Szukaj
Szukaj

Testy funkcjonalne dla stawu łokciowego

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Testy funkcjonalne dla stawu łokciowego wykorzystywane są w celu diagnozowania wielu schorzeń w obrębie tej struktury. Ich zaletą jest prostota wykonania oraz duża wiarygodność, dlatego testy te cieszą się sporą popularnością.

Testy funkcjonalne dla stawu łokciowego

Testy funkcjonalne dla stawu łokciowego

Dla stawu łokciowego wyróżniamy takie testy funkcjonalne jak:

  1. Test Milla.
  2. Test Cozena.
  3. Odwrócony test Cozena.
  4. Test Thomsona.
  5. Test Maudsleya.
  6. Test kompresyjny mięśnia odwracacza.
  7. Objaw łokcia gracza w golfa.

Zobacz również: Testy funkcjonalne w fizjoterapii.

1. Test Milla.

Potwierdza obecność zespołu bolesności bocznego przedziału stawu łokciowego (powszechnie łokieć tenisisty). Pacjent znajduje się w pozycji stojącej. Fizjoterapeuta chwyta jedną ręką staw łokciowy w okolicy nadkłykcia kości ramiennej i ustawia go w zgięciu, a drugą ustawia przedramię w nawróceniu. W takiej pozycji chwyta za nadgarstek i zgina go, po czym prostuje kończynę górną w stawie łokciowym.

Wynik pozytywny można stwierdzić wówczas, gdy test wywoła dolegliwości bólowe na wysokości nadkłykcia bocznego kości ramiennej, bądź leżących po stronie bocznej mięśni prostowników.

Na poniższym filmie fizjoterapeuta Kamil z Centrum Fizjoterapeuty pokazuje jak wykonać test Milla:

2. Test Cozena.

Służy do diagnozowania łokcia tenisisty. Pacjent znajduje się w pozycji siedzącej z lekkim odwiedzeniem kończyny górnej w stawie ramiennym. Kończyna powinna być dodatkowo zgięta w stawie łokciowym, przedramię ustawione w pronacji, a dłoń zaciśnięta w pięść. Fizjoterapeuta jedną dłonią stabilizuje łokieć, a drugą kładzie na pięści. Zadaniem pacjenta jest prostowanie dłoni przeciwko oporowi.

Test Cozena jest dodatni, gdy wystąpi ból w okolicy nadkłykcia bocznego, po stronie promieniowej lub w przedziale prostowników.

Poniżej na filmie fizjoterapeuta Kamil z Centrum Fizjoterapeuty pokazuje jak wykonać test Cozena:

3. Odwrócony test Cozena.

Odwrócony test Cozena wykonuje się w momencie diagnozowania łokcia golfisty. Fizjoterapeuta jedną rękę kładzie na okolicę kłykcia przyśrodkowego kości ramiennej, natomiast drugą układa na nadgarstku znajdującym się w maksymalnym odwróceniu. Pacjent wykonuje zgięcie nadgarstka wbrew stawianemu oporowi przy jednocześnie wyprostowanym stawie łokciowym.

Test jest pozytywny, gdy wystąpi ostry i kłujący ból w okolicy nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

4. Test Thomsona.

Wykonuje się go w przypadku podejrzenia łokcia tenisisty. Pacjent wykonuje lekki wyprost stawu nadgarstkowego przy zaciśniętej pięści i prostuje przy tym staw łokciowy. Fizjoterapeuta jedną ręką stabilizuje jego nadgarstek od strony dłoniowej, a drugą obejmuje pięść. Badana osoba następnie zgina grzbietowo pięść wbrew stawianemu oporowi.

Napięcie mięśni okolicy nadkłykcia bocznego kości ramiennej powoduje ból tej okolicy i promieniowanie po stronie prostowników przedramienia. Wówczas można mówić o pozytywnym wyniku testu.

Na poniższym filmie Kamil z Centrum Fizjoterapeuty pokazuje jak wygląda test Thomsona:

5. Test Maudsleya.

Ten test również wskazuje na obecność łokcia tenisisty. Pacjent stoi z wyciągniętą przed siebie prostą kończyną górną, ręka dłoniową powierzchnią skierowana ku podłodze. Zadaniem badanego jest próba wyprostowania trzeciego palca dłoni przy oporze stawianym przez fizjoterapeutę w stawie śródręczno-paliczkowym.

Dodatni test wiąże się z występowaniem dolegliwości bólowych podczas wykonywania tej czynności.

6. Test kompresyjny mięśnia odwracacza.

Wskazuje na uszkodzenie gałęzi głębokiej nerwu promieniowego. Podczas wykonywania testu pacjent stoi, a fizjoterapeuta ocenia palpacyjnie rynnę położoną promieniowo w stosunku do mięśnia prostownika promieniowego długiego nadgarstka. Drugą ręką wywiera opór wbrew czynnemu nawracaniu i odwracaniu.

Stały ból uciskowy w rynnie mięśniowej lub bóle w proksymalnej części przedramienia świadczą o ucisku gałęzi głębokiej nerwu promieniowego przez mięsień odwracacz.

7. Objaw łokcia gracza w golfa.

Test ten wskazuje na obecność zespołu bolesności przyśrodkowego przedziału stawu łokciowego (tzw. łokieć golfisty). Fizjoterapeuta stabilizuje ramię pacjenta poprzez chwyt w przy nadkłykciu przyśrodkowym kości ramiennej. Teraz wykonuje zgięcie łokcia i odwraca przedramię. Następnie zgina nadgarstek w kierunku grzbietowym i prostuje kończynę górną w stawie łokciowym.

O pozytywnym wyniku świadczą dolegliwości bólowe w okolicy nadkłykcia przyśrodkowego lub po przyśrodkowej stronie mięśni zginaczy.

Na poniższym filmie Kamil z Centrum Fizjoterapeuty pokazuje jak wywołać objaw łokcia gracza w golfa, czyli test łokcia golfisty:

Podobnym testem jest nieco bardziej popularny test prostowania przedramienia, który skupia się na tej samej jednostce chorobowej. Pacjent siedzi, zgina staw łokciowy i utrzymuje przedramię w odwróceniu. Następnie fizjoterapeuta chwyta dalszą część przedramienia, a pacjent stara się wyprostować kończynę górną w stawie łokciowym wbrew oporowi. W tym przypadku o wyniku dodatnim testu świadczy ból na wysokości nadkłykcia przyśrodkowego, promieniujący do zginaczy przedramienia.

Bibliografia

  1. Buckup K., Buckup J., Testy kliniczne w badaniu kości, stawów i mięśni, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *