Przykurcz Dupuytrena (choroba Dupuytrena) to przykurcz rozścięgna dłoniowego, który powoduje zgięciowe ustawienie palców będące następstwem bliznowacenia. Choroba Dupuytrena objawia się w różny sposób i może ograniczać się tylko do jednego palca, częściej jednak zajęte zostają dłoniowe powierzchnie palca czwartego i piątego. Rzadziej, ale zdarzają się przypadki, że choroba atakuje kciuk i pierwszy fałd międzypalcowy.
Etiologia
Przyczyna choroby Dupuytrena nie jest jeszcze do końca poznana. Przypuszcza się, że powstawaniu przykurczu Dupuytrena mogą sprzyjać:
- uwarunkowania genetyczne;
- powinowactwo nerwowe;
- urazy.
Wykazano przy tym, że choroba częściej dotyczy osób chorych na cukrzycę, gruźlicę, AIDS czy padaczkę. Ponadto w tej grupie pacjentów można się spodziewać częstszego nawrotu choroby po operacji.
Objawy
W tym schorzeniu zauważa się guzki w obrębie rozcięgna dłoniowego, które pod mikroskopem charakteryzują się większym nagromadzeniem komórek fibroblastów i mioblastów. W porównaniu ze zdrowymi tkankami guzki te zawierają więcej kolagenu typu III. Do typowych objawów, na które uskarża się pacjent, należą:
- przykurcz palca i niemożność jego wyprostowania, przy czym zgięcie palca jest zachowane;
- bolesność w okolicy guzka lub pasma, zwłaszcza przy mocniejszym ucisku zmienionej chorobowo tkanki;
- problemy z wykonywaniem czynności dnia codziennego.
Diagnostyka
Leczenie – przykurcz Dupuytrena
Nie podano jak dotąd precyzyjnych kryteriów podejmowania interwencji chirurgicznej. Część pacjentów z dużymi przykurczami w stawach MCP i PIP nie zgłasza za dużo skarg na zaburzenia czynnościowe, podczas gdy niektórzy żądają leczenie operacyjnego, mając jedynie guzki i powrózkowate twory (wyczuwalne głównie przez nich samych), ale bez przykurczów.
Za wytyczne do leczenia operacyjnego uznaje się:
- przykurcz 30 stopni w stawie MCP;
- przykurcz 15 stopni w stawie PIP;
- brak możliwości wsunięcia ręki do kieszeni, płaskiego ułożenia jej na stole czy też złożenia obu rąk ze sobą jak do modlitwy.
Najtrudniejszy do leczenia operacyjnego, a także korekcji jest przykurcz w stawie PIP i stanowi on wskazanie do jak najszybszej interwencji. Do zabiegów chirurgicznych wykorzystywanych w chorobie Dupuytrena należy fascjotomia podskórna, częściowa fascjotomia wybiórcza, całkowita fascjotomia, fascjotomia z przeszczepieniem skóry lub nawet amputacja.
Fascjotomia podskórna
U osób w podeszłym wieku, które cierpią na przykurcz w stawie MCP fascjotomia podskórna to bardzo dobre rozwiązanie, niezależnie czy zmiany dotyczą jednego, czy dwóch palców. Zabieg może być wykonywany z miejscowym znieczuleniem, w warunkach ambulatoryjnych.
Technika fascjotomii podskórnej
Po wykonaniu znieczulenia dłoni w poprzek wprowadzane zostaje ostrze numer 15 między skórę, a przypuszczalny powrózek. Podczas gdy palec jest wyprostowany, ostrze zostaje delikatnie wciśnięte do napiętego powrózka . Pełne uwolnienie od przykurczu w stawie MCP następuje niezwłocznie po całkowitym przecięciu powrózka. Wykonywanie ruchów manualnych palcami może spowodować lekkie naddarcia skóry dłoni, jednak są one niewielkie i niegroźne. Dlatego też rana może pozostać otwarta, jedynie należy pokryć ją jałowym opatrunkiem.
Rehabilitacja w przykurczu Dupuytrena
Ćwiczenia rozciągające rozpoczyna się zaraz po operacji. W ciągu dnia miedzy sesjami ćwiczeniowymi, a na noc przez pierwszy tydzień pacjent powinien nakładać szynę. Taka terapia trwa przez pierwszy tydzień po zabiegu.
Zaleca się kontynuowanie nakładania szyny na noc przez 6 tygodni po operacji.
Bibliografia
- Brent Brotzman S., Wilk E., Rehabilitacja ortopedyczna, Redakcja wydania polskiego Dziak Artur, Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2009.
- Wiśniewska M., Czarnacki P., Choroba Dupuytrena, Ortopedia i Traumatologia, 3/2016.
Polecane produkty:
Plastry kinesiotaping
Taśmy Kinesio Tex Classic to oryginalne, japońskie plastry znane i cenione od lat przez fizjoterapeutów na całym świecie. Stworzone zostały i do tej pory nadzorowane są przez doktora Kenzo Kase. Taśmy te zapewniają skuteczną i bezinwazyjną metodę w walce Zobacz więcej... | |
Plastry do kinesiotapingu
Zapewniają skuteczną i bezinwazyjną metodę w walce z bólem układu mięśniowo-nerwowego. Dodatkowo korzystnie wpływają na poprawę krążenia krwi oraz limfy, zapewniając przy tym wygodę podczas noszenia. Zobacz więcej... |