Szukaj

Koślawe palce

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Koślawe palce (inaczej: haluksy) to charakterystyczne deformacje dotyczące stawów śródstopno-paliczkowych palców I w stopach. Istnieje wiele czynników ryzyka predysponujących do takiej zmiany strukturalnej, a leczenie jej jest dość skomplikowane, nierzadko wymaga interwencji chirurgicznej. Mianem palców koślawych niekiedy określa się także inne deformacje w stawach palców rąk i stóp, jednak wówczas określenie to nie jest prawidłowe.

Koślawe palce (haluksy)
Ryc.1. Palce koślawe (tzw. haluksy).

Koślawe palce – przyczyny

Koślawe palce rozwijają się zdecydowanie częściej u kobiet, jako że ich istotnym czynnikiem ryzyka jest noszenie źle dopasowanego obuwia, obuwia ze zwężanymi noskami lub butów na wysokim obcasie. Jednakże pozostałymi czynnikami ryzyka, bez względu na płeć pacjenta są:

Zobacz również: Nerwiak Mortona.

Stawy śródstopno-paliczkowe są wyjątkowo dobrze unerwione i ukrwione, o czym miał okazję przekonać się każdy, kto kiedykolwiek uderzył się twardym przedmiotem o te struktury. Występujące już dolegliwości związane z haluksami nasila dieta bogata w cukry proste i alkohol, zaś przy dnie moczanowej dieta bogata w puryny. Zmagając się z haluksami, warto więc zwrócić uwagę także na dietę i styl życia.

Jak wyglądają koślawe palce?

Koślawe palce manifestują się jako charakterystyczne zgrubienie, umiejscowione na przyśrodkowej stronie stopy, co wymusza nachodzenie dużego palca, na pozostałe. Na I palcu stopy pojawia się bolesna, zaczerwieniona wypukłość powodująca dyskomfort i utrudniająca poruszanie. Pacjenci z haluksami zgłaszają z reguły ból, zaczerwienienie i tkliwość tej okolicy, nasilające się zwłaszcza podczas noszenia obuwia.

Zobacz również: Ból haluksa.

Patronite
Patronite

Początkowe ograniczenie ruchu zgięcia grzbietowego w stawie śródstopno-paliczkowym palucha wynika z bolesnego stanu zapalnego, przyczyniając się do ograniczenia propulsji stopy. Pacjent zaczyna chodzić wolniej i mniej dynamicznie oraz rotuje stopę na zewnątrz, unikając przez to obciążania bolesnego obszaru. To w konsekwencji może przekładać się na osłabienie mięśni całej kończyny dolnej oraz rozwój wad postawy.

Koślawe palce – leczenie

Leczenie koślawych palców może odbywać się zachowawczo lub operacyjnie. Postępowanie zachowawcze ma zastosowanie głównie przy niewielkich zmianach strukturalnych, a obejmuje ono fizjoterapię. W ramach fizjoterapii wykonuje się m.in. indywidualnie dobrane ćwiczenia, terapię manualną (pracę bezpośrednio na stawach śródstopno-paliczkowych i innych stawach stopy oraz na okolicznych tkankach miękkich), kinesiotaping. Uzupełnieniem działań może być noszenie wkładek. Podstawą zawsze jest jednak eliminacja czynników ryzyka nasilania się wady – zmiana obuwia, diety, systematyczna aktywność fizyczna, redukcja masy ciała itd.

Alternatywą jest operacja, która pozwala na przywrócenie symetrii stopy i zminimalizowanie zniekształcenia. Na poniższym zdjęciu możemy zobaczyć przykład pacjenta po operacji koślawego palucha metodą MICA, który zgłosił się do naszego Centrum Fizjoterapeuty w celu podjęcia rehabilitacji:

MICA
Ryc.2. Zdjęcie RTG jednego z pacjentów naszego Centrum Fizjoterapeuty, który zgłosił się na rehabilitację po operacji palucha koślawego metodą MICA.

Inne rodzaje koślawych palców

Mianem palców koślawych określa się niekiedy (nieco błędnie) także inne deformacje, takie jak:

  • palce młotkowate – deformacja spowodowana przykurczem ścięgien mięśni zginaczy, która może objąć wszystkie palce stopy poza paluchem. Dotyczy bliższego stawu międzypaliczkowego;
  • przykurcz Dupuytrena – zniekształcenie palców wynikające ze zwyrodnienia rozcięgna dłoniowego, prowadzące do trwałego zgięcia palców, najczęściej serdecznego i małego;
  • deformacja typu „łabędzia szyja” – nadmierne zgięcie stawu międzypaliczkowego bliższego i przeprost dalszego, często związane z chorobami stawów.

Deformacje stawów palców obserwuje się też w przebiegu różnorodnych chorób reumatycznych, najczęściej reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS).



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Prusinowska A., Maciejewski W., Turski P., Cichocki T., Małdyk P., Księżopolska-Orłowska K., Paluch koślawy w stopie reumatycznej – leczenie operacyjne i rehabilitacja, Reumatologia, 2/2011.
  2. Wyderka M., Gronowska T., Szeląg E., Paluch koślawy a jakość życia, Pielęgniarstwo Polskie, 3/2013.
  3. Napiontek M., Paluch koślawy – od etiologii do leczenia, uwagi praktyczne, Ortho & Trauma, 3/2006.
  4. Redfern D., Vernois J., Minimally Invasive Chevron Akin (MICA) for Correction of Hallux Valgus. Techniques in Foot & Ankle Surgery, 15/2016.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.