Szukaj
Szukaj

Przykurcz Dupuytrena

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Przykurcz Dupuytrena (choroba Dupuytrena) to przykurcz rozścięgna dłoniowego, który powoduje zgięciowe ustawienie palców będące następstwem bliznowacenia. Choroba Dupuytrena objawia się w różny sposób i może ograniczać się tylko do jednego palca, częściej jednak zajęte zostają dłoniowe powierzchnie palca czwartego i piątego. Rzadziej, ale zdarzają się przypadki, że choroba atakuje kciuk i pierwszy fałd międzypalcowy.

Przykurcz Dupuytrena

Etiologia

Przyczyna choroby Dupuytrena nie jest jeszcze do końca poznana. Przypuszcza się, że powstawaniu przykurczu Dupuytrena mogą sprzyjać:

  • uwarunkowania genetyczne;
  • powinowactwo nerwowe;
  • urazy.

Wykazano przy tym, że choroba częściej dotyczy osób chorych na cukrzycę, gruźlicę, AIDS czy padaczkę. Ponadto w tej grupie pacjentów można się spodziewać częstszego nawrotu choroby po operacji.

Objawy

W tym schorzeniu zauważa się guzki w obrębie rozcięgna dłoniowego, które pod mikroskopem charakteryzują się większym nagromadzeniem komórek fibroblastów i mioblastów. W porównaniu ze zdrowymi tkankami guzki te zawierają więcej kolagenu typu III. Do typowych objawów, na które uskarża się pacjent, należą:

  • przykurcz palca i niemożność jego wyprostowania, przy czym zgięcie palca jest zachowane;
  • bolesność w okolicy guzka lub pasma, zwłaszcza przy mocniejszym ucisku zmienionej chorobowo tkanki;
  • problemy z wykonywaniem czynności dnia codziennego.

Diagnostyka

Do rozpoznania choroby Dupuytrena wystarczy wywiad oraz badanie kliniczne. Nie ma potrzeby wykonywania dodatkowych badań diagnostycznych, choć można zdecydować się na wykonanie badania USG. W badaniu klinicznym widać przykurcz palców w stawie śródręczno-paliczkowym lub/i międzypaliczkowym bliższym.
Dodatni będzie też test stołu. Przy prośbie o położenie ręki płasko na stole pacjent nie będzie w stanie wyprostować palców. Możliwy jest też przeprost w stawie międzypaliczkowym dalszym. W początkowym etapie choroby, gdy nie dochodzi jeszcze do przykurczu palców, można zauważyć zaciągniętą skórę i palpacyjnie wyczuć zgrubienia na powierzchni dłoniowej ręki nad pęczkami rozcięgna dłoniowego.

Leczenie – przykurcz Dupuytrena

Nie podano jak dotąd precyzyjnych kryteriów podejmowania interwencji chirurgicznej. Część pacjentów z dużymi przykurczami w stawach MCP i PIP nie zgłasza za dużo skarg na zaburzenia czynnościowe, podczas gdy niektórzy żądają leczenie operacyjnego, mając jedynie guzki i powrózkowate twory (wyczuwalne głównie przez nich samych), ale bez przykurczów.

Za wytyczne do leczenia operacyjnego uznaje się:

Patronite
Patronite
  • przykurcz 30 stopni w stawie MCP;
  • przykurcz 15 stopni w stawie PIP;
  • brak możliwości wsunięcia ręki do kieszeni, płaskiego ułożenia jej na stole czy też złożenia obu rąk ze sobą jak do modlitwy.

Najtrudniejszy do leczenia operacyjnego, a także korekcji jest przykurcz w stawie PIP i stanowi on wskazanie do jak najszybszej interwencji. Do zabiegów chirurgicznych wykorzystywanych w chorobie Dupuytrena należy fascjotomia podskórna, częściowa fascjotomia wybiórcza, całkowita fascjotomia, fascjotomia z przeszczepieniem skóry lub nawet amputacja.

Fascjotomia podskórna

U osób w podeszłym wieku, które cierpią na przykurcz w stawie MCP fascjotomia podskórna to bardzo dobre rozwiązanie, niezależnie czy zmiany dotyczą jednego, czy dwóch palców. Zabieg może być wykonywany z miejscowym znieczuleniem, w warunkach ambulatoryjnych.

Technika fascjotomii podskórnej

Po wykonaniu znieczulenia dłoni w poprzek wprowadzane zostaje ostrze numer 15 między skórę, a przypuszczalny powrózek. Podczas gdy palec jest wyprostowany, ostrze zostaje delikatnie wciśnięte do napiętego powrózka . Pełne uwolnienie od przykurczu w stawie MCP następuje niezwłocznie po całkowitym przecięciu powrózka. Wykonywanie ruchów manualnych palcami może spowodować lekkie naddarcia skóry dłoni, jednak są one niewielkie i niegroźne. Dlatego też rana może pozostać otwarta, jedynie należy pokryć ją jałowym opatrunkiem.

Rehabilitacja w przykurczu Dupuytrena

Ćwiczenia rozciągające rozpoczyna się zaraz po operacji. W ciągu dnia miedzy sesjami ćwiczeniowymi, a na noc przez pierwszy tydzień pacjent powinien nakładać szynę. Taka terapia trwa przez pierwszy tydzień po zabiegu.

Zaleca się kontynuowanie nakładania szyny na noc przez 6 tygodni po operacji.

Dalsze postępowanie uzależnione jest od rozległości operacji, możliwości krwawienia i tworzenia krwiaka – zwykle opatrunek uciskowy utrzymuje się ok. 5–7 dni. Można spodziewać się przedłużonego gojenia, zwłaszcza w okolicach z ubytkami lub napięciem skóry.

Bibliografia

  1. Brent Brotzman S., Wilk E., Rehabilitacja ortopedyczna, Redakcja wydania polskiego Dziak Artur, Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2009.
  2. Wiśniewska M., Czarnacki P., Choroba Dupuytrena, Ortopedia i Traumatologia, 3/2016.


Polecane produkty:
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.