Szukaj
Szukaj

Masaż poprzeczny

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Masaż poprzeczny to głęboki rodzaj masażu, obejmujący swoim intensywnym działaniem mięśnie i powięzi. Charakteryzuje się wykonywaniem ruchów i technik w poprzek włókien mięśniowych, a nie wzdłuż nich, co ma miejsce przy innych rodzajach masażu, np. przy masażu klasycznym, masażu tkanek głębokich czy masażu relaksacyjnym.

Masaż poprzeczny

Masaż poprzeczny – na czym polega?

Masaż poprzeczny swoim działaniem najczęściej obejmuje mięśnie i powięzi, jednak przy odpowiednich wskazaniach można wykonywać go również na ścięgnach i więzadłach. Ma charakter miejscowy – masażem tym nie obejmujemy całego ciała, lecz wyłącznie miejsca o największym zapotrzebowaniu, np. przeciążone mięśnie czy mało elastyczne ścięgna po unieruchomieniu i urazach. Masaż właściwy może poprzedzać wykonanie technik rozluźniających, takich jak głaskanie czy rozcieranie, typowych dla klasycznego masażu leczniczego. Następnie wykonuje się masaż poprzeczny.

W pierwszej kolejności należy zlokalizować strukturę miękką wymagającą opracowania oraz ustalić jej szczegółowy przebieg. Niezbędna jest spora wiedza anatomiczna. Następnie uciska się miejsce przed danym mięśniem czy więzadłem i na tym ucisku wykonuje ruch przesunięcia, aż do zakończenia jego przebiegu, w poprzek jego włókien. Ruch powtarza się kilkukrotnie w jednym miejscu. Należy opracować cały mięsień lub całą strukturę miękką. Masaż poprzeczny często poprzedza terapię manualną. Podobnie jak masaż funkcyjny, wykonywany wzdłuż przebiegu włókien mięśniowych z jednoczesnym ruchem mięśnia.

Zobacz również: Rodzaje masażu – 10 najbardziej popularnych.

Efekty masażu poprzecznego

Masaż poprzeczny jest jednym z najskuteczniejszych masaży o działaniu terapeutycznym. Udowodniono, że już jeden zabieg:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • zmniejsza dolegliwości bólowe ze strony narządu ruchu;
  • obniża aktywność autonomicznego układu nerwowego;
  • rozszerza naczynia krwionośne w obrębie masowanego obszaru;
  • po 15 minutach uruchamia prawidłowe procesy zapalne organizmu, które przyczyniają się do miejscowej, właściwej regeneracji tkanek;
  • uelastycznia masowane tkanki i zwiększa ich przesuwalność względem siebie;
  • pomaga przywrócić prawidłowy zakres ruchomości w stawie;
  • likwiduje nieprawidłowe wzorce ruchowe.

Masaż ten nie jest szczególnie bolesny, jak ma to miejsce np. przy masażu tkanek głębokich z jednoczesną terapią punktów spustowych. Dyskomfort może pojawić się wówczas, gdy mięśnie są wyjątkowo napięcie, ścięgna przykurczone, a więzadła objęte patologiami.

Masaż poprzeczny – wskazania

Istnieje wiele wskazań do wykonania masażu poprzecznego jako element całościowej terapii. Podstawowymi są:

  • entezopatie, np. łokieć golfisty, łokieć tenisisty;
  • przeciążenia stawowe i przeciążenia mięśniowe;
  • nadwyrężenie mięśni wskutek ciężkiej pracy fizycznej lub zawodowego uprawiania sportu;
  • przykurcze mięśniowe, zarówno te po unieruchomieniu, jak i te powstałe przy nieprawidłowym trybie życia lub w przebiegu chorób przewlekłych;
  • nawracające, uporczywe dolegliwości bólowe ze strony narządu ruchu;
  • przewlekłe stany zapalne więzadeł, ścięgien i mięśni.

Metoda może być stosowana w uzupełnianiu rehabilitacji wad postawy, kontuzji narządu ruchu czy nawet migren i bolesnego miesiączkowania. W każdej dziedzinie fizjoterapii znajdzie się wiele jednostek chorobowych, których leczenie może być w ten sposób wspierane.

Masaż poprzeczny – przeciwwskazania

Masaż poprzeczny jest dość intensywny, dlatego nie zawsze będzie można go wykonać. Najważniejszymi przeciwwskazaniami są:

Masaż poprzeczny wykonywany jest przez fizjoterapeutę, dlatego zawsze wcześniej odbywa się wywiad zdrowotny i diagnostyka pacjenta. Mamy więc pewność, że wszelkie przeciwwskazania zostały wykluczone, a masaż nie spowoduje żadnych działań niepożądanych. Fizjoterapeuta może zadecydować o odroczeniu tej metody do czasu poprawy stanu zdrowia pacjenta – wówczas stosuje alternatywne techniki.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Gwardzik M., Masaż. Teoria i praktyka. Podręcznik dla masażystów i fizjoterapeutów, Wydawnictwo Esan, Warszawa 2023.
  2. Zaworski K., Skuteczność głębokiego masażu poprzecznego w leczeniu uszkodzenia więzadła łąkotkowo-piszczelowego przyśrodkowego u zawodniczki piłki nożnej: studium przypadku, Health Prob Civil, 2/2020.
  3. Gashi A., Zivkovic V., Gara E., The influence of deep transverse massage in chronic nonspecific low back pain, Research in Physical Education, Sport and Health, 6/2017.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *