Szukaj

Krwiomocz

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Krwiomocz to patologia polegająca na obecności erytrocytów (krwinek czerwonych) w moczu. Jest ich na tyle dużo, że dochodzi do różowego lub nawet czerwonego zabarwienia moczu. To różnica charakterystyczna pomiędzy krwiomoczem a krwinkomoczem. W drugim przypadku także występują w moczu erytrocyty, jednak jest ich niewiele, dlatego mocz wygląda prawidłowo, a patologię stwierdza się dopiero podczas jego analizy laboratoryjnej.

Krwiomocz

Co to jest krwiomocz?

Krwiomoczem nazywa się wszystkie patologiczne sytuacje, w których organizm wydala wraz z moczem więcej niż 1000 erytrocytów na minutę, ewentualnie 1 500 000 na dobę. Wówczas w osadzie występuje 5 lub więcej krwinek czerwonych w jednym polu widzenia przy dużym powiększeniu (40 razy) w 3 kolejnych badaniach wykonanych w ciągu kilku tygodni.

Krwiomocz – przyczyny

Istnieje wiele przyczyn krwiomoczu, a do najczęstszych zaliczyć można następujące:

W przypadku kobiet fałszywy krwiomocz może pojawić się w przebiegu miesiączki. Oznacza to, że w moczu pojawiają się krwinki czerwone w obrazie laboratoryjnym, co mogłoby sugerować chorobę lub inną patologię, lecz w rzeczywistości jest to konsekwencja miesiączki, a więc przedostania się krwi menstruacyjnej przypadkowo do próbki oddawanego moczu. Należy więc pobierać mocz poza miesiączką, aby nie doszło do takiej sytuacji.

Krwiomocz – objawy

Krwiomocz jest dość charakterystyczny do zdiagnozowania, ponieważ w jego przebiegu mocz zmienia swoje naturalne, słomkowo-żółte zabarwienie. Zauważyć w nim można domieszkę różu lub czerwieni. Jako że jest to objawy patologiczny, występujący w przebiegu chorób czy schorzeń, jednocześnie występować mogą dolegliwości takie jak:

Patronite
Patronite

Krwiomocz praktycznie zawsze stanowi objaw niepokojący. Przy jego zaobserwowaniu należy jak najszybciej udać się do lekarza na specjalistyczne badania. W pierwszej kolejności zazwyczaj pacjenci udają się do lekarza rodzinnego (lekarza podstawowej opieki zdrowotnej), jednak można też od razu udać się do urologa lub nefrologa. Jako że wizyty u tych specjalistów w ramach NFZ możliwe są dopiero po uzyskaniu skierowania od lekarza rodzinnego, chcąc pominąć wizytę u lekarza rodzinnego, należy udać się do specjalisty prywatnie.

Krwiomocz – diagnostyka

Krwiomocz jako objaw można zdiagnozować wyłącznie na podstawie analizy próbki moczu pobranej od pacjenta. Zleca się więc podstawowe badanie moczu, często z posiewem. Aby jednak ustalić, co spowodowało wystąpienie krwiomoczu, dodatkowo warto wykonać badania analizujące stan zdrowia pacjenta, takie jak:

Badania zawsze dobierane są indywidualnie do pacjenta w zależności od intensywności krwiomoczu, występujących objawów i wyników badań krwi.

Krwiomocz – leczenie

Przy krwiomoczu kluczowe jest odnalezienie przyczyny, aby móc wdrożyć celowane leczenie przyczynowe. Przykładowo przy bakteryjnych infekcjach układu moczowego wdraża się antybiotykoterapię, zaś przy raku nerek – terapię onkologiczną, np. radioterapię i chemioterapię. Jednocześnie warto stosować się do zaleceń lekarza dotyczących codziennego postępowania, np.:

  • unikania picia alkoholu;
  • włączenia wysokiego nawodnienia organizmu;
  • stosowania zdrowej diety;
  • unikania palenia papierosów.

Po zakończeniu leczenia warto co jakiś czas wykonywać badania kontrolne.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
  2. Adamczyk P., Banaszak B., Morawiec-Knysak A., Bjanid O., Augustyn-Iwachów T., Gmyrek D., Okresowy krwiomocz jako objaw hiperkalciurii nerkowej – opis przypadku, Pediatria Polska, 2/2009.
  3. Walentowicz M., Krzemiński D., Kopański Z., Liniarski M., Tabak J., Dyl S., Kieczka-Radzikowska K., Mazurek M., Krwiomocz – ogólna charakterystyka zjawiska, Journal of Clinical Healthcare, 3/2017.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.