Szukaj
Szukaj

Zablokowane żebro

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Zablokowane żebro to potoczna nazwa stosowana w odniesieniu do zablokowania powierzchni stawowych stawu żebrowo-kręgowego, co może objawiać się bólem punktowym, kłuciem czy ograniczeniem ruchomości tułowia. Dotyczyć to może zarówno w odniesieniu do ruchów w płaszczyźnie strzałkowej, jak i do wszelkich skrętów. Zablokowane żebro można łatwo wyleczyć za pomocą terapii manualnej.

Zablokowane żebro

Zablokowane żebro – przyczyny

Żebra połączone są ruchomo z kręgami piersiowymi kręgosłupa za pomocą stawów żebrowo-kręgowych. Każde żebro łączy się z nimi w 2 punktach: głowa żebra porusza się w dołkach żebrowych trzonów, a równocześnie guzek żebra obraca się w dołku żebrowym wyrostków poprzecznych. Pod względem mechanicznym oba połączenia każdego żebra tworzą jednak jeden staw. Jest on wzmocniony następującymi więzadłami: więzadło promieniste głowy żebra, więzadło śródstawowe głowy żebra. Do zablokowania żebra może dojść wskutek:

  • przeciążenia kręgosłupa i klatki piersiowej, np. przy długotrwałym przyjmowaniu jednej, niewygodnej pozycji, ciężkiej pracy fizycznej lub treningów sportowych, zwłaszcza jeśli jednocześnie nie jest zachowana ergonomia pozycji;
  • zużycia chrząstek stawowych;
  • urazu mechanicznego, np. przewrócenia się;
  • niskiego poziomu aktywności, siedzącego trybu życia, w konsekwencji czego stawy mają ogólnie ograniczoną ruchomość.

Należy mieć na uwadze, że stawy żebrowo-kręgowe są jednymi z najintensywniej pracujących. Poruszają się wiele tysięcy razy w ciągu dobry, ponieważ biorą udział w ruchach klatki piersiowej podczas oddychania. Z tego względu podatne są na uszkodzenia i zablokowania.

Zablokowane żebro – objawy

Zablokowane żebro objawia się głównie jako miejscowy ból i kłucie w rzucie stawu żebrowo-kręgowego, którego problem dotyczy. Dolegliwości nasilają się przeważnie podczas bardzo głębokiego oddychania (zwłaszcza wdechu) oraz podczas ruchów kręgosłupem w większych zakresach. Dodatkowo wymienia się zablokowanie wdechowe i wydechowe.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zablokowanie wdechowe odnosi się do wysokiego ustawienia żebra wskutek omawianej patologii, porównując jego ustawienie do żeber sąsiednich. Efektem jest zwężenie przestrzeni międzyżebrowej z górnym żebrem i poszerzenie przestrzeni międzyżebrowej z dolnym żebrem. Dobrze wyczuwalny i tkliwy jest dolny brzeg zablokowanego żebra. Z kolei zablokowanie wydechowe polega na tzw. niskim ustawieniu żebra i ograniczeniu unoszenia się go podczas wdechu. W zablokowaniu wydechowym obserwuje się zwężenie przestrzeni międzyżebrowej z dolnym żebrem, przy czym górny, tępy brzeg żebra jest dobrze wyczuwalny i bolesny.

Diagnostyka zablokowanego żebra

Zablokowanego żebra nie zaobserwuje się na żadnych badaniach obrazowych, takich jak RTG czy tomografia komputerowa. Można natomiast w ciągu kilku minut i całkowicie nieinwazyjnie ocenić ruchomość stawu żebrowo-kręgowego w gabinecie fizjoterapeuty. W pozycji siedzącej oraz leżącej specjalista bada ruchomość poszczególnych stawów oraz tkliwość okolicznych tkanek miękkich, trafnie odnajdując problematyczne miejsce.

Zablokowane żebro – leczenie

Leczenie zablokowanego żebra zwykle nie jest trudne, choć przy braku zmian nawyków dnia codziennego dolegliwość wykazuje tendencję do nawracania. Z zablokowanym żebrem należy udać się na wizytę u fizjoterapeuty specjalizującego się w terapii manualnej. Wizyta rozpoczyna się od szczegółowego wywiadu zdrowotnego, ponieważ skuteczne techniki nie mogą być wykonane np. u pacjentów z osteoporozą. Jeśli pacjent kwalifikuje się do leczenia, można przejść do planowanych metod fizjoterapeutycznych.

W pierwszej kolejności rozluźnia się okoliczne tkanki miękkie, aby dostęp do stawu wymagającego opracowania był jeszcze lepszy. W tym celu fizjoterapeuta wykonuje np. masaże tkanek głębokich, masaże poprzeczne czy FOI (funkcjonalna osteopatia i integracja). Dodatkowo można wykorzystać suche igłowanie. Następnie przystępuje do mobilizacji stawu żebrowo-kręgowego lub jego manipulacji. W drugim przypadku podczas odblokowania stawu pacjent nierzadko może usłyszeć charakterystyczne chrupnięcie. Na koniec warto opracować przeponę oraz zalecić pacjentowi postępowanie domowe. Jest ono zawsze indywidualne, dobrane do potrzeb pacjenta.Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
  2. Białoszewski D., Fizjoterapia w ortopedii, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2022.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *