Szukaj
Szukaj

Zablokowane żebro

Spis treści

Zablokowane żebro to potoczna nazwa stosowana w odniesieniu do zablokowania powierzchni stawowych stawu żebrowo-kręgowego, co może objawiać się bólem punktowym, kłuciem czy ograniczeniem ruchomości tułowia. Dotyczyć to może zarówno w odniesieniu do ruchów w płaszczyźnie strzałkowej, jak i do wszelkich skrętów. Zablokowane żebro można łatwo wyleczyć za pomocą terapii manualnej.

Zablokowane żebro

Zablokowane żebro – przyczyny

Żebra połączone są ruchomo z kręgami piersiowymi kręgosłupa za pomocą stawów żebrowo-kręgowych. Każde żebro łączy się z nimi w 2 punktach: głowa żebra porusza się w dołkach żebrowych trzonów, a równocześnie guzek żebra obraca się w dołku żebrowym wyrostków poprzecznych. Pod względem mechanicznym oba połączenia każdego żebra tworzą jednak jeden staw. Jest on wzmocniony następującymi więzadłami: więzadło promieniste głowy żebra, więzadło śródstawowe głowy żebra. Do zablokowania żebra może dojść wskutek:

  • przeciążenia kręgosłupa i klatki piersiowej, np. przy długotrwałym przyjmowaniu jednej, niewygodnej pozycji, ciężkiej pracy fizycznej lub treningów sportowych, zwłaszcza jeśli jednocześnie nie jest zachowana ergonomia pozycji;
  • zużycia chrząstek stawowych;
  • urazu mechanicznego, np. przewrócenia się;
  • niskiego poziomu aktywności, siedzącego trybu życia, w konsekwencji czego stawy mają ogólnie ograniczoną ruchomość.

Należy mieć na uwadze, że stawy żebrowo-kręgowe są jednymi z najintensywniej pracujących. Poruszają się wiele tysięcy razy w ciągu dobry, ponieważ biorą udział w ruchach klatki piersiowej podczas oddychania. Z tego względu podatne są na uszkodzenia i zablokowania.

Zablokowane żebro – objawy

Zablokowane żebro objawia się głównie jako miejscowy ból i kłucie w rzucie stawu żebrowo-kręgowego, którego problem dotyczy. Dolegliwości nasilają się przeważnie podczas bardzo głębokiego oddychania (zwłaszcza wdechu) oraz podczas ruchów kręgosłupem w większych zakresach. Dodatkowo wymienia się zablokowanie wdechowe i wydechowe.

Zablokowanie wdechowe odnosi się do wysokiego ustawienia żebra wskutek omawianej patologii, porównując jego ustawienie do żeber sąsiednich. Efektem jest zwężenie przestrzeni międzyżebrowej z górnym żebrem i poszerzenie przestrzeni międzyżebrowej z dolnym żebrem. Dobrze wyczuwalny i tkliwy jest dolny brzeg zablokowanego żebra. Z kolei zablokowanie wydechowe polega na tzw. niskim ustawieniu żebra i ograniczeniu unoszenia się go podczas wdechu. W zablokowaniu wydechowym obserwuje się zwężenie przestrzeni międzyżebrowej z dolnym żebrem, przy czym górny, tępy brzeg żebra jest dobrze wyczuwalny i bolesny.

Diagnostyka zablokowanego żebra

Zablokowanego żebra nie zaobserwuje się na żadnych badaniach obrazowych, takich jak RTG czy tomografia komputerowa. Można natomiast w ciągu kilku minut i całkowicie nieinwazyjnie ocenić ruchomość stawu żebrowo-kręgowego w gabinecie fizjoterapeuty. W pozycji siedzącej oraz leżącej specjalista bada ruchomość poszczególnych stawów oraz tkliwość okolicznych tkanek miękkich, trafnie odnajdując problematyczne miejsce.

Zablokowane żebro – leczenie

Leczenie zablokowanego żebra zwykle nie jest trudne, choć przy braku zmian nawyków dnia codziennego dolegliwość wykazuje tendencję do nawracania. Z zablokowanym żebrem należy udać się na wizytę u fizjoterapeuty specjalizującego się w terapii manualnej. Wizyta rozpoczyna się od szczegółowego wywiadu zdrowotnego, ponieważ skuteczne techniki nie mogą być wykonane np. u pacjentów z osteoporozą. Jeśli pacjent kwalifikuje się do leczenia, można przejść do planowanych metod fizjoterapeutycznych.

W pierwszej kolejności rozluźnia się okoliczne tkanki miękkie, aby dostęp do stawu wymagającego opracowania był jeszcze lepszy. W tym celu fizjoterapeuta wykonuje np. masaże tkanek głębokich, masaże poprzeczne czy FOI (funkcjonalna osteopatia i integracja). Dodatkowo można wykorzystać suche igłowanie. Następnie przystępuje do mobilizacji stawu żebrowo-kręgowego lub jego manipulacji. W drugim przypadku podczas odblokowania stawu pacjent nierzadko może usłyszeć charakterystyczne chrupnięcie. Na koniec warto opracować przeponę oraz zalecić pacjentowi postępowanie domowe. Jest ono zawsze indywidualne, dobrane do potrzeb pacjenta.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
  2. Białoszewski D., Fizjoterapia w ortopedii, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2022.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.