Szukaj

Stawy żebrowo-kręgowe

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Stawy żebrowo-kręgowe (łac. articulationes costovertebrales) stanowią anatomiczne połączenie pomiędzy żebrami a kręgosłupem. Mają charakterystyczną budowę i niewielką ruchomość. Jednak mimo tego zablokowanie choćby jednego takiego stawu przekłada się na dyskomfort, uczucie kłucia w tej okolicy oraz pogorszenie ruchomości klatki piersiowej czy kręgosłupa. Właściwą ruchomość tych struktur może przywrócić fizjoterapeuta.

 

Stawy żebrowo-kręgowe – anatomia

W budowie stawów żebrowo-kręgowych wyróżnić można głowy żeber oraz powierzchnie stawów żebrowo-poprzecznych. Obie te struktury po połączeniu się ze sobą tworzą jedną, integralną całość funkcjonalną. Głowa żebra przylega do odpowiednich dołków żebrowych trzonów kręgów i krążka międzykręgowego zlokalizowanego między dwoma sąsiednimi kręgami. Stawy żebrowo-kręgowe są stabilizowane i zabezpieczane licznymi więzadłami, ponieważ okolica ich występowania jest szczególnie narażona na przeciążenia. Są nimi przede wszystkim:

  • więzadło promieniste głowy zebra;
  • więzadło śródstawowe głowy żebra;
  • więzadło żebrowo-poprzeczne górne i boczne;
  • więzadło guzka żebra;
  • więzadło lędźwiowo-żebrowe.

To niewielkie stawy, których średnia ruchomość szacowana jest na około 5 stopni. Dla porównania stawy krzyżowo-biodrowe, które praktycznie się nie ruszają, mają około 2-3 stopnie ruchomości.

Patronite
Patronite

Stawy żebrowo-kręgowe – funkcje

Mimo tego, że stawy żebrowo-kręgowe nie mają bardzo dużej ruchomości, pełnią niezwykle istotną rolę w ostatecznym zakresie ruchomości kręgosłupa i całej klatki piersiowej. Dość częstym zjawiskiem jest choćby zablokowanie w tych stawach, co odczuwane jest przez człowieka jako punktowe, ostre kłucie łatwe do wskazania palcem w jednym, określonym miejscu. Aby usunąć problem, wystarczy zmanipulować ten staw, opracowując wcześniej okoliczne tkanki miękkie. Podsumowując, mimo niewielkiej ruchomości stawy żebrowo-kręgowe zapewniają elastyczność klatki piersiowej podczas oddychania, zwłaszcza głębokiego, jak również stabilizują zarówno klatkę piersiową, jak i kręgosłup.

Zablokowanie stawu żebrowo-kręgowego

Problem w skrócie nazywany jest zablokowaniem żebra, do czego może dojść m.in. wskutek następujących czynników:

  • przeciążenia kręgosłupa i klatki piersiowej, np. przy długotrwałym przyjmowaniu jednej, niewygodnej pozycji lub ciężkiej pracy fizycznej;
  • zużycie chrząstek stawowych w przebiegu choroby zwyrodnieniowej stawów;
  • urazy mechaniczne, np. wskutek upadku z roweru czy wypadku samochodowego;
  • niski poziomu aktywności fizycznej, siedzący tryb życia, w efekcie czego stawy mają ogólnie ograniczoną ruchomość.

Dolegliwości nasilają się zwłaszcza w trakcie bardzo głębokiego oddychania (wdechu) oraz podczas ruchów kręgosłupem w większych zakresach. Leczenie opiera się na fizjoterapii, zwłaszcza terapii manualnej. Pacjent musi jednak ćwiczyć w domu, aby nie dopuścić do ponownego blokowania się tych stawów w przyszłości.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, repetytorium, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
  2. Sokołowska-Pituchowa J., Anatomia człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006.
  3. Białoszewski D., Fizjoterapia w ortopedii, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2022.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.