Szukaj
Szukaj

Bolesne menstruacje – fizjoterapia

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Bolesne menstruacje są coraz częściej spotykanym zjawiskiem u kobiet. Istnieje wiele metod domowych łagodzenia dolegliwości bólowych oraz uciążliwych objawów tego okresu (ziołolecznictwo, farmakoterapia). Jednak coraz częściej pacjentki sięgają po rozwiązania z dziedziny fizjoterapii.

Bolesne menstruacje fizjoterapia

Przed menstruacją

Zauważono, że w przypadku regularnej kinezyterapii przed rozpoczęciem krwawienia cały cykl przebiega znacznie łagodniej. Trening powinien rozpocząć się 5 minutową rozgrzewką aerobową, do której można zaliczyć półprzysiady, trucht, szybki marsz z wysokim unoszeniem stawów kolanowych, naprzemienne wypady nóg do przodu czy naprzemienne wypady w bok.

Trening właściwy – część pierwsza

Pierwsza część składa się z szeregu ćwiczeń izometrycznych brzucha, pośladków, grzbietu i mięśni dna miednicy o charakterze wzmacniającym. Każde ćwiczenie powinno być wykonane 10 razy w sekwencji: 6 sekund skurczu, 12 sekund rozluźnienia.

Ćwiczenia mięśni pośladkowych

Pacjentka leży tyłem i wykonuje napięcia izometryczne pośladków nie zmieniając przy tym położenia ciała. Po kilku sekundach następuje rozluźnienie ćwiczonych mięśni.

Inną propozycją jest leżenie bokiem, jedna kończyna dolna ugięta, a druga (ćwiczona) – wyprostowana. Pacjentka wykonuje wznos kończyny dolnej przy jednoczesnym zgięciu grzbietowym stopy.

Ćwiczenia mięśni pośladkowych i brzucha

Pacjentka leży przodem, kończyny dolne odwiedzione do szerokości stawów biodrowych, dłonie splecione pod czołem. Wykonywanie napięć danych mięśni przy jednoczesnym unoszeniu wyprostowanych kończyn dolnych. Rozluźnienie następuje w momencie opuszczenia kończyn do pozycji wyjściowej.

Ćwiczenia mięśni brzucha

Pozycja wyjściowa leżenie tyłem. Nogi ugięte. Pacjentka napina mięśnie brzucha unosząc lekko tułów i wyciągając kończyny dolne w stronę podudzi. Następnie wykonuje opuszczenie tułowia rozluźniając napinane wcześniej mięśnie.

Ćwiczenia mięśni dna miednicy

Pacjentka leży tyłem, nogi ugięte w stawach kolanowych. Przy wydechu następuje napięcie mięśni dna miednicy. Niezwykle ważna jest nauka napinania tylko wybranych mięśni, nie włączając w to tłoczni brzusznej.

Trening właściwy – część druga

Po części wzmacniającej następuje część rozciągająca. Istotą jest stretching partii nadmiernie napiętych podczas bolesnego miesiączkowania oraz ćwiczonych wcześniej.

Ćwiczenia pośladków i grzbietu

Pacjentka leży tyłem, kończyny górne odwiedzione w bok, natomiast dolne złączone i ugięte w stawach kolanowych. Ćwiczenie polega na jednostronnym ruchu rotacji w stawach biodrowych i powrocie do pozycji wyjściowej. Następnie rotacja wykonywana jest do drugiej strony.

Ćwiczenia mięśni grzbietu

Siad klęczny oraz przyjęcie pozycji Klappa (ukłon japoński) nie odrywając pośladków od pięt. Pacjentka wyciąga kończyny górne przed siebie i pozostaje w tej pozycji kilka sekund.

Patronite
Patronite

Ćwiczenia mięśni biodrowo-lędźwiowych

Pozycja wyjściowa to klęk jednonóż, kończyny górne w podporze przodem na stawie kolanowym. Pacjentka poglębia wypad w przód i utrzymuje przyjętą pozycję przez pewien czas.

Bolesne menstruacje – w trakcie trwania

Już pierwszego dnia menstruacji można rozpocząć postępowanie fizjoterapeutyczne. Trwa ono przez pierwsze 3 dni. Wykorzystuje się kinezyterapię, fizykoterapię oraz masaże.

Kinezyterapia

Niezwykle korzystna jest progresywna relaksacja mięśni (znana inaczej jako trening Jacobsona) obejmująca całe ciało. Powinna trwać około 15 minut.

Inną metodą kinezyterapeutyczną może być rozluźnianie miejscowe mięśni dna miednicy po ich wcześniejszym maksymalnym napinaniu. Do treningu wplata się ćwiczenia oddychania torem przeponowym. Ćwiczenia powinno się przeprowadzać 3 razy na dobę.

Zobacz również: Ćwiczenia oddechowe w rehabilitacji.

Fizykoterapia

Jedną z najczęściej stosowanych metod fizykoterapeutycznych przynoszących zauważalne efekty lecznicze jest ciepłolecznictwo. Do tego celu można wykorzystać np. termofor o pojemności 2 litrów. Ciepły okład aplikowany jest okolicę podbrzusza przykrytą wcześniej wełnianym kocem. Tego typu czynność wykonuje się 3 razy dziennie, najlepiej przed aktywnością fizyczną.

Kolejną techniką jest elektrostymulacja mięśni TENS. Do łagodzenia dolegliwości tego stanu wykorzystuje się TENS konwencjonalny o natężeniu 9-15 mA i częstotliwości 90 Hz. Konieczne są dwa obwody. Jeden umieszcza się w okolicy jajników, natomiast drugi w okolicy odcinka S2-S4 kręgosłupa. Czas trwania zabiegu wynosi 30 minut, zaleca się powtórzenie go trzykrotnie w ciągu doby.

Masaż

Na bolesne menstruacje często wykorzystywany jest masaż. W głównej mierze opiera się na opracowaniu mięśni pośladkowych oraz okolicy krętarzy większych. Jest to tradycyjny masaż klasyczny. W jego skład wchodzą między innymi obustronne ruchy cięcia od krętarza do kości krzyżowej i kontrucisk na okolicę kości krzyżowej. Całkowity czas trwania zabiegu wynosi 20 minut.

Zainteresował Cię ten temat?

Wyżej przybliżyliśmy tematykę związaną z bardzo ważnym działem fizjoterapii jakim jest uroginekologia. Jeżeli chcesz rozwijać się w tym temacie i wiedzieć jak prowadzić pacjentów uroginekologicznych, najlepszym rozwiązaniem jest zdobycie wiedzy bezpośrednio u specjalistów, w rozszerzonym zakresie na certyfikowanych szkoleniach, gdzie uzyskuje się szczegółowe informacje o technikach fizjoterapeutycznych i ich wykorzystaniu u pacjentów.

Kod rabatowy na kurs Trening dna miednicy BeBo

Z tego względu, specjalnie dla naszych czytelników Portalu Fizjoterapeuty wynegocjowaliśmy 10% zniżki na kursy i szkolenia prowadzone przez certyfikowanych instruktorów BeBo Polska. W celu uzyskania zniżki podczas zapisów (telefonicznie lub przez stronę www.bebotrening.pl) wystarczy podać kod: FIZJOTERAPEUTY



Polecane produkty:

Bibliografia:

  1. Prochowicz Z., Podstawy masażu klasycznego, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2013.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.