Szukaj
Szukaj

Hipermobilność

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Hipermobilność należy do spektrum zaburzeń, które dotyka od około 20% populacji na świecie. Oznacza to, że jest bardziej powszechna niż bycie leworęcznym. Bardzo często pozostaje niezauważona lub lekceważona. Terminem tym określa się nadmierną rozciągliwość tkanki łącznej i następczą zwiększoną ruchomość stawów. Zakres ich ruchomości znacznie przewyższa ten fizjologiczny, typowy dla większości populacji. Może to mieć poważne konsekwencje zdrowotne, w tym zwiększone ryzyko kontuzji stawowych i bólu stawów

Hipermobilność

Przyczyny hipermobilności

Hipermobilność stawów towarzyszy wielu zespołom uwarunkowanym genetycznie, których elementem składowym są zaburzenia tkanki łącznej. Można ją zaobserwować m.in. w przebiegu następujących problemów zdrowotnych:

Może również pojawić się bez konkretnej przyczyny, jest wówczas czynnikiem uwarunkowanym genetycznie lub dziedzicznym po rodzicach. Na rozwój hipermobilności wpływają także przeciążenia związane z urazami stawów i mięśni, zaburzenia hormonalne, brak ruchu w dzieciństwie oraz specyficzna dla każdego człowieka budowa anatomiczna.

Hipermobilność – objawy

Najczęściej dotknięte hipermobilnością stawy to: stawy kolanowe, stawy łokciowe, stawy ramienne, stawy nadgarstka oraz stawy palców dłoni. Problem ten może przebiegać całkowicie bezobjawowo, wówczas potwierdza się go pozytywnym wynikiem testu Beightona, przy czym pacjenci nie odczuwają dolegliwości ze strony układu mięśniowo-szkieletowego. Test ten jest w rzeczywistości listą 5 czynności oceniających nadmierną ruchomość w wybranych stawach, przyznając punkty za każdą zaobserwowaną hipermobilność. Mogą jednak pojawić się objawy typowe dla hipermobilności:

Hipermobilność patologiczna wymaga leczenia, czym zajmują się przeważnie fizjoterapeuci.

Na poniższym filmie możemy zobaczyć jak wygląda hipermobilność stawu ramiennego na przykładzie jednego z pacjentów naszego Centrum Fizjoterapeuty:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zespół hipermobilności

Określenie „zespół hipermobilności” użyto po raz pierwszy w roku 1967. Opisano wówczas zwiększony ponad normę zakres ruchów w stawach u osób zdrowych dla danego wieku. Aktualnie stan taki określany jest jako niejednorodna, wieloukładowa, dziedziczna dysfunkcja tkanki łącznej. Ze względu na niejednorodny obraz chorobowy, stwarza trudności diagnostyczne i dopiero występujące dolegliwości bólowe pozwalają odróżnić nadmierną ruchomość stawów, postrzeganą jako zjawisko z pogranicza normy.

Elastyczność a mobilność

Nie należy mylić pojęć elastyczności z mobilnością. Mobilność to zakres ruchu kontrolowanego, w pełni świadomego. Jednym ze sposobów myślenia o mobilności jest połączenie elastyczności i siły. Giętcy ludzie często mają niewiele siły, a ich zdolność do przybierania imponujących pozycji jest uzależniona od siły zewnętrznej, takiej jak grawitacja, pomocna dłoń lub rekwizyt (np. guma oporowa). Elastyczność nie wpływa korzystnie na zdrowie, ponieważ słabe mięśnie nie są w stanie w pełni stabilizować ciała. Z kolei osoby mobilne są w stanie wykonać imponujące pozycje z użyciem siły własnych mięśni (jest to wysoce pożądane i wpływa korzystnie na zdrowie). Większość osób z hipermobilnością powinna zacząć wzmacniać mięśnie, ponieważ (wbrew nazwie tego spektrum) wykazuje elastyczność, a nie mobilność mięśni.

Hipermobilność – terapia

Chociaż ćwiczenia nie pomogą w osiągnięciu lepszej „sztywności” rozciągniętych ścięgien czy więzadeł, wskazane jest wzmacnianie siły mięśniowej oraz propriocepcji okolicy dotkniętego hipermobilnością stawu. Zapewni to lepszą jego stabilizację i zmniejszy ryzyko kontuzji. Jeśli występują jakiekolwiek objawy ze strony hipermobilnego stawu, odpowiednio dobrany trening pomoże je załagodzić lub wręcz całkowicie wyeliminować. W terapii hipermobilności zachowuje się szczególną ostrożność przy ćwiczeniach rozciągających, a stretching stawowy jest całkowicie zabroniony.

Skuteczne metody fizjoterapeutyczne to:  metoda PNF, ćwiczenia z wykorzystaniem taśmy Thera-Band, treningi wzmacniające z wykorzystaniem niestabilnego podłoża oraz profesjonalne treningi medyczne (treningi funkcjonalne). Uzupełniająco zastosować można kinesiotaping stabilizujący. Osoba z hipermobilnością powinna wybrać się na wizytę u fizjoterapeuty. Ustali on dalsze postępowanie i pomoże dobrać polecane przy tym problemie aktywności fizyczne.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Pereira C., Bridges A., Hipermobilność stawów, Wydawnictwo Vital, Białystok 2022.
  2. Mirska A., Kalinowska A., Topór E., Okulczyk K., Kułak W., Łagodny zespół hipermobilności stawów, Neurologia Dziecięca, 20/2011.
  3. Pocinki A., Joint Hypermobility and Joint Hypermobility Syndrome, 2010.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *