skrócie, w sarkomerze we włóknach mięśniowych mostki miozynowe nie będą w stanie odłączyć się od aktyny (rozkurcz mięśni), ponieważ nie będzie dostarczana odpowiednia ilość cząsteczek ATP. Należałoby podjąć się fizjoterapii (np. terapia manualna), która rozluźni daną partię mięśni i odbarczy przyczep mięśni, które mocują się w okolicy stawu łokciowego.

Medfile

Pozdrawiam i życzę miłego dnia
Kamil Radlak
centrum.fizjoterapeuty.pl

Fizjoterapia Wrocław

Polecane produkty:
Strefa Fizjoterapii

Zostaw komentarz

Zadaj pytanie

Pytania do specjalisty on-line. Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukałeś, a sprawa jest dla Ciebie ważna – zadaj pytanie poprzez poniższy formularz. Nasi specjaliści z pewnością udzielą wyczerpujących odpowiedzi. Twoje pytanie i odpowiedź zostanie opublikowana w naszym serwisie, aby inni użytkownicy mogli się z nią zapoznać. Zapraszamy do kontaktu!

 

*Ta strona korzysta z zabezpieczenia reCAPTCHA
Prywatność i Warunki