Krwiomocz to patologia polegająca na obecności erytrocytów (krwinek czerwonych) w moczu. Jest ich na tyle dużo, że dochodzi do różowego lub nawet czerwonego zabarwienia moczu. To różnica charakterystyczna pomiędzy krwiomoczem a krwinkomoczem. W drugim przypadku także występują w moczu erytrocyty, jednak jest ich niewiele, dlatego mocz wygląda prawidłowo, a patologię stwierdza się dopiero podczas jego analizy laboratoryjnej.
Co to jest krwiomocz?
Krwiomoczem nazywa się wszystkie patologiczne sytuacje, w których organizm wydala wraz z moczem więcej niż 1000 erytrocytów na minutę, ewentualnie 1 500 000 na dobę. Wówczas w osadzie występuje 5 lub więcej krwinek czerwonych w jednym polu widzenia przy dużym powiększeniu (40 razy) w 3 kolejnych badaniach wykonanych w ciągu kilku tygodni.
Krwiomocz – przyczyny
Istnieje wiele przyczyn krwiomoczu, a do najczęstszych zaliczyć można następujące:
- torbielowatość nerek;
- gruźlica nerek;
- urazy mechaniczne nerek, np. ich stłuczenia podczas upadku z wysokości lub wypadku komunikacyjnego;
- choroby naczyń nerkowych;
- nowotwory nerek i miedniczki nerkowej;
- nefropatie;
- zaburzenia krzepnięcia krwi;
- kamień moczowodu;
- ciało obce w obrębie dróg moczowych;
- gruczolaki gruczołu krokowego u mężczyzn;
- owrzodzenia pęcherza moczowego.
W przypadku kobiet fałszywy krwiomocz może pojawić się w przebiegu miesiączki. Oznacza to, że w moczu pojawiają się krwinki czerwone w obrazie laboratoryjnym, co mogłoby sugerować chorobę lub inną patologię, lecz w rzeczywistości jest to konsekwencja miesiączki, a więc przedostania się krwi menstruacyjnej przypadkowo do próbki oddawanego moczu. Należy więc pobierać mocz poza miesiączką, aby nie doszło do takiej sytuacji.
Krwiomocz – objawy
Krwiomocz jest dość charakterystyczny do zdiagnozowania, ponieważ w jego przebiegu mocz zmienia swoje naturalne, słomkowo-żółte zabarwienie. Zauważyć w nim można domieszkę różu lub czerwieni. Jako że jest to objawy patologiczny, występujący w przebiegu chorób czy schorzeń, jednocześnie występować mogą dolegliwości takie jak:
- bóle brzucha;
- nudności;
- wymioty;
- ból i pieczenie podczas mikcji;
- częstomocz;
- gorączka, stan podgorączkowy;
- bóle w okolicy lędźwiowej kręgosłupa.
Krwiomocz praktycznie zawsze stanowi objaw niepokojący. Przy jego zaobserwowaniu należy jak najszybciej udać się do lekarza na specjalistyczne badania. W pierwszej kolejności zazwyczaj pacjenci udają się do lekarza rodzinnego (lekarza podstawowej opieki zdrowotnej), jednak można też od razu udać się do urologa lub nefrologa. Jako że wizyty u tych specjalistów w ramach NFZ możliwe są dopiero po uzyskaniu skierowania od lekarza rodzinnego, chcąc pominąć wizytę u lekarza rodzinnego, należy udać się do specjalisty prywatnie.
Krwiomocz – diagnostyka
Krwiomocz jako objaw można zdiagnozować wyłącznie na podstawie analizy próbki moczu pobranej od pacjenta. Zleca się więc podstawowe badanie moczu, często z posiewem. Aby jednak ustalić, co spowodowało wystąpienie krwiomoczu, dodatkowo warto wykonać badania analizujące stan zdrowia pacjenta, takie jak:
- morfologia krwi;
- USG jamy brzusznej;
- tomografia komputerowa nerek;
- badania urologiczne;
- ocena prostaty;
- i wiele innych.
Badania zawsze dobierane są indywidualnie do pacjenta w zależności od intensywności krwiomoczu, występujących objawów i wyników badań krwi.
Krwiomocz – leczenie
Przy krwiomoczu kluczowe jest odnalezienie przyczyny, aby móc wdrożyć celowane leczenie przyczynowe. Przykładowo przy bakteryjnych infekcjach układu moczowego wdraża się antybiotykoterapię, zaś przy raku nerek – terapię onkologiczną, np. radioterapię i chemioterapię. Jednocześnie warto stosować się do zaleceń lekarza dotyczących codziennego postępowania, np.:
- unikania picia alkoholu;
- włączenia wysokiego nawodnienia organizmu;
- stosowania zdrowej diety;
- unikania palenia papierosów.
Po zakończeniu leczenia warto co jakiś czas wykonywać badania kontrolne.
Polecane produkty:
Czarnuszka (Nigella Sativa) w kapsułkach
Czarnuszka siewna to roślina, z której pozyskuje się olej o właściwościach potwierdzonych badaniami. W składzie zawiera m.in. niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), czyli takie, których organizm nie jest w stanie sam wytwarzać i musimy dostarczać Zobacz więcej... | |
Olej z czarnuszki siewnej w płynie
Naturalny, nierafinowany, tłoczony na zimno olej otrzymywany z nasion czarnuszki siewnej pochodzących z ekologicznych upraw. Wykorzystuje się go przy różnego rodzaju problemach skórnych ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
- Adamczyk P., Banaszak B., Morawiec-Knysak A., Bjanid O., Augustyn-Iwachów T., Gmyrek D., Okresowy krwiomocz jako objaw hiperkalciurii nerkowej – opis przypadku, Pediatria Polska, 2/2009.
- Walentowicz M., Krzemiński D., Kopański Z., Liniarski M., Tabak J., Dyl S., Kieczka-Radzikowska K., Mazurek M., Krwiomocz – ogólna charakterystyka zjawiska, Journal of Clinical Healthcare, 3/2017.